leoni

Mehmet Musa: Në 71-vjetorin e lindjes së Jusuf Gërvallës
Dy shoke ideali te pa ndare,i ndau 17 janari Jusuf Gervalla e Isa Zymberaj si student ne vitet 1967.

Mehmet Musa: Në 71-vjetorin e lindjes së Jusuf Gërvallës

Sot, 71-je vit më parë në vitin 1945 në truallin e Bardhosh Dinës dhe nene Ajshes ne Dubovik te Deçanit lindi një djalë, në një vend te djegur e të pjekur sikur ishte Shqipëria natyrale, nën tanke e zinxhirë te ushtrive fashiste e naziste te Adolf Hitlerit e Musolinit, por edhe te brigadave çetnike serbo- malazezo-maqedone qe ishin vërsulur nga të katër anët, për të prerë, vrare çdo gjë qe është shqiptare!

Lindi një shqiptar, i cili  per pak vite te jetes se tij do te behej udherrefyes drejt shtigjeve te lirise e mijera dhe mijera djemve  e vashave te cilet synonim kishin te vetmin qellim, çlirimin e vendit dhe korigjimin e gabimeve te konferencave te ndryshme te Evropes plake si te Versajes, Berlinit e Stambollit e tjera, te cilat konferenca gjithmonë sakatuan pa meshire trupin e Shqiperise natyrale, duke i permbushe orekset e shovenisteve fqinje serbo-malazezo- maqedon,duke ju dhuruar dhurate me shum se gjysmen e Shqiperise.

Lindi, Jusuf Gervalla burre i cili per 36 vite te jetes se tij u be i njohur per 6 milion shqiptar ne ter rruzullin toksor. Ate vit kur lindi Jusufi ne viset shqiptare: Kosove, Presheve,Tetove Gostivar, Medvegje, Plave e Guci, e vise tjera te sh Shqiperise natyrale ,ende pa u sheruar plaget e luftes se dyte botrore filloj nje kasaphane e re tani e nje rezhimi te maskuar me petkun e komunizmit e Tito-Kardel Raknoviq Gligorov-Milan Gjuriq etj por mjerisht te ndihmuar edhe nga nje pjese e pjelles bastarde te popullit tone,Vrasje , burgosje, shperngulje masive nga trojet tona internime vuajtje keto qe kan ngjare vetem ne kohen e inkuizicionit. Ne kete tym,vaje lot e qendrese kaloj femijerija e Jusuf Gervalles,ku per familjen e Brdhosh Dines le qe ishte e okupuar si i ter atdheu por regjimi kriminel i kishte marre edhe token e tij dhe dhene dhurate nje cerrnagori,  Dushan Shaliqi si shenje hakmarrje te ketij gjaku dhe oxhaku qe gjate ter historise mashkujt e keti trolli kishin qendruar kaçak ne te gjitha perandorite.

Vitet kalojne njera pas tjetres,dhe djali i Dukagjinit rritet, me moshen i rritet dhe shtati, dhe zoti u kishte dhene te bijve te Bardhosh Dines dhe nenes Ajshe si peshqesh nje zhvillim te trurit ne krahasim me rrethin dukshem me te larte,U poet, kompozitor, prozator shkrimtar kengetar e ftyre poliedrike qe me ne fund te gjitha keto i mbuloj me emerin ushtar i popullit te roberuar deri ne vetflijim. Pa u hamendur u be krah i forte i te vellait Hysenit,dhe filluan te mbaren per te miren e atdheut formuan Levizjen Nacional Clirimtare te Kosoves dhe Viseve Shqiptare ne Jugosllavi.ku kjo organizate gjeti strehe edhe ne Gllogjanin legjendar te biri i Xhemail Dines,  Ismail Haradinaj, ku per nje kohe shum te shkurt arriten t’i rekrutojne pas vehtes pjesen me vitale e te shendosh atdhetarisht, pjese e cila nuk ishte infektuar nga sindromi i `bratsvo-jedintsfos` Kete krijese te arte atdhetare e ndihmoj shum edhe 10 qershori i vitit 1978 ku ne Prizren kremtohet 100 vjetori i lidhjes shqiptare te Prizrenit.

Aktiviteti i pa lodhshem dite e nate bije ne sy te sahanlpiresave te bratsfojedinsfos dhe Jusuf Gervalla detyrohet ta braktise atdheun per tu strehuar te vellai i tij Bardhoshi ne Gjermani.ku per nje kohe te shkurter arrite ti vetedisoj nje pjese te mergimtareve te cilet nuk ishin te influencuar nga konsullati serb dhe konsulli serb Bashkim Hisari ne Stutgard  Ra ne kontakt me birin e Karadakut te Gjilanit Kadri Zeken,bashkuan mendjen dhe forcen me ata te cilet donin te bashkohen,nxjerrnin Gazeten Laimtari i Lirise,Lirine,Zerin e Kosoves akte keto qe kryekriminelin serb Nikolla Libiqiqin dhe aleatin Stane Dollanc e detyruan qe te vepronin.Para,propagande,nga te gjitha format nder me te ndryshmet,qe keta armiq te Jugosllavseduhet qe ti asgjesojme U vuan ne veprim sherbetore dhe sherbime te ndryshme dhe arriten qe me 17 janar 1982 te na i vrasin ne pusi ashtu siq e kan zakon armiqt e kombit tone naten vone,Jusuf Gervallen Kadri Zeken e Bardhosh Gervallen.Duke menduar se me kete vrasje ata munde ta vrasin edhe idealin e tyre qe tani kishte arrite dhe ngulite ne mendje e zemer ne ter rinine revolucionare te atdheut te roberuar.Si e perjetoj Kosova Presheva,Ulqini,Gostivari e Shkupi kete nate?E Hysen Gervalla ,Ismail Haradini e kolona pas tij qe ishin pas grilave?Humbje e madhe per kete pjese se Shqiperise se roberuar por amanetin e tyre duhet quar ne vend,dhe keshtu ndodhi,Rinija studentore e Kosoves pikerisht 4 jave pas vrasjes te dielen me 14 shkurt 1982 te prire nga zeri i Zeles se malit shpallen hero te kombit Jusuf Gervallen Kadri Zeken dhe Bardhosh Gervallen,dhe ne cdo demonstrate qofte ne atdhe qofte ne mergim degjohe refreni JUSUF-KADRI- BARDHOSH.

Dhe ne kullen e Selman Syles ne Isniq ne maj te vitit 1982 shkruhej kjo poezi.

Te bijte e tu Kosove ende jan gjalle

Jemi me te forte se kurre

Udben titiste ta carmatosim

Sa do qe ajo te eshte e forte

Urrejtja ndaj tyre eshte mbare ne bote

Fitorja lirija eshte e jona

Kosove kreshnike perballe cdo furtune

Ate bote dhe sot qendrove si shkamb

Derdhe gjak dhe ghe s`kurseve

Republike shqiptaret qe ta fitojne

I madh e i vogel besnik do qendrojme

Bijte e tu kur rane deshmore

At dite janari ne Gjermani

Rinija e Kosoves per ta kendoj

Dhe zeri i tyre ne qiell jehoj

O Jusuf Kadri e Bardhosh

Shqiptaret lidhen bese qe amanetin tuaj ne vend ta qoj.

Vendosmëria e atyre qe u betuan per ta que ne vend amanetin e tre pishtareve te lirise, erdhi deri te lindja dhe formimi i UCK-se Te lufta e armatosur dhe betejat e nje pas njishme ne Prekazin Legjendar e udhëhequr nga gjeneral,  Adem Jashari, dhe betejat tjera te zhvilluara ane e kende atdheut na bijte me besnik te keti populli. je pjese e mire e viseve shqiptare qe ishin edhe ne programin kombetar te Jusuf Gervalles, si Kosova Lindore, Tetova Kerçova Gostivari Plava e Gusia kanë ngele ne meshirene sterniperve te Gligorovit, Milanit e Sllobodanit dhe a prehen te qete ne varre deshmoret e heronjet e te gjitha koherave dri te lufta e fundit e U C K- e ne gjendjen e krijuar nga kjo oligarki qe qe dite e nate qafet e perqafet me shkije e shkina?

Gëzuar vëllezër, familje shoke,e fis e farefis i Jusuf Gervalles, 71 vjetorin e lindjes se ketij drangoi!

Kontrolloni gjithashtu

Fjala e Elez Durmishit, në 25-vjetorin e kryerjes së misionit informativ, historik, të Radios-Kosova e Lirë, gjatë luftës së UÇK-së

Mirë se keni ardhur, këtu në Shtëpinë-Muze, në 25-vjetorin e kryerjes së misionit informativ,  historik,  …