Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, më 7 qershor do të qëndrojë për një vizitë në Beograd

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, më 7 qershor do të  qëndrojë për një vizitë në Beograd, kanë bërë të ditur  mediet në Serbi. Ministri Lavrov do të ketë një sërë takimesh me lidershipin shtetëror serb që nga presidenti Aleksandër Vuçiç, ku pritet të diskutojë në lidhje me luftën në Ukrainë dhe qëndrimin e Serbisë përballë kësaj situate. Kjo është vizita e parë e një zyrtari të lartë rus në Serbi, që nga fillimi i luftës dhe vjen në një kohë kur BE po përgatit skemën më të ashpër të sanksioneve deri më tani. Serbia është i vetmi vend në Evropë që nuk i është bashkuar sanksioneve anti-ruse dhe BE-ja ka rritur presionin ndaj Beogradit.  Vizita e  ministrit Lavrov do të jetë një mundësi për të sqaruar qëndrimin e Moskës për Kosovën, duke pasur parasysh deklaratat e fundit të kryetarit të Rusisë  Vladimir Putin dhe zyrtarëve të tjerë rusë, të cilët bënë paralele e krahasime mes pavarësisë së Kosovës  me situatën në Donbas, krahinë me shumicën e popullatës ruse e cila ka aspirata t i bashkohet Rusisë.

Kontrolloni gjithashtu

Besnik Tahiri

Besnik Tahiri: AAK-ja e shqetësuar me qasjen injoruese të BE-së ndaj Kosovës e trajtimin joserioz të kërkesës për lëvizje të lirë

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka folur për çështjen e mos liberalizimit …