KEK
Fillimi / Lajmet / Mos liberalizimi i vizave për Kosovën nën presidencën gjermane po shihet si mundësi e humbur për shtetin tonë
Mos liberalizimi i vizave për Kosovën nën presidencën gjermane po shihet si mundësi e humbur për shtetin tonë

Mos liberalizimi i vizave për Kosovën nën presidencën gjermane po shihet si mundësi e humbur për shtetin tonë

Liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës nuk do të ndodh këtë vit. Megjithëse pritjet kanë qenë të larta që gjatë presidencës gjermane të Këshillit të BE-së të arrihet një gjë e tillë dhe pavarësisht plotësimit të të gjitha kritereve e takimit që pritet të mbahet gjatë javës së ardhshme në mes të delegacioneve teknike Kosovë-Francë për këtë çështje, “drita e gjelbër” për vizat mund të ndodhë të vijë në fund të vitit 2021. Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon thotë se liberalizimi i vizave për Kosovën mund të vihet në rend të ditës në takimet e mbetura të kryesuara nga Gjermania, por liberalizimi formal i vizave mund të vijë vetëm në presidencat e mëvonshme të Këshillit.

Kontrolloni gjithashtu

Sot në Kosovë kanë vdekur 14 persona të infektuar me virusin korona dhe janë regjistruar 639 raste të reja

Sot në Kosovë kanë vdekur 14 persona të infektuar me virusin korona dhe janë regjistruar 639 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë vdekur 14 persona të infektuar me COVID-19 ...