Fillimi / Lajmet / Në kryeqytetin Madrid të Spanjës, u mbajt një marshim në mbështetje të Palestinës
Në kryeqytetin Madrid të Spanjës, u mbajt një marshim në mbështetje të Palestinës

Në kryeqytetin Madrid të Spanjës, u mbajt një marshim në mbështetje të Palestinës

Në kryeqytetin e Spanjës, u mbajt një marshin në mbështetje të Palestinës, raporton Anadolu Agency (AA). Në protestën e zhvilluar me rastin e përvjetorit të Konferencës së Paqes që u mbajt më 30 tetor të vitit 1991 në Madrid, u përsërit kërkesa që Palestina të jetë një shtet i lirë dhe i pavarur. Marshimi i organizuar nga institucioni i shoqërisë civile “Konferenca e Rrugës Alternative Palestineze” përfundoi në sheshin “Sol” në qendër të qytetit.  Protestuesit mbajtën në duar flamuj të Palestinës dhe pankarta me mbishkrimin “Fund pushtimit racist dhe kolonial”, “Rroftë Palestina”, “Bojkot ndaj Izraelit” dhe “Liri për Palestinën”. Në manifestin që u lexua u theksua se “Pushtimi i territoreve të Palestinës nga Izraeli dhe gjenocidi, spastrimi etnik dhe plaçkitja ndaj popullit palestinez vazhdojnë”.

Kontrolloni gjithashtu

Jeffry Hovenier: Nuk i sanksionojmë njerëzit për shkak të veprimtarisë politike, sanksionojmë ata që shkelin ligjin

Jeffry Hovenier: Nuk i sanksionojmë njerëzit për shkak të veprimtarisë politike, sanksionojmë ata që shkelin ligjin

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier ka folur edhe për sanksionet ndaj atyre që bëjnë ...