mbpzhr 2018
akp deri me 27 shkurt
valamobile
Fillimi / Lajmet / Në nderim dhe kujtim të protestës së 10 shkurtit 2007, Vetëvendosja organizon aktivitete tematike e përkujtimore
Në nderim dhe kujtim të protestës së 10 shkurtit 2007, Vetëvendosja organizon aktivitete tematike e përkujtimore

Në nderim dhe kujtim të protestës së 10 shkurtit 2007, Vetëvendosja organizon aktivitete tematike e përkujtimore

12 vite më parë, nën organizimin e Lëvizjes Vetëvendosje, u mbajt protesta ku kërkohej vetëvendosje, ndërsa policia e UNMIK-ut, pjesëtarët e njësitit nga Rumania kishin  shtënë në me armë zjarri mbi protestuesve, duke lënë të vdekur aktivistët: Abren Xheladini dhe Mon Balaj dhe mbi 80 të  plagosur rëndë e lehtë.

Aktivitet që do të zhvillohen sot në përkutim të protestë:

Në orën 10:00 mbahen homazhe tek varri i Arben Xheladinit, në Prishtinë.

Në orën 12:00 homazhet mbahen  te varri i Mon Balajt, në Besianë.

Në orën 13:00 mbahen homazhe tek pllaka përkujtimore e dëshmorëve: Arben Xheladini dhe Mon Balaj në bulevardin “Nënë Tereza”, në Prishtinë.

Kontrolloni gjithashtu

MPB organizon konferencën “Fuqizimi i Institucioneve të Kosovës në Menaxhimin Efektiv të Migrimit”

MPB organizon konferencën “Fuqizimi i Institucioneve të Kosovës në Menaxhimin Efektiv të Migrimit”

Ministria e Punëve të Brendshme do të organizojë konferencën zyrtare të përmbylljes së Projektit të ...