KEK
Fillimi / Lajmet / Nuk ka shtyrje të zgjedhjeve lokale më që përfaqësuesit të partive politike opozitare janë shprehur kundër çdo shtyrje
Nuk ka shtyrje të zgjedhjeve lokale më që përfaqësuesit të partive politike opozitare janë shprehur kundër çdo shtyrje

Nuk ka shtyrje të zgjedhjeve lokale më që përfaqësuesit të partive politike opozitare janë shprehur kundër çdo shtyrje

Kryetarja e vendit, Vjosa Osmani të hënën takoi krerët e partive politike për t’u konsultuar rreth shtyrjes së zgjedhjeve pas rekomandimit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për shtyrje të procesit zgjedhor. Shumica e partive politike parlamentare ishin kundër shtyrjes së zgjedhjeve lokale, si PDK, LDK, AAK, ndërsa nga Vetëvendosje janë deklaruar pro shtyrjes së zgjedhjeve. Edhe nga partitë nga radhët e komuniteteve ishin të ndara rreth shtyrjes së zgjedhjeve lokale. Pas takimit të presidentes me përfaqësuesit të partive politike, Osmani ka mbajtur një konferencë për media. Ajo ka thënë se IKSHPK ka rekomanduar shtyrjen e zgjedhjeve lokale për shkak të pandemisë. Megjithatë ajo theksuar se mënyra e vetme për të shtyrë zgjedhjet është konsensusi mes partive të pozitës dhe opozitës. Osmani më tej kishte deklaruar se nuk pajtohet me mendimin e subjekteve opozitare por do ta respekton këtë mendim.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Kosova nuk ka çfarë të fsheh nga paslufta kemi qenë nën administrimin ndërkombëtarë

Albin Kurti ka mohuar se Qeveria e Kosovës është e gatshme të hapë arkivat e UÇK-së, pavarësisht çka kishte thënë më parë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mohuar se Qeveria të cilën ai e drejton është ...