Fillimi / Lajmet / Palmer: Ajo çfarë duam të shohim është një proces i mbështetur në Kushtetutën dhe kuadrin ligjor të Kosovës
Palmer: Ajo çfarë duam të shohim është një proces i mbështetur në Kushtetutën dhe kuadrin ligjor të Kosovës

Palmer: Ajo çfarë duam të shohim është një proces i mbështetur në Kushtetutën dhe kuadrin ligjor të Kosovës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shpresojnë se Kosova dhe Serbia do t’u rikthehen bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, ka thënë Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Matthew Palmer. “Zëri i Amerikës” në gjuhën shqipe,  të ditur se  gjatë një debati mbi Angazhimin Strategjik të Shteteve të Bashkuara në Ballkanin Perëndimor, në Egje dhe në Turqi gjatë pandemisë së koronavirusit, të organizuar nga Fondi Gjerman Marshall, Palmer ka thënë se normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është thelbësor për të hapur rrugën evropiane për të dyja vendet. Por, tha ai, ende ka shumë punë për të bërë. “Kosovës i duhet një qeveri. Ne po presim vendimin e Gjykatës Kushtetuese që do t’i hapë rrugën zgjidhjes së çështjeve që kanë të bëjnë me formimin e qeverisë. Dua të nënvizoj se Shtetet e Bashkuara nuk duan të ndikojnë procesin në asnjë mënyrë, nuk duam të zgjedhim qeverinë e re të Kosovës, nuk kemi favorit, nuk mbajmë anë. Ajo çfarë duam të shohim është një proces që është i mbështetur në Kushtetutën dhe kuadrin ligjor të Kosovës, që prodhon një qeveri që është përfaqësuese dhe ka fuqi të angazhohet në procesin e bisedimeve”, ka deklaruar ai.

Kontrolloni gjithashtu

Nga dita e sotme në Kosovë fillojnë të zbatohen masat e reja për mbrojtjen ndaj COVID-19

Nga dita e sotme në Kosovë fillojnë të zbatohen masat e reja për mbrojtjen ndaj COVID-19

Qeveria e Kosovës mori vendime të reja në lidhje me parandalimin e përhapjes se mëtutjeshme ...