kek
Airport Adem Jashari
tv dielli
MIT
Fillimi / Lajmet / Parlamenti holandez diskuton sot për zgjerimin e BE-së dhe mundësinë e hapjes se negociatave për Shqipërinë
Parlamenti holandez diskuton sot për zgjerimin e BE-së dhe mundësinë e hapjes se negociatave për Shqipërinë

Parlamenti holandez diskuton sot për zgjerimin e BE-së dhe mundësinë e hapjes se negociatave për Shqipërinë

Nëse Shqipëria dhe Maqedonia Veriore do të fillojnë bisedimet e pranimit me Bashkimin Evropian varet nga Holanda, njoftoi stacioni televiziv holandez NOS. Parlamenti holandez do të diskutojë sot për zgjerimin e BE-së dhe përafrimin e dy vendeve. Për vite me radhë, Shqipëria dhe Maqedonia Veriore janë përpjekur të fillojnë bisedimet e pranimit në BE, por pa sukses. Holanda është kryesisht kundër fillimit të negociatave të pranimit, veçanërisht kur bëhet fjalë për Shqipërinë. Gjermania gjithashtu ka kundërshtuar fillimin e negociatave, por Parlamenti gjerman kohët e fundit vendosi të hapë bisedime, me kusht që Shqipëria dhe Maqedonia Veriore të plotësojnë kushte të caktuara, përfshirë këtu për të siguruar funksionim më të mirë të gjyqësorit, si dhe luftë efektive kundër krimit të organizuar. Ndërsa këto janë të njëjtat kushte si Holanda, pyetja e madhe është nëse Parlamenti holandez do të marrë të njëjtin vendim sot si Gjermania. Argumenti më i rëndësishëm i paraqitur nga Holanda për të bllokuar fillimin e negociatave është korrupsioni dhe krimi i organizuar në Shqipëri dhe Maqedoninë Veriore. Nga ana tjetër, shumica e vendeve që mbështesin fillimin e negociatave të pranimit për të dy vendet në BE, si Italia, Austri dhe një numër i madh i vendeve të Evropës Lindore, besojnë se është pikërisht anëtarësimi në BE që mund të ketë një ndikim më të madh në këto vende.

Kontrolloni gjithashtu

Thaçi: Mbetja në fuqi e tarifës është pengesë serioze dhe e pamundëson bashkëpunimin strategjik me SHBA-në

Thaçi: Mbetja në fuqi e tarifës është pengesë serioze dhe e pamundëson bashkëpunimin strategjik me SHBA-në

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, ka përcjellë mesazhet që mori në takimet në Shtetet e ...