Partia Socialiste e Shqipërisë

Partia Socialiste e Shqipërisë sonte në mbrëmje kremton 25-vjetorin e themelimit

Partia Socialiste e Shqipërisë sonte në mbrëmje kremton 25-vjetorin e themelimit. Në ceremoninë që do të organizohet me këtë rast, krahas personaliteteve të larta të saj ndër vite, mësohet se është ftuar dhe lideri historik i socialistëve, Fatos Nano, por dhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Partia Socialiste e Shqipërisë, aktualisht forca më e madhe qeverisese në Shqipëri, u krijua në vitin 1991, pas shkrirjes së Partisë së Punës së Shqipërisë (PPSH). Në Kongresin e PPSH-së në vitin 1991 u mor vendim që t’i ndërrohet emri kësaj partie, në Parti Socialiste të Shqipërisë.

Kontrolloni gjithashtu

Përplasja në mes të kryetares, Vjosa Osmani dhe kryekuvendarit, Glauk Konjufca, vë në dukje tensionet institucionale në Kosovë

Tensionet në mes ty dy institucioneve më të larta të shtetit të Kosovës dolën në …