Fillimi / Lajmet / Qeveria e Kosovës do ta marrë përsipër mbulimin e kostos së polisave kufitar për automjetet që hyjnë në vendin tonë
Qeveria do ta marrë përsipër mbulimin e kostos së polisave kufitar për automjetet që hyjnë në Kosovë

Qeveria e Kosovës do ta marrë përsipër mbulimin e kostos së polisave kufitar për automjetet që hyjnë në vendin tonë

Zëvendësministrja në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi, tha se Qeveria në detyrë e Kosovës, në kuadër të Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike, ka planifikuar që të marrë përsipër mbulimin e kostos së polisave kufitare apo siç njihen si “Karton i gjelbër”, për automjetet që hyjnë në Kosovë për vitin 2020. Ajo tha se shumë shpesh është premtuar zgjidhja për “Kartonin e gjelbër”, por asnjëherë nuk kemi parë hapa konkret për zgjidhjen e këtij problemi që prek më së shumti diasporën tonë.  Po ashtu, në kuadër të pakos, Gashi u shpreh se është planifikuar që në 24 muajt në vijim, të emetohen letra me vlerë në masën e 30 milionë eurove tek diaspora. Për udhëtarët që shfrytëzojnë transportin ajror, Gashi tha se do të ofrohen incentiva për koncesionarin e aeroportit “Adem Jashari”, me synim uljen e kostos së biletave të udhëtimit drejt Kosovës, dhe rritjen e destinacioneve që do të mbulohen nga agjencitë që ofrojnë fluturime nga dhe drejt Kosovës.

Kontrolloni gjithashtu

Yuri Kim: Ndonëse të distancuar fizikisht, amerikanët dhe shqiptarët janë afër dhe të bashkuar si gjithmonë

Yuri Kim: Ndonëse të distancuar fizikisht, amerikanët dhe shqiptarët janë afër dhe të bashkuar si gjithmonë

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka thënë përmes një video-mesazhi në rrjetin social, ...