Renata Alt: BE-ja duhet t’i ngrijë menjëherë bisedimet për anëtarësimin e Serbisë, pas deklaratës së Vuçiqit për Kosovën

Renata Alt: Vuçiqi na paska mashtruar, propozoj të ngrihen negociatat për anëtarësimin e saj në Bashkimin Evropian

Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmën Humanitare në Bundestagun gjerman, Renata Alt, ka reaguar pas deklaratës së Aleksandar Vuçiq në lidhje me njohjen e Kosovës, i cili në konferencën e djeshme për mediet, pas takimit me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, deklaroi se për herë të parë ka dëgjuar se po kërkohet njohje reciproke me Kosovën.   Lidhur me këtë ka reaguar deputeja e Bundestagut gjerman Renata Alt, ka thënë me këtë rast se reagimi kryetarit të Serbisë gjatë konferencës për media mbi kërkesën për njohje të Kosovës është skandaloz. Ajo propozon që negociatat e anëtarësimit në Bashkimin Evropian me Republikën e Serbisë duhet të ngrihen. Aleksandar Vuçiq na paska mashtruar për një kohë të gjatë”, ka shkruar deputetja gjermane, Renata Alt.

Kontrolloni gjithashtu

Albulena Haxhiu

Përparim Gruda ka kërkuar dorëheqjen e ministres, Albulena Haxhiu, pas humbjes së mostrave të Astrit Deharit

Përparim Gruda,  Koordinator i Departamentit për Drejtësi në Kabinetin për Qeverisje të Mirë të Partisë …