Sot rreth orës 17.00, në Ohër, përfundoi takimi në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe kryetarit të Serbisë, Vuçiq

Sot në Bruksel, kryeministri Kurti dhe kryetari i Serbisë, Vuçiq, do të rikthehen në dialogun e udhëhequr nga Bashkimi Evropian

Sot në Bruksel, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari  i Serbisë, Aleksander Vuçiq, pas disa muajsh do të rikthehen në tavolinën e dialogut të udhëhequr nga Bashkimi Evropian. Pritjet ndërkombëtare për progres janë të mëdha. Në një përgjigje për mediet ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka thënë se Berlini zyrtar vlerëson faktin që sot do të mbahet takim i nivelit të lartë dhe kanë shprehur mbështetjen gjermane për procesin që e ndërmjetëson Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borell dhe emisari Miroslav Lajcak. Nga Ambasada e Gjermanisë kanë potencuar se është urgjente që Kosova dhe Serbia të angazhohen dhe përkushtohen plotësisht për shtendosje dhe për implementimin e plotë të Marrëveshjes së Ohrit, duke përfshirë edhe themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, bëri  të ditur për mediet Ambasada e Gjermanisë, në Kosovë.  Këtë takim që do të mbahet sot, në Bruksel, Gjermania e sheh si një mundësi të mirë për të lënë anash menaxhimin e krizave dhe për t’u rikthyer tek një proces kredibil dhe konstruktiv.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …