KEK
Fillimi / Lajmet / Sot sistemit shëndetësor i janë shtuar edhe 1500 specializantë të cilët për vite nuk e kanë paraktikuar profesionin
Mjekët kërkojnë që masat anti-Covid duhet të jenë restriktive, por që nuk duhet të ketë mbyllje totale

Sot sistemit shëndetësor i janë shtuar edhe 1500 specializantë të cilët për vite nuk e kanë paraktikuar profesionin

Sot sistemit shëndetësor të Kosovës i janë shtuar edhe 1500 specializantë. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se e kishte në prioritet që të zgjidhte këtë çështje “njëherë e përgjithmonë” që, sipas tij, ishte problem i madh në këto pesë vjetët e fundit. “Këta për vjet të tëra nuk kanë praktikuar profesionin e tyre, për të cilat kanë përfunduar studimet universitare dhe tash u duhet të ndjekin specializim në fushat e tyre të preferuara”. “Mjekët e kanë pritur këtë vendim për specializim. Jam i lumtur për juve që do të shtoheni kuadros më të shkolluar në vend, armatës së mjekëve shembullorë që u dëshmuan në çdo kohë. Jemi të lumtur që e keni thyer bllokadën e pakuptueshme dhe i kemi dhënë mundësi 1500 mjekëve për të filluar specializimin”, ka thënë Zemaj, duke shtuar se ky konkurs do të hapet çdo vit.

Kontrolloni gjithashtu

Fatmir Limaj: Duhet të thirret interpelancë, dhe të kërkohet dorëheqja e Donika Gërvallës

Fatmir Limaj: Duhet të thirret interpelancë, dhe të kërkohet dorëheqja e Donika Gërvallës

Kreu i Nismës Social Demokrate, Fatmir Limaj ka folur rreth një deklarate se ministres së ...