MIT KS
Fillimi / Lajmet / SPSPK: Punëtorët e sektorit privat nuk po kanë masave mbrojtëse por shumë prej tyre edhe po largohen nga puna
SPSPK: Puntorët e sektorit privat po përballen me mungesa të masave mbrojtëse por shumë prej tyre edhe po largohen nga puna

SPSPK: Punëtorët e sektorit privat nuk po kanë masave mbrojtëse por shumë prej tyre edhe po largohen nga puna

“Punëtorët e sektorit privat ende po përballen me mungesa të masave mbrojtëse nga Covid 19”. Kështu ka bërë të ditur kryetari i SPSPK-së, Jusuf Azemi në një konferencë për medie. Ai tha se këtë e kanë vërtetuar pas disa vizitave nëpër kompani. Por sipas Azemit shumë kompani janë duke larguar nga puna punëtorët e tyre në mënyrë individuale dhe grupore. Gjatë kësaj konferencë Azemi ka thënë gjithashtu se mirëpresin Pakon Emergjente Fiskale të miratuar të hënën nga Qeveria e Kosovës por kanë thënë se aty nuk përfshihen edhe 150 mijë punëtorë pa kontrata. Sipas tij për këta punëtorë e kanë informuar Qeverinë me kohë madje kanë kërkuar edhe takim me ministrin e financave e që nuk kanë marrë përgjigje.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka përkujtuar heroin, Mensur Zyberaj në përvjetorin e rënies së tij

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka përkujtuar heroin, Mensur Zyberaj në përvjetorin e rënies së tij

Kryetari, Hashim Thaçi, ka përkujtuar heroin, Mensur Zyberaj e dëshmorë të tjerë në përvjetorin e ...