Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / Të tri partitë pro pavarësisë së Katalunjës, të cilat kanë 70 vende në parlamentin rajonal ndjekin rrugën drejt vetëvendosjes
Përvjetori i parë i Referendumit për shkëputjen e Katalunjës nga Spanja u shënua përplasje të dhunshme

Të tri partitë pro pavarësisë së Katalunjës, të cilat kanë 70 vende në parlamentin rajonal ndjekin rrugën drejt vetëvendosjes

Të tri partitë pro pavarësisë së Katalonisë, të cilat kanë 70 nga 135 vendet në parlamentin rajonal të Barcelonës, ranë dakord për tekstin e një rezolute që synon të vazhdojë rrugën drejt vetëvendosjes. Duke vepruar kështu, ata dhanë një përgjigje të përbashkët ndaj vendimit të Gjykatës Supreme spanjolle, e cila dënoi 12 udhëheqësit katalanas njëmbëdhjetë ditë më parë për organizimin e një referendumi të ndaluar të pavarësisë më 2017. Deklarata nuk është një dokument detyrues, por avokatët katalanas të pavarësisë duan të tregojnë se referendumi është vullneti i popullit.Teksti “mbron të drejtën e vetëvendosjes dhe sovranitetit të popullit të Katalonjës, në mënyrë që të mund të përcaktojë të ardhmen e tij politike”. Së bashku për Kataloninë (JxCat), E majta Republikane Katalanase (ERC) dhe Kandidatura për Unitet Kombëtar (CUP) do t’i dërgojnë një rezolutë në parlamentin Katalonisë për miratim.

Kontrolloni gjithashtu

Ministri i MTI-së, Vesel Krasniqi thotë se do të lejohet mbajtja e dasmave dhe hapja e pishinave deri me 50 persona

Ministri i MTI-së, Vesel Krasniqi thotë se do të lejohet mbajtja e dasmave dhe hapja e pishinave deri me 50 persona

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka thënë se nga sot lejohet hapja e ...