akp deri me 1 prill
mbpzhr 2018
valamobile
Fillimi / Lajmet / Vetëvendosja akuzon AAK-në për emërimin në krye të ndërmarrjeve publike të personave partiakë
Vetëvendosja nuk ka marrë pjesë në “tryezën për dialogun politik”, organizuar nga BRPG

Vetëvendosja akuzon AAK-në për emërimin në krye të ndërmarrjeve publike të personave partiakë

Lëvizja Vetëvendosje, e ka akuzuar AAK-në se po e vazhdon traditën e PDK-së duke emëruar në krye të ndërmarrjeve publike persona partiakë. Kjo parti, duke kujtuar emërimin e Gent Begollit në krye të Telekomit nga Ramush Haradinaj, konsideron se kjo dëshmon aleancën për uzurpimin e shtetit të Kosovës. Në kohën kur vetë qeveria pranon se Telekomi i Kosovës është duke u përballuar në një situatë të vështirë financiare që ka ardhur para së gjithash për shkak të menaxhimit të kësaj ndërmarrjeje, Bordi i kësaj kompanie ka emëruar në krye të kësaj kompanie Gent Begollin, një zyrtar të AAK-së, pa asnjë eksperiencë në fushën e telekomunikacionit dhe të menaxhimit. Kuvendi i Kosovës, në disa diskutime në lidhje me Telekomin, ka kërkuar që Qeveria të ndërmarrë masa për daljen  nga kriza të kësaj kompanie. Emërimi i Begollit tregon se ky pushtet është duke e bërë saktësisht të kundërtën,  po vazhdon praktikën e ndjekur nga PDK-ja, e cila për vite me radhë përdori këtë kompani për qëllime politike, elektorale e korruptive.

Kontrolloni gjithashtu

Ministri Bytyqi

Meqë Ministri i Arsimit nuk është i aftë ta zbatojë vendimin për mësim atëherë dikush do të duhej të jepte dorëheqje

Përpjeka e të ashtuquajturit SBASHK për t’ ua humbur nxënësve shqiptarë të Kosovës tri javë ...