KEK
Fillimi / Lajmet / Viola von Cramon: Edhe PE-ja duhet ta mbështesë praktikën amerikane për shpalljen “non grata” të politikanë të korruptuar
Viola von Cramon:

Viola von Cramon: Edhe PE-ja duhet ta mbështesë praktikën amerikane për shpalljen “non grata” të politikanë të korruptuar

Eurodeputetja, Viola von Cramon, raportuese për Kosovën ka propozuar në mbledhjen e Komitetit të jashtëm të Parlamentit Europian, në diskutimin për luftën kundër krimit të organizuar në Ballkanin perëndimor, mundësinë e zbatimit të praktikës non grata të SHBA, duke marrë si shembull ish kryeministrin Sali Berisha. Ajo tha se vlerëson urdhrin ekzekutiv të SHBA për të sanksionuar personat që kontribuojnë në destabilizimin e rajonit, si dhe goditjen e korrupsionit. Ajo qasjen e rinovuar të angazhimit të SHBA në Ballkanin Perëndimor, përfshirë përqendrimin e tyre në luftën kundër korrupsionit. Ajo vlerëson në këtë kontekst urdhrin ekzekutiv të SHBA për të sanksionuar personat që kontribuojnë në destabilizimin e rajonit, si edhe aksionet që shënjestrojnë individë dhe ente për akte domethënëse korruptive në Bullgari dhe ish-Kryeministri Berisha në Shqipëri.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Kosova nuk ka çfarë të fsheh nga paslufta kemi qenë nën administrimin ndërkombëtarë

Albin Kurti ka mohuar se Qeveria e Kosovës është e gatshme të hapë arkivat e UÇK-së, pavarësisht çka kishte thënë më parë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mohuar se Qeveria të cilën ai e drejton është ...