tv dielli
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet / 31 njerëz vdesin dhe 100 të tjerë u plagosën gjatë ritualeve fetare myslimane shiite të Festës së Ashurës në Qerbela
31 njerëz vdesin dhe 100 të tjerë u plagosën gjatë ritualeve fetare myslimane shiite të Festës së Ashurës në Qerbela

31 njerëz vdesin dhe 100 të tjerë u plagosën gjatë ritualeve fetare myslimane shiite të Festës së Ashurës në Qerbela

Të paktën 31 njerëz vdiqën, dhe 100 të tjerë u plagosën, gjatë ritualeve fetare myslimane shiite të Festës së Ashurës në qytetin e shenjtë jugor të Irakut, Qerbela. Numri i vdekjeve, të cilin e bëri të ditur ministria e Shëndetësisë në Irak, pritet të rritet, pasi disa persona janë në gjendje kritike. Ministria nuk bëri të ditur se si ndodhi ngjarja, por një zyrtar i tha agjencisë Reuters se incidenti ndodhi gjatë ikjes në rrëmujë në hyrje të një ndërtese. Pelegrinazhi vjetor, që shënon vdekjen e Huseinit, nipit të profetit Muhamed, në betejën e vitit 680-të, tërheq qindra mijëra myslimanë shiitë, nga e gjithë bota në Qerbela. Vdekja e Huseinit në një betejë në Qerbela mbi udhëheqjen e bashkësisë islame është një nga ngjarjet përcaktuese në ndarjen midis myslimanëve shiitë dhe sunitë.

Kontrolloni gjithashtu

Mitrovica Veriore dhe Zveçani futën në karantinë, reagon Thaçi, thotë kjo është papërgjegjshmëri e Qeverisë së Kosovës

Mitrovica Veriore dhe Zveçani futën në karantinë, reagon Thaçi, thotë kjo është papërgjegjshmëri e Qeverisë

Kryefjalë e ditës së shtune ishte veriu i Kosovës. Atje, dy komuna, Mitrovica Veriore dhe ...