Ahmet Qeriqi

Grupi Parlamentar i PDK-së nuk merr pjesë në Grupin Hetimor për RTK-në

Pajaziti: Zgjedhjet e reja nuk janë në interes të agjendës shtetërore të Kosovës

Shefi i GP të PDK-së Zenun Pajaziti, ka dhënë arsyen për mospjesëmarrjen në këtë grup, duke thënë se deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk duhet të kenë ndikim në mediumin publik. “Jemi dakord që përmes IBU-së të mos kemi ndikim në mediumin publik. Unë i ftoj deputetët që të shfrytëzojnë …

Më shumë...

Ministri Lutfi Zharku përuroi fillimin e punimeve në tri rrugë në komunën e Ferizajt

Ministri Lutfi Zharku përuroi fillimin e punimeve në tri rrugë në komunën e Ferizajt

Sot ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Sfarqa morën pjesë në përurimin e fillimit të punimeve në tri rrugë, me të cilat vazhdon realizimi i planit të aktiviteteve të përbashkëta të Ministrisë së infrastrukturës dhe Komunës së Ferizajt për këtë vit. Projekti i parë, …

Më shumë...

Dështoi debati për vdekjen e Astrit Deharit, pasi në sallë ishin vetëm 45 deputetë

Dështoi debati për vdekjen e Astrit Dehari, pasi në sallë ishin vetëm 45 deputetë

Ka dështuar votimi për mbajtjen e debatit rreth vdekjes së Astrit Dehari, pasi në sallë ishin vetëm 45 deputetë. Vetëvendosje, përmes deputetit të vet Glauk Konjufca kërkoi që në Kuvend të debatohet për vdekjen e Astri Deharit. Pas këtij propozimi fjalën e mori kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së Zenun …

Më shumë...

LDK, e vetmja në parti në vend që përjashton mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Lidhja Demokratike e Kosovës është i vetmi subjekt politik që në mënyrë kategorike po përjashton mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme. Të gjitha partitë e tjera madje edhe PDK-ja që është në koalicion qeverisës me LDK-në po tregohet e gatshme për zgjedhje të parakohshme Ndërkohë, brenda partnerit të saj …

Më shumë...

Osman Osmani: Komunikatë për media e sindikatës Unia lidhur me pensionet për qytetarët e Kosovës

Osman Osmani: Komunikatë për media e sindikatës Unia lidhur me pensionet për qytetarët e Kosovës

Në mbledhjen e saj të fundit Qeveria Federale e Zvicrës i ka dhënë mandatin Departamentit për Punë të Brendshme nisjen e negociatave mbi Marrëveshjen për sigurimet shoqërore me Kosovën. Sindikata Unia përshëndet shumë këtë hap të mirëpritur, që Qeveria Federale të nisë bisedimet e vonuara kaherë për pagesën e pensioneve …

Më shumë...

Isa Mustafa: Në Qeverinë e Kosovës nuk është i mjaftueshëm numri i femrave në postet qeveritare

Kryeministri Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, njëherësh kryetar i LDK-së, Isa Mustafa, ka pranuar se në Qeverinë e Kosovës nuk është i mjaftueshëm numri i ministreve gra, por numri i ambasadoreve dhe diplomateve të përfaqësuara nga gratë vetëm sa ka filluar të shtohet. Mustafa këto komente i bëri në Kuvendin Zgjedhor të Degës …

Më shumë...

Daniel Server: Trump dhe Putin mund të fillojnë rindarjen e Ballkanit dhe pjesëve të tjera të botës në vija etnike

Daniel Serwer

Analisti, Daniel Serwer, ka shkruar se kryetari i ri amerikan, Donald Trump mund të marrë këshilla nga strategët e tij, për rindarjen e Ballkanit dhe pjesëve të tjera të botës në vija etnike. Kjo mund të ndodhë nëse Trump është i gatshëm të pranojë një sferë të ndikimit rus në …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: A ndryshoi epoka historike pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA?

Hakif Bajrami

Demokracia amerikane është më e fuqishmja në botë, prej së cilës më së shumti kanë përfituar pas vitit 1945 shtetet: Gjermania, Izraeli dhe Greqia. Këtë gjigant industrial dhe finasiar, Rusia e Putinit tani mundet  ta vrojtojë vetëm përmes grekëve, nga prroskat e Siberisë. Dhe Lobet gjermanë dhe hebrej në SHBA …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kryeministri Mustafa dështimet e veta po mundohet t’ ia faturojë opozitës

Jakup Krasniqi

Ish kryekuvenadri, Jakup Krasniqi duke shkruar lidhur me ankimet e kryeministrit Mustafa ka thënë se ai po harron që Listën Serbe e ka në bashkëqeverisje dhe së bashku me te i kanë bërë disa punë të përbashkëta që kanë qenë kundër Kosovës dhe nuk po mund ta bëjë asnjë punë …

Më shumë...

Ali Berisha: Nuk ka faj AAK-ja për dështimet e njëpasnjëshme të Isa Mustafës në Qeveri dhe në parti

Ali Berisha

Sekretari organizativ i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ali Berisha, ka reaguar në postimin e kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa i cili, ka kishte fajësuar AAK-në, por edhe deputetë të LDK-së, për dështimin e liberalizimit të vizave. Kryeministri është në panik dhe ai po shkruan në terr ashtu siç e …

Më shumë...

Mustafa: Orientimi evropian nuk ka asgjë të përbashkët me sjelljet folklorike, primitive dhe provinciale (!)

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa duke shkruar për liberalizimin e vizave, ka thënë se vlerat e shtetit, sovraniteti shtetëror dhe orientimi evropian nuk kanë asgjë të përbashkët me sjelljet folklorike, primitive dhe provinciale.  Ai ka shtuar se Gjeorgjia dhe Ukraina, pas marrëveshjes së rregullave të suspendimit, do të përfitojnë nga …

Më shumë...

Fatmir Sejdiu: Mungon debati i përgjithshëm në strukturat e LDK-së

Fatmir Sejdiu

Duke folur rreth zhvillimeve në LDK, ish kryetari i kësaj partie,  Fatrmir Sejdiu ka thënë se mungon debati i përgjithshëm në strukturat e partisë, meqë një pjesë e madhe e LDK-së po qëndron e  heshtur krahas këtyre proceseve për ta dhënë mendimin e vet. “Ajo pjesë është militante e LDK-së, …

Më shumë...

Kryetari i PDTK-së, Mahir Jagxhillar, vlerëson të nevojshëm përfundimin e reformës zgjedhore

Yagcilar: Ligji i ri për pagat rrëzon ngritjen e pagave të qeveritarëve

Kryetari i Partisë Demokratike Turke të Kosovës, Mahir Jagxhillar, e ka vlerësuar të nevojshëm përfundimin e reformës zgjedhore. Ai ka deklaruar se plotësimi i ligjit për zgjedhjet në këtë proces do të ndikonte që zgjedhjet e reja të jenë më kualitative dhe më demokratike. Megjithatë, nuk e ka përjashtuar mundësinë …

Më shumë...

Çitaku në KS të OKB-së: Mijëra gra kanë dhunuar serbët gjatë luftës në Kosovë, nuk ka të akuzuar

Vlora Çitaku

 Ambasadorja e Kosovës në Amerikë, Vlora Çitaku në raportin tremujor në OKB, ka kundërshtuar me fakte tendencat e ministrit serb, Ivica Daçiq. Ajo i kujtoi të pranishmëve se në Kosovë gjatë luftës nga forcat serbe janë dhunuar 20-mijë femra shqiptare dhe nuk është akuzuar asnjë serb, ndërsa janë vrarë 1262 …

Më shumë...

Dr. Sabit Syla: Dimensioni historik i figurës së Adem Demaçit

Sabit Syla

Vështirë të gjendet ndër shqiptarët, kudo që ndodhen, dikush që nuk ka dëgjuar për jetën dhe veprën e Adem Demaçit. Madje, në radhën e personaliteteve të kombit shqiptar, emri i tij është ndër emrat më të njohur. U dallua dhe u shqua si personalitet shumëdimensional: si i burgosur politik, patriot …

Më shumë...

MMPH: Ferat Shala priti ne takim ekipin mbikëqyrës të Bankës Botërore

MMPH: Ferat Shala priti ne takim ekipin mbikëqyrës të Bankës Botërore

Sot në hapësirat e Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë, ushtruesi i detyrës së Ministrit,  Z. Ferat Shala priti ne takim ekipin mbikëqyrës të Bankës Botërore të kryesuar nga  Znj. Katelijin van den Berg, specialiste e ambientit  dhe Z. Jiang Ru, po ashtu specialist i ambientit. Ky ekip ka mbikëqyrë …

Më shumë...