Ahmet Qeriqi

LB: Duhet një Platformë kombëtare për bisedime me Serbinë, sa nuk është bërë vonë!

Lëvizja për Bashkim: Pa një platformë të qartë politike, Kosova nuk ka pse t’i vazhdojë bisedimet me Serbinë

Lëvizja për Bashkim konsideron se Serbia po e realizon edhe një projekt të saj shtetëror në veriun e Kosovës: atë të rrjetit hekurudhor të Serbisë! Sot ajo edhe praktikisht e ka nisur qarkullimin e trenave në këtë pjesë të Kosovës! I gjithë opinioni shqiptar është i shqetësuar dhe plot pezëm! …

Më shumë...

MI: Rrugët në tërë vendin, të mirëmbajtura dhe të kalueshme

Rrugët

Drejtorët rajonalë me ekipet mbështetëse të Ministrisë së Infrastrukturës dhe kompanitë e kontraktuara po vazhdojnë të jenë në gjendje gatishmërie pa ndërprerë, duke monitoruar, pastruar dhe mirëmbajtur të gjitha rrugët e vendit. Po ashtu, ekipet e MI-së po vazhdojnë t’u dalin në ndihmë ekipeve lokale nëpër komunat e Kosovës në …

Më shumë...

Në 18-vjetorin e Masakrës së Reçakut mbahen aktivitete tematike, përkujtimore e kulturore

Në 18-vjetorin e Masakrës së Reçakut mbahen aktivitete tematike, përkujtimore e kulturore

Nën përkujdesjen e kryetarit të Kosovës, Hashim  Thaçi mbahet manifestimi, “Ditët Përkujtimore të Masakrës së Reçakut”.  Sot, në Reçak duke filluar në orën 11.00 zbulohet shtatorja e mikut të Reçakut dhe krejt Kosovës, ish-ambasadorit amerikan, William Wolker. Në orën 12.00 në Qendrën e Kulturës, në Shtimes shfaqet filmi dokumentar, “Saga …

Më shumë...

Çlirimtari, Ramush Haradinaj shpallet “Nderi i Shkodrës”

Ramush Haradinaj

Me unanimitet të plotë, përfaqësues të të gjitha forcave politike votuan në Këshillin e Qarkut Shkodër dhënien e titullit “Nderi i Shkodrës” për Ramush Haradinajn. Propozimi i kryetares së Këshillit të Qarkut, Greta Bardeli-Gjoni, u mbështet në mbledhje nga të gjithë anëtarët si dhe kryetarët e Bashkive të Shkodrës, Malësisë …

Më shumë...

Qeveria e Serbisë ka njoftuar se sot do të përurojë linjën hekurudhore Beograd – Veri i Kosovës

Qeveria e Serbisë ka njoftuar se sot do të përurojë linjën hekurudhore Beograd – Veri i Kosovës

Qeveria e Serbisë ka njoftuar se sot do të përurojë linjën hekurudhore Beograd – Veri i Kosovës. Deri sa zyrtarët e Kosovës këtë linjë e quajnë ilegale, Serbia ka blerë edhe trenin me kreditë e dhëna nga Rusia. Treni nga Beogradi do të vijë në Kosovë në orën 19:30. Disa …

Më shumë...

BDI: Përdorimi i gjuhës shqipe të bëhet në përputhje me Marrëveshjen e Ohrit dhe Kushtetutën

BDI

Përdorimi i gjuhës shqipe në përputhje me Marrëveshjen e Ohrit dhe Kushtetutën, të barabartë me gjuhën maqedonase, e bënë shoqërinë më të fortë, më të bashkuar dhe më të qëndrueshme duke përmbyllur në këtë mënyrë obligimet normative nga Marrëveshja Paqësore e Ohrit.  Sundimi i së drejtës në vend është obligim …

Më shumë...

Fushata e Serbisë kundër Kosovës e kundër Ramush Haradinajt është krejtësisht e papranueshme

AAK

Fushata e Qeverisë së Serbisë kundër Kosovës në përgjithësi dhe Ramush Haradinajt në veçanti, është krejtësisht e papranueshme dhe jo vetëm se është kundër krijimit të një klime bashkëpunimi, por veç sa i ashpërson edhe më tej raportet midis dy popujve. Kosova në disa raste i ka kryer obligimet e …

Më shumë...

J. Krasniqi: Marrëveshjet e Thaçit e të Mustafës përfunduan në kthimin e Serbisë në Kosovë

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi, ka shkruar se marrëveshjet e Thaçit e të Mustafës për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë përfunduan në kthimin e saj në Kosovë. Qytetarët duhet ta shikojnë se çfarë prodhuan, marrëveshja e 19 prillit 2013 dhe ajo e 25 gushtit 2015. Për marrëveshjen …

Më shumë...

Forcat e NATO-s dhe ato të Amerikës kanë bashkuar forcat e tyre ushtarake në kufirin rus

Forcat e NATO-s

Forcat e NATO-s dhe ato të Amerikës kanë bashkuar forcat e tyre ushtarake në kufirin rus, ku kanë instaluar sisteme anti-raketore balistike dhe pajisje të tjera në përpjekje për të ndalur provokimin e një lufte bërthamore me Rusinë. Në përgjigje, Vladimir Putin ka vendosur sisteme të raketave anti-ajrore përreth Moskës …

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Masakra e Reçakut, kthesë historike

Ruzhdi Jashari

Tashmë në përvjetorin e tetëmbëdhjetë, po e kujtojmë Masakrën e Reçakut. Po e kujtojmë me dhembje dhe krenari të kaluarën tonë, këtë ditë, kur ishim bërë bashkë, kudo që ishim, për të paguar çmimin për ÇLIRIMIN E KOSOVËS. Koha kërkonte sakrifica. Ne ishim gati, që me jetën tonë të rreshtoheshim …

Më shumë...

Në 18-vjetorin e Masakrës së Reçakut mbahen aktivitete tematike, përkujtimore e kulturore

Recak

Me rastin e 18-vjetorit të Masakrës së Reçakut, kur forcat serbe masakruan mizorisht 45 banorët të këtij fshati, ashtu sikur në të gjithë përvjetorët e pas luftës, edhe kësaj radhe do  të mbahen aktivitete të shumta kulturore e tematike. Nën përkujdesjen e Kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi organizohet manifestimi, “Ditët …

Më shumë...

Më 14 janar 2017, në Lypjan, zbulohet busti i dëshmorit, Ismail Luma

Ismail Luma

Më 14 janar 2017  në “Shkollën fillore të mesme të ulët”,  në Lypjan, zbulohet  busti i dëshmorit, Ismail Luma. Aktivitetet përkujtimore fillojnë  në ora 12.00, ndërsa  në orën 13 bustin e dëshmorit  pritet ta zbulojë kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi.  Ismail Luma,  i njohur me emrin e luftës, “Altini”, ishte …

Më shumë...

Ramush Haradinaj ka përshëndetur të gjithë mbështetësit e tij, me të cilët ndihet krenar

Ramush Haradinaj

Në një postim të tij në internet, kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka përshëndetur të gjithë shqiptarët liridashës, të cilët  në këto ditë  të rënda, derisa ishte në paraburgim e kanë mbështetur atë. Ai ka deklaruar se ato që i ka  parë gjatë këtyre ditëve e kanë bërë që të …

Më shumë...

Krerët e Nismës për Kosovën priten në takim kryetarin e Lëvizjes BESA, Bilall Kasami me bashkëpunëtorë

Krerët e Nismës për Kosovën priten në takim kryetarin e Lëvizjes BESA, Bilall Kasami me bashkëpunëtorë

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, bashkë me shefen e Grupit Parlamentar, Valdete Bajrami, deputetin Haxhi Shala dhe sekretarin për Ekonomi, Shyqiri Bytyçi, sot kanë pritur në takim, kryetarin e Lëvizjes BESA, Bilall Kasami me bashkëpunëtorë. Në takimin e zhvilluar sot, kanë biseduar për zhvillimet aktuale politike, ekonomike dhe …

Më shumë...

Zyrtarë të institucioneve të Kosovës i kanë dërguar telegrame ngushëllimi familjes së Ramiz Kelmendit

Zyrtarë të institucioneve të Kosovës i kanë dërguar telegrame ngushëllimi familjes së Ramiz Kelmendit

Me rastin e vdekjes së shkrimtarit dhe publicistit të njohur,  Ramiz Kelmendi, në moshën 86-vjeçare, zyrtarë të institucioneve të Kosovës i kanë dërguar telegrame ngushëllimi familjes së tij. Shkrimtari, publicisti dhe gazetari i njohur shqiptar ka lënë gjurmë të pashlyeshme si intelektual i shquar. Në telegramet e ngushëllimit të disa …

Më shumë...

Kadri Veseli: Vendimi i gjykatës për lirimin nga paraburgimi të Ramush Haradinajt hap drejt lirimit të plotë

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, deklaroi  se  vendimi i Gjykatës franceze për lirimin nga paraburgimi të ish-komandantit të UÇK-së në Zonën Operative të Dukagjinit, aktualisht kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, si hap të parë drejt lirimit të plotë. Duke e vlerësuar të padrejtë dhe absurd ndalimin …

Më shumë...