Ahmet Qeriqi

Sot në Grabricë të Kaçanikut me nderime u varros, Emine Kurtaj, nëna e dëshmorëve Xheladin Kurtaj e Danush Kurtaj

Sot në Grabricë të Kaçanikut me nderime u varros, Emine Kurtaj, nëna e dëshmorëve Xheladin Kurtaj e Danush Kurtaj

Ka vdekur në moshën 80-vjeçare,  Emine Kurtaj, nëna e dëshmorëve të kombit, Xheladin Kurtaj dhe Danush Kurtaj. Varrimi i së ndjerës u bë sot në varrezat e fshatit Gabrricë të komunës së Kaçanikut.

Më shumë...

Forcimi i sektorit privat për një të ardhme më të mirë ne Kosovë

Forcimi i sektorit privat për një të ardhme më të mirë ne Kosovë

 Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Agjencia e saj e Punësimit,  Ministria e Tregtisë dhe Industrisë dhe Agjencia Kosovare e Investimeve dhe Përkrahjes së Ndërmarrjeve (KIESA), në bashkëpunim me Programin e Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara (UNDP), hapën sot raundin e 2017-2018 Programi i praktikës për mbështetjen e të …

Më shumë...

Ish-kryetarët: Barack Obama dhe George Bush shprehën shqetësimet për klimën aktuale politike në Amerikë

Obama-Trump

Ish-presidentët Barack Obama dhe George W. Bush shprehën shqetësimet për klimën aktuale politike në Shtetet e Bashkuara, në komente që shihen si qortime indirekte ndaj lidershipit të Donald Trump. Obama i kërkoi amerikanëve që të refuzojnë politikat e “përçarjes” dhe “frikës”, ndërsa Bush kritikoi “bullizmin e paragjykimet” në jetën publike. …

Më shumë...

Ambasadorja amerikane në OKB, Nikky Haley, sulmoi Rusinë, e cila po shkaton kaos gjatë zgjedhjeve në mbarë botën

Nikki Haley

Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara ka sulmuar përpjekjet ruse për të shkaktuar kaos në zgjedhje në mbarë botën. Nikky Haley bëri një devijim nga Donald Trump, i cili relativizon ndikimin rus në politikën amerikane. Ajo përzierjen ruse në zgjedhjet presidenciale amerikane e ka quajtur “luftë” dhe kështu ka bërë …

Më shumë...

Gjykata Kushtetuese u kthye në një Gjykatë të mbrojtjes së sovranitetit kushtetues e shtetëror të Shqipërisë

Gjykata Kushtetuese u kthye në një Gjykatë të mbrojtjes së sovranitetit kushtetues e shtetëror të Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka vlerësuar punën e Gjykatës Kushtetuese në këto dekada që nga krijimi i saj, si një organ që ka qenë në mbështetje të Shqipërisë dhe çështjeve kombëtare të saj. Ai tha se Gjykata Kushtetuese është përballur me një sfidë të pazakonshme me vakuumin e plotë …

Më shumë...

Republika e Kroacisë ka nderuar me dy “Mirënjohje” heroin e Kosovës dhe luftëtarin e Kroacisë, Xhelal Hajda-Toni

Republika e Kroacisë ka nderuar me dy “Mirënjohje” heroin e Kosovës dhe luftëtarin e Kroacisë, Xhelal Hajda-Toni

Republika e Kroacisë ka nderuar me dy “Mirënjohje” heroin e Kosovës  dhe luftëtarin e Kroacisë, Xhelal Hajda, i njohur si komandant Toni. Kryetari i parë i Kroacisë, Franjo Tugjman dhe kryetarja e tanishme e këtij vendi, Kolinda Grabar-Kitaroviq e kanë dekoruar me dy “Mirënjohje” heroin e Kosovës, Xhelal Hajda-Toni. Ai …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ndryshimi në Kosovë vjen me Nismën Socialdemokrate

Krasniqi: NISMA nuk duhet ta përjashtonte mundësinë e koalicioneve me asnjë parti politike, përfshirë edhe PDK-në

Liria, Drejtësia, Solidariteti janë vlera që duhet të avancohen çdo ditë. Njeriut tonë, qytetarëve tanë, këto vlera Ju duhen përditë, ato duhe të mbrohen përditë. “Duke u rreshtuar në këtë frymë politike rrjedhimisht Liria, Drejtësia dhe Solidariteti, si vlera të barabarta dhe komplementare të njëra-tjetrës, shndërrohen në vlerat themelore të …

Më shumë...

Çitaku: Kriminelin, Enver Sekiraça, i përfshirë në dhunime, zhvatje, vrasje, drejtësia e EULEX-it e lë të lirë

Vlora Çitaku

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku ka reaguar pas publikimit të lajmit për lirimin nga burgu të Enver Sekiraqës, nga gjykata e EULEX-it. Ajo ka  shpjeguar  se vajzat e Prishtinës gjatë viteve 90-ta më shumë janë frikësuar nga Enver Sekiraqa se nga Policia e Serbisë. …

Më shumë...

Sonte në mesnatë përfundon fushata për zgjedhjet vendore të 22 tetorit

Nga sot nis zyrtarisht fushata zgjedhore, për zgjedhjet parlamentare të 14 shkurt e cila zgjatë vetëm 10 ditë

Partitë politike dhe kandidatët e pavarur që pretendojnë të fitojnë në zgjedhjet vendore të 22 tetotit sot do ta përmbyllin fushatën zgjedhore. Zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen të dielën, pritet të sjellin një garë të ashpër në disa komuna. Sot, partitë do të zhvillojnë aktivitetet përmbyllëse në qytetet …

Më shumë...

Nisma: Pushteti i Ramiz Lladrovcit, po ushtron presion direkt mbi punonjësit e komunës si dhe mësimdhënësit

Nisma Socialdemokrate në Deçan kërkon që të mos ndërpriten punimet në rrugën Deçan-Plavë

Pushteti i Ramiz Lladrovcit, po ushtron presion direkt mbi punonjësit e komunës si dhe mësimdhënësit ka thënë kandidati i Nismës për kryetar të komunës së Drensit, Isa Xhemajlaj. Sot kur jemi në kulmin e përmbylljes së aktiviteteve elektorale, pushteti i kryetarit në shkuarje Ramiz Lladrovcit, po ushtron presion direkt mbi …

Më shumë...

Viktor Malaj: Gjithë sjellja e Lulzim Bashës është një shtirje dhe hipokrizi e kulluar

Lulzim Basha, më në fund ka pranuar t’i “dorëzohet” Prokurorisë së Tiranës

 Kush nuk e njeh Lulzim Bashën dhe vetëm dëgjon apo lexon predikimet e tij për moral e drejtësi, shtet ligjor e demokraci dhe mallkimet e tij për të kaluarën krijon shpejt iluzionin e fatit që Perëndia na e dërgoi, më në fund, një tribun që të na shpëtojë nga gjithë …

Më shumë...

Anton Çehov: 8 cilësitë e një njeriu të kulturuar

Anton Çehov: 8 cilësitë e një njeriu të kulturuar

Çfarë do të thotë të jesh ”i kulturuar”? A ka të bëjë me të qenët një lexues i mirë, apo të dish se si të flasësh për libra që nuk i ke lexuar, apo të kesh në përgjithësi një natyrë intelektuale? Kjo është pikërisht pyetja që autori i dashur rus, …

Më shumë...

Galeria Kombëtare e Arteve, në Tiranë, boton një album studimor mbi femomenin e Realizmit Socialist

Arti i Realizmit Socialist pas rënies së komunizmit ka qenë në tehun e kritikës, herë për mohimin e vlerave dhe herë për mbivlerësimin e tyre.  Për të hedhur dritë mbi debatet, Galeria Kombëtare e Arteve boton një album studimor mbi femomenin e Realizmit Socialist. Drejtori i Galerisë Kombëtare, Artan Shabani, …

Më shumë...

Agjencia Kadastrale e Kosovës demanton lajmin e publikuar në të përditshmen “Koha Ditore”

Agjencia Kadastrale e Kosovës demanton lajmin e publikuar në të përditshmen “Koha Ditore”

Agjencia Kadastrale e Kosovës demanton lajmin se ka pranuar ndonjë vendim qeveritar për ndalimin  aktiviteti të saj, botuar në të përditshmen “Koha Ditore” dhe përcjellë më pas edhe nga mediume tjera, me titull: “Qeveria dyshon se Meha po zhvillon ‘aktivitete paralele’ rreth demarkacionit”. Ajo që Agjencia ka pranuar, është një …

Më shumë...

Qeveria e Spanjës i ka dhënë një Ultimatum Katalunjës: Nëse nuk heq dorë nga pavarësia do t’ia pezullojë edhe autonominë

Qeveria e Spanjës i ka dhënë një Ultimatum Katalunjës: Nëse nuk heq dorë nga pavarësia do t’ia pezullojë edhe autonominë

Qeveria e Spanjës, në Madrid i ka dhënë një Ultimatum Katalunjës se nëse sot deri në orën 10:00 nuk heq dorë nga përpjekja për pavarësi, Spanja do t’i pezullojë këtij rajoni autonominë e zgjeruar që gëzonte  deri më tani. Nëse sfidon thirrjet e qeverisë qendrore dhe përkundër vullnetit të saj …

Më shumë...

Spanja dhe Serbia nuk i kanë të përbashkëta vetëm nistoret: SS-të, por edhe KK-të: Katalunjën e Kosovën

Spanja dhe Serbia nuk i kanë të përbashkëta vetëm nistoret: SS-të, por edhe KK-të: Katalunjën e Kosovën

Spanja dhe Serbia nuk i kanë të përbashkëta  vetëm nistoret:  SS-të, por edhe KK-të:  Katalunjën e Kosovën, barbarin,  Pizzarro të Mesjetës dhe barbarin, Pashiq serb të para  100 vitesh. Ato kanë  shumë mizori të tjera, të përbashkëta. Dallimi i madh është se Kosova, me luftë të armatosur dhe me përkrahje të NATO-s …

Më shumë...