Ahmet Qeriqi

Enver Hoxhaj: Partitë politike shqiptare në Maqedoni të ndërtojnë një platformë të përbashkët

Enver Hoxhaj

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka kërkuar që partitë politike shqiptare të ndërtojnë një platformë të përbashkët për adresimin dhe zgjidhjen e problemeve të shqiptarëve, në Maqedoni. Duke vlerësuar pozitivisht marrëdhëniet dypalëshe, ministri Hoxhaj deklaroi se sa i takon numrit të deputetëve të shqiptarëve, është shumë e rëndësishme …

Më shumë...

Jemi dëshmitarë se Kosova ka stagnuar, madje ka bërë hapa mbrapa ka thënë kryetari i AAK, Ramush Haradinaj

Jemi dëshmitarë se Kosova ka stagnuar, madje ka bërë hapa mbrapa ka thënë kryetari i AAK, Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në tubimin që u mbajt sot në sallën “1 Tetori”, në Prishtinë, u është drejtuar me një fjalim të gjithë qytetarëve të Kosovës. Ai ka thënë se të gjithë jemi dëshmitarë se Kosova ka stagnuar, e madje ka bërë hapa mbrapa. Edhe pse ishte lajm …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli mori pjesë në përurimin e bustit të heroit, Habib Zogaj, në Malishevë

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli mori pjesë në përurimin e bustit të heroit, Habib Zogaj, në Malishevë

Në palestrën e qytetit të Malishevës që mbanë emrin e heroit Habib Zogaj, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha se falë veprës sublime të dëshmorëve të kombit, Kosova sot frymon lirshëm dhe po ndërtohet e zhvillohet si shtet i pavarur dhe sovran. “Malisheva dhe gjithë Kosova është krenare …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kodi telefonik nga ITU-ja është padyshim mashtrimi i radhës i Qeverisë së Kosovës

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit të Përgjithshëm të Nismës, Jakup Krasniqi,  ka thënë se kodi telefonik i marrë dy ditë më parë nga ITU-ja është padyshim mashtrimi i radhës i Qeverisë së Kosovës. Nuk ka asnjë dyshim, Kodi ishte mashtrim. Krejt çështja është, cili do të jetë mashtrimi i radhës. Secili nga …

Më shumë...

Kryetari i Amerikës, Barak Obama thotë se Rusia, Irani dhe Siria, i kanë lyer duart me gjak në Halep

B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Kryetari i Amerikës Barack Obama, ka thënë se Rusia, Irani dhe Siria, i kanë lyer duart me gjak në betejat brutale kundër popullatës në Halep. Ai është ankuar se nuk ka mundur ta ndalë gjakderdhjen në Siri, me gjithë përpjekjet disa vjeçare. “Bota në kohën si është tani, është e …

Më shumë...

Socialdemokratët e Rumanisë mund ta njohin pavarësinë e Kosovës

Socialdemokratët e Rumanisë mund ta njohin pavarësinë e Kosovës

Mediet në Serbi paralajmërojnë se fitorja e Partisë Socialdemokrate në zgjedhjet parlamentare në Rumani, mund të sjell në rend dite çështjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga ky vend, i cili është në mesin e pesë vendeve të BE-së, që ende nuk e ka njohur pavarësinë e vendit tonë. …

Më shumë...

Kryemnistri Mustafa pasi nuk e ndal dot Gjuriqin të hyjë kur të dojë në Kosovë, i ankohet BE-së

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Për vizitën e shefit të Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, i cili ka hyrë në Kosovë pa lejen e institucioneve të Kosovës, kryeministri Isa Mustafa theksoi se veprimet e tij janë veprime shumë të ulëta, sepse, shoton ai nuk hyhet në një shtet në mënyrë  ilegale. …

Më shumë...

Ministrja Dhurata Hoxha merr mbështetjen e homologëve të Evropës Qendrore

Ministrja Dhurata Hoxha merr mbështetjen e homologëve të Evropës Qendrore

Ministrja Hoxha në takim me homologët e saj të Evropës qendrore theksoi se reformat që po ndërmerren në Drejtësi në Republikën e Kosovës, janë në koordinim dhe me asistencën e BE-së në mënyrë që këto reforma të jenë edhe një hap më afër integrimeve evropiane. Me ftesë të Ministrit federal …

Më shumë...

Protestuesit e VMRO DPMNE-së po brohorasin parulla antishqiptare në Shkup

Protestuesit e VMRO DPMNE-së po brohorasin parulla antishqiptare në Shkup

Qindra mbështetës të partisë maqedonase në pushtet VMRO DPMNE, në krye me ish-kryeministrin,Gruevski, po protestojnë përpara Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, i cili po shqyrton ankesat për parregullsi të parashtruara nga Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë. Protestuesit po brohorasin parulla antishqiptare. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka punuar mbrëmë deri në orët …

Më shumë...

Mehmet Hajrizi: Zemra e Sulejman Krasniqit digjej për Kosovën

Mehmet Hajrizi

(Fjala e Mehmet Hajrizit në Akademinë Përkujtimore për shkrimtarin dhe veprimtarin, Sylejman Krasniqi) E dashur familje Krasniqi Të nderuar pjesëmarrës Zonja dhe zotërinj Fillimisht dua të falënderoj organizatorët e kësaj veprimtarie përkujtimore që më ftuan dhe më dhanë mundësinë e nderin të dalë para jush për të shprehur respektin e …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: NATO-ja dhe OKB-ja bëjnë humanistin, vetëm kur u preken interesat, jo për Sirinë e Halepin

Fatmir Graiçevci

Dhuna mizore, vrasjet, dëbimet, përdhunimet, bombardimet dhe tmerret e tjera në Siri me epiqendër Halepin, po shpërfaq më së miri moralin e botës së sotme. Lufta 5-vjeçare në Siri na përkujton fjalimin e famshëm të pastorit Martin Numeller, i cili si askush tjetër ja ka dal të na tregoj se …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Letër kryetarit të Shqipërisë, Bujar Nishani për Shqipërinë e vogël me ushtri të madhe

Sylejman Krasniqi

Më 4. 12.2016 me rastin e përkujtimit  të 104 vjetorit të ushtrisë shqiptare,  keni  thënë se “…ushtria shqiptare,  përpara , ishte ushtri e madhe por eksportonte  konflikte, kurse tani  është  ushtri e vogël por eksporton vetëm paqe”. Meqenëse jam një vit më i ri ( i lindur jam më 10 …

Më shumë...

Medin Haliti: Bisedime me kushte e pa kushte

Medin Haliti: Bisedime me kushte e pa kushte

Në kohën kur Kosova ka hyrë në bisedime pa kushte me palën serbe, dukej sikur  ishin të barabartë në aspektin ”ligjor” dhe teknik. Kosova dhe Serbia, aq me tepër pala serbe e cila vazhdimisht e paraqet veten  viktimë, ka mjaftuar për serbët dhe mund të shikohet si një fitore dhe …

Më shumë...

Vetëvendosja: Ekspertët mjeko-ligjorë, hedhin poshtë raportin zyrtar për vdekjen e Astrit Deharit

Vetëvendosje

Në një komunikatë të Vetëvendosjes thuhet se “Të gjeturat nga mjeko-ligjorët Besim Ymaj dhe Besim Latifaj, hedhin poshtë raportin e mjeko-ligjorëve të caktuar nga institucionet shtetërore, i cili nuk shpjegonte lidhjet shkencore e logjike midis konstatimeve të shkakut të vdekjes dhe shkaktarit të vdekjes. Ky raport i detajuar nga Dr. …

Më shumë...

AAK-ja sot në sallën “1 Tetori” shpalosë platformën për një Kosovë ndryshe

Ali Berisha

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës sot në sallën ‘1 Tetori’ në Prishtinë, duke filluar nga ora 14:00, do të shpalosë platformën e saj për një Kosovë ndryshe. Në një tubim mospajtues ndaj gjendjes së krijuar tash e disa vite në Kosovë, lideri i këtij subjekti, Ramush Haradinaj do të bëjë …

Më shumë...

Sadri Ferati: Muri në veri të qytetit të Mitrovicës është i papranueshëm

Ferati: Kosova ka nevojë për ekip të unitetit në fazën përfundimtare të dialogut me Serbinë

Muri në veri të qytetit të Mitrovicës është i papranueshëm, ka thënë deputeti nga radhët e LDK-së, Sadri Ferati, duke shtuar se  shqiptarët në këtë rast nuk duhet të tregohen euforikë, pavarësisht mospajtimit me këtë veprim të serbëve të asaj pjese. Kosova duhet të reagojë në mënyrë institucionale sa i …

Më shumë...