Ahmet Qeriqi

Qendra për Arsim e Kosovës po mbanë tryezën e hapur të diskutimeve, në lidhje me anashkalimin e komunitetit egjiptian

Qendra për Arsim e Kosovës po mbanë tryezën e hapur të diskutimeve, në lidhje me anashkalimin e komunitetit egjiptian

Qendra për Arsim e Kosovës fton për të marrë pjesë në tryezën e hapur të diskutimeve, në lidhje me lënien jashtë të komunitetit egjiptian, pas miratimit nga Qeveria e Kosovës të Strategjisë për Përfshirjen e Komuniteteve Rom dhe Ashkali në Shoqërinë Kosovare 2017-2021. Aktiviteti mbahet sot prej orës 9:00 deri …

Më shumë...

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti, mbajti tubim në Bregun e Diellit

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti, mbajti tubim në Bregun e Diellit

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti, mbajti tubim në Bregun e Diellit, në zonën rreth shkollës “Iliria” Ahmeti falënderoi banorët e kësaj lagjeje për përkrahjen e madhe që po i japin Lëvizjes Vetëvendosje drejt fitoreve të reja. “Përkrahja e madhe ngado që po shkojmë, po na jep …

Më shumë...

Kandidati i AAK-së për kryetar të Pejës, Fatmir Gashi ka vizituar bizneset prodhuese, të njohura në Pejë

Kandidati i AAK-së për kryetar të Pejës, Fatmir Gashi ka vizituar bizneset prodhuese, të njohura në Pejë

Kandidati i AAK-së për kryetar të komunës së Pejës Fatmir Gashi në kuadër të fushatës ka vizituar bizneser prodhuese e të njohura në Pejë. Ai bashkë me pjesë të ekipit të tij dhe kandidatin nga lista e AAK-së Arbër Grabovcin vizitoi edhe disa kompani. Ai ka vlerësuar lart rolin e …

Më shumë...

Kandidati për kryetar të Ferizajt nga Vetëvendosja, Faton Topalli, ka paraqitur 31 zotimet për këtë komunë

Kandidati për kryetar të Ferizajt nga Vetëvendosja, Faton Topalli, ka paraqitur 31 zotimet për këtë komunë

Kandidati për kryetar të Ferizajt nga Vetëvendosja,  Faton Topalli, ka paraqitur 31 zotimet për këtë komunë. Në kuadër të këtyre zotimeve, Topalli ka premtuar reforma të thella në arsim. Në këtë kontekst, ai ka premtuar laboratorë dhe kënde lexime për të gjitha shkollat e Ferizajt. Po ashtu ai ka premtuar …

Më shumë...

Lëvizja për Bashkim prezantoi listën për Asamblenë e Prishtinës

Lëvizja për Bashkim prezantoi listën për Asamblenë e Prishtinës

Në sallën e Amfiteatrit të Pallatit të Rinisë, u mbajt tubimi zgjedhor për prezantimin e kandidatëve të Lëvizjes për Bashkim për Asamblenë e Prishtinës. Në këtë tubim foli Kryetari i LB-së, z. Valon Murati, i cili ndër të tjera tha: “Kjo garë për Prishtinën dhe qytetet tjera ku po garojmë …

Më shumë...

Kandidati për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, me kryetarin PDK-së, z.Kadri Veseli, folën para qyetarëve të lagjes “Kurillë”

Kandidati për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, me kryetarin PDK-së, z.Kadri Veseli, folën para qyetarëve të lagjes “Kurillë”

Kandidati për kryetar të komunës së Prizrenit, z.Shaqir Totaj, së bashku me liderin e PDK-së, z.Kadri Veseli, sot para qyetarëve të lagjes “Kurillë”, prezantuan programin qeverisës për mandatin e ardhshëm katërvjeçar, me theks të veçantë Fondin për Zhvillim të Qytetit prej 2 milionë eurosh. Totaj theksoi se ky fond do …

Më shumë...

Bejta siguron realizimin e 200 projekteve për Gostivarin

Bejta siguron realizimin e 200 projekteve për Gostivarin

200 projekte gjatë mandatit të ardhshëm do të realizohen në Gostivar dhe fshatrat e saj. Kështu ka thënë kryetari aktual i Gostivarit, kandidat për mandatin e radhës nga BDI-ja, Nevzat Bejta. Ai, në debatin parazgjedhor në Art Channel ka siguruar se do të ndërtohet sheshi i qytetit, do të bëhet …

Më shumë...

Kandidatja e PDK-së për kryetare të Komunës së Mitrovicës, Valdete Idrizi, premton zgjidhje për familjet e pastreha

Kandidatja e PDK-së për kryetare të Komunës së Mitrovicës, Valdete Idrizi, premton zgjidhje për familjet e pastreha

Kandidatja e PDK-së për kryetare të Komunës së Mitrovicës, Valdete Idrizi, premton të bëj zgjidhje për familjet e pastreha.  Këtë zotim ajo e dha gjatë takimeve që ka zhvilluar me banorë të Bairit, Shipolit dhe Iliridës, në kuadër të fushatës për zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Zonja Idrizi theksoi se …

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti prezantoi sot pjesën e programit, “Prona jonë e barabartë në planifikim”

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti prezantoi sot pjesën e programit, “Prona jonë e barabartë në planifikim”

Kryetari Shpend Ahmeti prezantoi sot pjesën e programit “Prona jonë, e barabartë në planifikim”, ku u fol për Hartat Zonale dhe mënyrën e vlerësimit të pronës së secilit. Në vitin 2013 Kuvendi i Republikës së Kosovës ka kaluar Ligjin e ri të Planifikimit dhe Ligjin e ri të Ndërtimit me …

Më shumë...

Hashim Thaçi: BE-ja e frikësuar nga ndjenjat ksenofobike ndaloi zgjerimin e saj gjatë mandatit 2014-2019

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi,  në një shkrim të tij të botuar në portalin panevropian “EurActiv” ka marrë guxim dhe ka  kritikuar Bashkimin Evropën për politikën e saj  të zgjerimit. Thaçi shkruan se marrëdhënia e Komisionit Evropian me Ballkanin Perëndimor dhe politika e zgjerimit ka qenë e ndërlikuar. Të frikësuar …

Më shumë...

Gjenerali Fungo shprehu vlerësimin për Shqipërinë dhe Forcat e Armatosura si partner shumë të besueshëm

Gjenerali Fungo shprehu vlerësimin për Shqipërinë dhe Forcat e Armatosura si partner shumë të besueshëm

Komandanti i KFOR-it, gjeneral major Gjovanni Fungo, zhvilloi sot një vizitë zyrtare në Ministrinë e Mbrojtjes, ku u prit nga zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, gjeneral Bardhyl Kollçaku. Temë kryesore e takimit  ishte diskutimi i çështjeve kyçe të sigurisë, si …

Më shumë...

Haradinaj: Jemi në proces për të gjetur të vërtetën për Demarkacionin dhe kjo do të na ndihmojë që ta hapim temën

Haradinaj

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kryeministri i Kosovë Ramush Haradinaj ka deklaruar se “Tani ne jemi në proces për të gjetur të vërtetën për Demarkacionin dhe vetëm pasi ta kemi një gjendje çfarë do të na ndihmojë që ta hapim temën, atëherë do t’i drejtohemi partnerëve politikë …

Më shumë...

Gëzim Kelmendi: Homoseksualizmi është armiku kryesor i familjes në veçanti dhe i gjithë njerëzimit në përgjithësi

Gëzim Kelmendi

Gëzim Kelmendi, kryetar i Partisë “Fjala” u shpreh se parada e homoseksualëve  nuk i duhet as popullit dhe as vendit tonë. Parada duhet të bëjnë ato shtresa të shoqërisë që ne krenohemi me to. Paradë mund të bëjnë Policia e Kosovës, Forca e Sigurisë Kosovës, të cilat e ruajnë dhe …

Më shumë...

Ftesa e Jonuz Musliut për bashkimin e Medvegjes, Bujanocit e Preshevës me Kosovën ka zemëruar Ivica Daçiqin

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Ftesat e Jonuz Musliut për bashkimin e Medvegjes, Bujanocit e Preshevës  me Kosovën, janë ëndrra dhe është çudi pse z. Musli nuk është arrestuar deri më tash për këto deklarata ka thënë nënkryetari  i Qeverisë së Serbisë Ivica Daçiq.  Januz Musliu, pas Referendumit për pavarësi të Katalunjës e ka ftuar …

Më shumë...

Jehona e Referendumit në Katalunjë, ka zgjuar ndjenja separatiste edhe te popullata shumetnike e Vojvodinës

Jehona e Referendumit në Katalunjë, ka zgjuar ndjenja separatiste edhe te popullata shumetnike e Vojvodinës

Jehona e Referendumit në Katalunjë, në Kurdistan e gjetkë ka zgjuar ndjenja separatiste edhe te popullata shumetnike e Vojvodinës, e cila aktualisht trajtohet provincë autonome e Serbisë. Lëvizjet separataiste në Vojvodinë kanë ekzistusar me kohë, por ato janë shtypur brutalisht nga regjimet jugosllave, ndërsa para dhe pas Luftës së Dytë …

Më shumë...

Katalunja përben 16% të popullsisë së Spanjës, por akumulon një të katërtën e invesimeve në këtë shtet kolonialist

Katalunja përben 16% të popullsisë së Spanjës, por akumulon një të katërtën e invesimeve në këtë shtet kolonialist

Provinca aktuale e Katalunjës, e cila pret të shpallet shtet i pavarur, ka më shumë se 7 milionë banorë  dhe përbën 16% të popullsisë së Spanjës, ndërsa  ekonomia e këtij rajoni vlerësohet edhe 215.6 miliardë euro dhe është më e madhe se  shumica e vendeve të Eurozonës, duke përfaqësuar më …

Më shumë...