Ahmet Qeriqi

Lëvizja për Bashkim: Trepça jashtë pazareve politike

Lëvizja për Bashkim: Lojërat e fatit duhet të mbyllen menjëherë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Haradinaj, i bëri vizitë Ndërmarrjes “Trepça” dhe në bisedë me menaxhmentin dhe punëtorët u shtruan për diskutim disa nga çështjet që kërkojnë zgjidhje të shpejtë. Duke qenë se Ndërmarrja “Trepça” është nga çështjet që nuk e kanë pasur trajtimin e duhur institucional, është inkurajuese …

Më shumë...

Kandidati i pavarur për kryetar të Skënderajt, Bekim Jashari së shpejti do ta shpalos programin qeverisës të tij

Kandidati i pavarur për kryetar të Skënderajt, Bekim Jashari së shpejti do ta shpalos programin qeverisës të tij

Kandidati i pavarur për kryetar të Skënderajt, Bekim Jashari nëpërmjet rrjetit social Facebook ka bërë të ditur se së shpejti edhe do të shpalos programin e tij qeverisës e që sipas tij ky program synon të trajtojë cdo sferë të ndjeshme të jetës së përbashkët të qytetarëve të Skënderajt. Postimi …

Më shumë...

Sabit Borkaj: Në 27 vitet e fundit, qëndrimi i Ramës është padyshim më i miri, më dinjitozi dhe më me interes kombëtar

Në një intervistë për gazetën “Dita” ish ministri i Mbrojtjes së Shqipërisë, dhe për disa vjet deputet i Partisë Socialiste, Sabit Brokaj ka deklaruar se “në 27 vjet të sistemit të ri, qëndrimi i Ramës është padyshim më i miri, më dinjitozi dhe më me interes kombëtar. Në të vërtetë …

Më shumë...

Dega e PDK-së në Prishtinë, ka hapur fushatën për zgjedhjet komunale të 22 tetorit

Dega e PDK-së në Prishtinë, ka hapur fushatën për zgjedhjet komunale të 22 tetorit

Dega e Partisë Demokratike në Prishtinë, ka hapur fushatën për zgjedhjet komunale të 22 tetorit, pikërisht në mesnatë, në njërën nga lokalet e kryeqytetit. Në hapje të fushatës ka marrë pjesë dhe kryetari i partisë, Kadri Veseli, i cili tha se kanë zgjedhur këtë mënyrë për të nisur simbolikisht fushatën, …

Më shumë...

Motoja e Lëvizjes Vetëvendosje për zgjedhjet vendore të 22 Tetorit është “Me mendje dhe zemër për Komunën

Motoja e Lëvizjes Vetëvendosje për zgjedhjet vendore të 22 Tetorit është “Me mendje dhe zemër për Komunën

Motoja e Lëvizjes Vetëvendosje për zgjedhjet vendore të 22 Tetorit është “Me mendje dhe zemër për Komunën”. Motoja e Vetëvendosjes është bërë me dije vetëm pak minuta pas mesnatës,  kur edhe zyrtarisht ka filluar fushata për zgjedhjet e rregullta vendore në Kosovës.

Më shumë...

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, ka hapur fushatën në ditëlindjen e tij

Selim Pacolli: Edhe pse KQZ-ja në rastin tim mori një vendim arbitrar dhe të palogjikshëm, unë do ta përfill ligjin

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, ka hapur fushatën në një ditë të veçantë për të, në ditën e ditëlindjes së tij. Ai sot mbush 48 vjet e për këtë ka thënë se tani është koha për të qeverisur në komunën e Prishtinës.  Pacolli që ditë më …

Më shumë...

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Ahmet Isufi, ka uruar një fushatë të qetë për zgjedhjet e 22 tetorit

Isufi: Ekipi negociator i propozuar nga kryeministri Haradinaj mënyra më e mirë për ta parandaluar diskutimin e kufirit

Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ahmet Isufi, ka uruar një fushatë të qetë për zgjedhjet e 22 tetorit. Numri “50 – AAK, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Të nderuar kandidat për kryetarë të komunave dhe kandidatë për asamble komunale nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, …

Më shumë...

Isa Mustafa: LDK-ja do të bëjë fushatë zgjedhore të drejt, të sinqertë e demokratike

Isa Mustafa: LDK-ja do të bëjë fushatë zgjedhore të drejt, të sinqertë e demokratike

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se partia që ai e  drejton do të bëjë fushatë zgjedhore të drejt, të sinqertë e demokratike. Mustafa ka shkruar se qytetarët do të dënojnë me votë uzurpuesit e shtetit. “Koha ka ardhur që ju të vendosni për rrugën tuaj, …

Më shumë...

Adil Fetahu: Edhe një monografi për Normalen e Prishtinës

Adil Fetahu

(Abaz Osmani – Sejdi Gashi – Idriz Gashi: Shkolla Normale e Prishtinës,“50-vjetori i brezit 1966/67 – Monografi)   Vjetëve të fundit është bërë një praktikë e mirë dhe e pëlqyeshme, që po shkruhen e botohen monografi për subjekte të ndryshme, e më së tepërmi për shkollat dhe gjeneratat e shkollarëve. …

Më shumë...

Nga Shtëpia Botuese ‘Morava”, doli në qarkullim libri i Albert Zholit me titull: “Reshat Arbana “Artist i Popullit” -Monografi (libri 21)

Nga Shtëpia Botuese 'Morava", doli në qarkullim libri i Albert Zholit me titull: “Reshat Arbana "Artist i Popullit" -Monografi (libri 21)

Tek e sheh ashtu si një div, me zërin që bredh furishëm si ndër bjeshkët në furtunë, të duket se ai njeri është shqiponjë, është hy, është vetë natyra. Magjia e zërit, statura e tij fizike, jehona e shpirtit, përbëjnë një organikë, që i kanë sjellë vend nga më të …

Më shumë...

Veton Berisha: Reagim ndaj gjuhës së përdorur urrejtëse dhe ofenduese të prof. Ilir Morinës, zyrtar i lartë në MMPH

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Veton Berisha, para disa ditësh iu ka bashkuar Grupit Parlamentar NISMA-AKR

Më lejoni që përmes këtj reagimi publik të shpreh indinjatën e thellë ndaj gjuhës urrejtëse dhe ofenduese të përdorur nga Prof. Ilir Morina – Profesor në Universitetin Publik “Haxhi Zeka” në Pejë si dhe kryeshef ekzekutiv në Agjensinë për Mbrojtjën e Mjedisit në kuadër të Ministrisë së Ambientit dhe Planifikimit …

Më shumë...

Ilmi Veliu: Rrënjët shqiptare nuk janë aziatike as evropiane, por pellazgjike

Ilmi Veliu: Rrënjët shqiptare nuk janë aziatike as evropiane, por pellazgjike

(Reagim dhe përgjigje njëfarë shqiptarit jomysliman me emrin, Gjon Kekaj, për ofendimet që u benë shqiptarëve myslimanë) I nderuari Gjon Keka, unë jam shqiptar mysliman, por nuk jam turk e as aziatik, ashtu si i quan ti shqiptarët myslimanë, sepse unë po edhe shqiptarët tjerë myslimanë flasim shqip dhe shqipja …

Më shumë...

Uran Ismajli: Fajtorët e vdekjeve të dyshimta të pacientëve në QKUK do të japin përgjegjësi

Uran Ismaili

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili ka deklaruar se fajtorët e vdekjeve të dyshimta javëve të fundit të pacientëve në QKUK do të japin përgjegjësi. Ai ka thënë se shteti është duke kryer hetimet për vdekjet e javëve të fundit dhe sapo të dalë përfundimisht rezultati dikush do të japë përgjegjësi. …

Më shumë...

Donald Trump mori vendim rreth përfshirjes amerikane në marrëveshjen mbi programin bërthamor iranian

Kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump: Misioni në Siri u realizua

Kryetari amerikan, Donald Trump deklaroi sot se e kishte marrë vendimin rreth përfshirjes amerikane në marrëveshjen ndërkombëtare mbi programin bërthamor iranian , por pa dhënë asnjë hollësi mbi këtë vendim. “Kam vendosur”, përsëriti tri herë Trump kur u pyet nga gazetarët për vendimin. Por, kur u pyet për hollësitë si …

Më shumë...

Roja Civile spanjolle sekuestroi në Katalunja rreth 10 milionë fletë votimi që do të përdoreshin për Referendum

Roja Civile spanjolle sekuestroi në Katalunja rreth 10 milionë fletë votimi që do të përdoreshin për Referendum

Roja Civile spanjolle sekuestroi në Katalunjë rreth 10 milionë fletë votimi që do të përdoreshin për referendumin për vetëvendosjen që indipendentistët do të organizojnë më 1 tetor, njoftoi Ministria e Brendshme. “Më shumë se 9,8 milionë fletë votimi u sekuestruan në një depo në zonën industriale të Bigues, 45 kilometra …

Më shumë...

Kremlini shprehet tejet i shqetësuar nga deklaratat e kryetarit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump

Rusia hidhërohet me deklaratën e diplomatit, Brian Yee, që kërkoi nga Serbia të pozicionohet me BE-në apo me Rusinë

Rusia është tejet e shqetësuar nga deklaratat e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i cili e ka vënë në pikëpyetje marrëveshjen bërthamore të Iranit. Moska dyshon se edhe vetë Uashingtoni ka mundësi ta ketë shkelur një traktat historik për kontrollin e armëve, ka thënë ministri i Jashtëm i …

Më shumë...