Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Sot me vjen rëndë që një pjesë të rrugëtimit tim e kam kaluar me disa nga këta sundimtarët e sotëm të Kosovës

Jakup Krasniqi

Në një shkrim të tij lidhur me zhvillimet drastike në Kuvend, ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi ka shkruar; Duke e shikuar punën e Kuvendit të Kosovës sot, ndërmend m’u sollën shumë ngjarje historike. M’u sollën vitet kur Kuvendi i Autonomisë se Kosovës votonte për ndryshimet Kushtetuese, kur autonomia nuk humbiste asgjë. Se …

Më shumë...

Policia e Kosovës me urdhër të kreut të Kuvendit dhe Qeverisë Mustafa ka arrestuar edhe deputetin, Rexhep Selimi

Rexhep Selimi

Policia e Kosovës me urdhër të kreut të Kuvendit dhe Qeverisë Mustafa ka arrestuar edhe deputetët e Vetëvendosjes, Rexhep Selimi dhe Fisnik Ismaili, derisa ndodheshin  jashtë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës. Ndërkohë, bëhet e ditur se deputeti Rexhep  Selimi nuk ka pranuar të hyjë në veturë të policisë, por ka …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit ka urdhëruar arrestin e deputetëve të opozitës me arsyetim për sjellje të vrazhda (!)

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, mbajti konferencë për medie, me ç’ rast ka kritikuar dhe ka dënuar deputetët e opozitës për, sikur tha ai, sjellje të vrazhda. Ndonëse disa orë më parë ai ka urdhëruar policinë për nxjerrjen e deputetëve dhunshëm nga seanca e Kuvendit, ai nga konferenca për medie …

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga mandati i deputetit

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga mandati i deputetit. Duke e parë se Kuvendi i Kosovës, është shndërruar në një institucion për mbulesën e shkeljeve kushtetuese që i ka bërë qeveria; duke e parë se Kuvendi është shndërruar në një vend …

Më shumë...

Ymeri: Pozita përjashtoi qindra mijëra qytetarë që votuan për këta deputetë… protestuesit u shpërndanë

 Kryetarët e partive opozitare u janë drejtuar mijëra qytetarëve që po protestonin para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës ku po mbahej seanca pa praninë e deputetëve të opozitës të cilët u nxjerrën dhunshëm nga aty. Kryetari i Vetëvendosjes deklaroi se duke përjashtuar deputetët e opozitës nga seanca e Kuvendit, pozita …

Më shumë...

Kadri Veseli, Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi me policinë e tyre përjashtojnë opozitën nga Kuvendi

Sot për herë të parë pas çlirimit të Kosovës nga Serbia  dhe pas shpalljes së Pavarësisë, koalicioni më i panatyrshëm politik, qeveritar: PDK-LDK-Lista e Vuçiqit dhe  kryetari i Kuvendit me ndihmën e Policisë së tyre kanë arrestuar dhjetëra deputetë dhe më në fund kanë përjashtuar tërë opozitën nga Kuvendi. Futja …

Më shumë...

Kuvendi po mbanë seancën e radhës pa praninë e deputetëve të përjashtuar të opozitës

Kuvendi po mbanë seancën e radhës pa praninë e deputetëve të përjashtuar të opozitës. Derisa deputetët e partive të koalicionit qeveritar po mbajnë fjalime në sallën e Kuvendit, deputetët e partive opozitare nuk po lejohen të futen në sallën ku po mbahet seanca, ndonëse po bëjnë përpjekje të hyjnë brenda. …

Më shumë...

Krasniqi: Kjo qeverisje përbehet nga ish zyrtarë e bashkëpunëtorë të Titos e Milosheviqit

Jakup Krasniqi

Ish kryekuvendari, Jakup Krasniqi thotë  se gjendja e sotme në Kuvendin e Kosovës nuk është lehtë të komentohet, sepse është pasqyra më e keqe e mundshme që fletë shumë. Në rend të parë tregon se kjo që po ndodh që sa muaj në Kosovë, është pasoj e një qeverisje despotike, …

Më shumë...

Arrestohen deputetet e opozitës, në mesin e tyre edhe Shqipe Pantina, motra e dëshmorit, Hysen Pantina

Shqipe Pantina

Polica ka arrestuar katër deputete të Kuvendit të Kosovës. Teuta Haxhiu e AAK-së është arrestuar derisa po dilte nga ndërtesa e Kuvendit. Gjatë ditës janë arrestuar edhe Shqipe Pantina, Donika Kadaj-Bujupi, Besa Baftiu, ndërsa është alivanosur nga ndërhyrja e policisë në Kuvend, Albulenë Haxhiu.  Policia ka arrestuar edhe deputeten Shqipe …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka përjashtuar nga seanca edhe liderin e AAK, Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka përjashtuar nga seanca edhe liderin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Në njoftimin e Kuvendit të Kosovës thuhet se pas përsëritjes së veprimeve të njëjta në vazhdimin e seancës plenare të Kuvendit të Kosovës, kryetari i Kuvendit, në mbështetje të nenit 67.7 …

Më shumë...

 Vetëvendosja iu ka bërë thirrje qytetarëve dhe aktivistëve të saj që të mblidhen te Kuvendi

Lëvizja Vetëvendosje ju ka bërë thirrje qytetarëve dhe aktivistëve të saj që të mblidhen para ndërtesës së Kuvendit në ora 14.30. Edhe një herë deputetët e Opozitës së Bashkuar e kanë ndalur vazhdimin e seancës së Kuvendit. Pa dhënë dorëheqje qeveria që ka shkelur Kushtetutën, qeveria shkaktare e degjenerimit të …

Më shumë...

Vetëvendosja: Policia po i provokon protestuesit

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se policia është duke i provokuar protestuesit që janë para Kuvendit. Në postim thuhet se policia e nxitur nga Driton Imeri, ka filluar të provokojë masën e mbledhur jashtë Kuvendit të Republikës së Kosovës. Tani protestuesit po ndiqen jashtë oborrit të Kuvendit në drejtime të ndryshme. …

Më shumë...

Policia speciale e Kosovës me urdhër të kryetarit të kuvendit i ka nxjerrë zvarrë deputetët e opozitës nga salla

Policia speciale e Kosovës me urdhër të kryetarit të kuvendit i ka nxjerrë zvarrë deputetët e opozitës nga salla. Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje,  Visar Ymeri, ka theksuar se “regjimi po e përdor policinë për t’i tërhequr zvarrë deputetët e opozitës nga salla e Kuvendit”, dhe se “ky largim i dhunshëm …

Më shumë...

Policia e Kosovës përmes një njoftimi ka sqaruar veprimet e sotme që ka ndërmarrë në Kuvend

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Policia e Kosovës përmes një njoftimi për medie ka sqaruar veprimet policore te Kuvendi i Republikës së Kosovës në Kuvend, pas vendimit të Kryesisë së Kuvendit të larguar nga seanca nëntë deputetë të opozitës, për shkak të sjelljeve të tyre në kundërshtim me Rregulloren e punës së Kuvendit. Në njoftim …

Më shumë...

Policia speciale e Kosovës me urdhër të kryetarit të kuvendit po i nxjerrë zvarrë deputetët e opozitës nga salla

Policia speciale e Kosovës me urdhër të kryetarit të kuvendit, Kadri Veseli por i nxjerrë zvarrë deputetët e opozitës nga salla. Deri tani policët kanë nxjerrë jashtë sallës disa deputetet:  Aida Dërguti dhe Shqipe Pantina nuk  pranuan të dalin nga salla e Kuvendit. Tani policet e Kosovës po bëjnë përpjekje …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli me maskë në kokë në Kuvend

Edhe përpjekja e tretë e kryekuvendarit,  Kadri Veseli për të vazhduar punimet ka dështuar sikur dy përpjekjet paraprake për shkak të tymit lotsjellës që kanë hedhur deputetët e opozitës. Ai, me qëllim për të qëndruar në sallë, kishte vënë një maskë kundër tymit, por ka qenë i kotë qëndrimi më …

Më shumë...