Ahmet Qeriqi

RKL: Sukseset e Borchardit- arrestimi i çlirimtarëve të Kosovës

Kryepari i EULEX-it, gjermani, Bernd Borchardt, i cili ka kryer tashmë misionin e tij në Kosovë,  është lavdëruar se ka arritur ta arrestojë kreun e luftës në Drenicë, mes tjerash edhe  serbin, Oliver Ivanoviq, i akuzuar për krime kundër shqiptarëve. Duke folur për angazhimin dhe zellin e tij për arrestimin …

Më shumë...

RKL: Gazetarët në Kosovë nuk i kërcënon askush, pos vetja e tyre

Pretendimet e disa gazetarëve për ta paraqitur veten viktimë, për shkak të shkrimeve të tyre të papërgjegjshme dhe të njëanshme, nuk e karakterizojnë pjsën më të madhe dhe më avangarde të gazetarisë në vendit tonë.  Katër-pesë raste të gazetarëve të kërcënuar, për fajet dhe shkrimet e tyre përbuzëse, abuzuese e …

Më shumë...

Luela Myftari: Të mësojmë Esperanto

Në Shqipëri ka mbi 100 vite që mësohet Esperanto, gjuha e vetme që bashkon njerëzit në të gjithë botën. Bardhyl Selimi është profesor i gjuhës e cila në një kohë të afërt do të përdoret edhe në parlamentin evropian. Çuditërisht në vendin tonë Esperanto nuk njihet nga institucionet shtetërore.   …

Më shumë...

Ismet Azizi: Rriten tensionet në Sanxhak

Paralajmërimi i marshimit të  çetnikëve rrugëve të Pazarit të Ri, si kundër përgjigje ndaj “Marshimit në Haxhet”, kanë ngritur tensionet në Sanxhak. Sjelljet raciste, shoveniste serbomadhe të tifozëve në Beograd, duke iu brohoritur e kënduar kriminelëve serb dhe djegia e flamurit të Republikës  së Turqisë, janë shkëndija të një konflikti …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Elona

           Pronari, i lokalit, afër qendrës së Athinës, i ndërronte shpesh kamerieret. Zakonisht preferonte ruset, bullgaret dhe shqiptaret, të cilat i paguante sa për të thënë. Kur mbeteshin pa punë ato s’kishin ku të ankoheshin se ishin pa dokumente. Pronari, mesoburrë, ishte dhe qejfli-femrash. Si zor t’i shpëtonte ndonjëra nga …

Më shumë...

Reshat Badallaj: Kush është ky kastraveci, Bardhyl Meta që kërkon mobilizim?

Cili je ti mor kastravec Bardhyl Meta? A të nderseu Isa Mustafa, ish komunisti i Lidhjes Komuniste Serbe, bartesi i Stafetes se satrapit antishqiptar,Josip Jozh Broz- Titos dhe miku i ngushtë i kryetradhtarit dhe dilerit te droges, Rrahman Morines? A di ti more kokekungull, qe Isa i zier ne kuzhinat …

Më shumë...

Ismet Azizi: Departamenti Gjeografisë shënoi 50 vjetorin e themelimit

Ky vit për Departamentin e Gjeografisë së FSHMN, është vit jubilar. Për ta shënuar këtë vit të rëndësishëm, Këshilli Mësimor – Shkencor i Departamentit, organizoi një manifestim me rastin e 50 vjetorit të themelimit. Në shenjë të këtij përvjetori ky këshill nxori edhe monografinë e veprimtarisë dhe të zhvillimit të …

Më shumë...

Adil Fetahu: Ka apo nuk ka piramida ilire në Bosnje?

Informacionet për ekzistimin  e piramidave nën kodrat malore afër Visokos, në Bosnje, nuk janë të reja. Së paku ka dhjetë vjet që është shkruar për to, veçse në mënyrë më të pasigurt e të paqartë. Këto ditë “lajmet” për piramidat ilire janë më të dendura në shtyp dhe në portale …

Më shumë...

Pirro Prifti: ISIS –pasojë e gabimeve të SHBA?

Pyetjeve të shumta për shqetësimin ndërkombëtar ndaj shtetit imagjinar të quajtur Khalifat sipas ISIS, mund ti shtohen  pyetjet se: përse u krijua ISIS? Përse u nda nga Al-Qaeda, dhe kush është përgjegjës që pas gjithë kësaj lufte të pandërprerë kundër terrorizmit dhe radikalizmit fetar, të ngrihet një organizatë edhe më …

Më shumë...

Milaim Sylejmani: Letër e hapur të gjitha ambasadave të akredituara në Kosovë

Të nderuar ambasadorë!   Me lejoni që përmes kësaj Letre të kërkoj ndihmën e Juaj për lirimin e Hoxhallarëve më eminentë të bërë ditëve të fundit nga Qeveria e Kosovës. Këto arrestime pa dyshim që janë pasojë e krizës politike në të cilën kanë hyrë pushtetarët tonë, dhe tani më …

Më shumë...

Halil Ibrahimi: Arrestimet, radikalizmi dhe shteti i devesë së Nastradinit

Veprimet politike, fetare dhe sociale të viteve të fundit në Kosovë me përdorime të Gjykatës Kushtetuese, krijim agjencish kundër korrupsionit e përndjekje kundër gjuhës urrejtëse ekstremiste fetare, të para nga jashtë të japin përshtypjen e një shteti ligjor që lufton denjësisht padrejtësitë shoqërore dhe hyjnizon lartë humanitetin dhe barazinë absolute. …

Më shumë...

Driton Morina: Fushata kundër myslimanëve ashtu si dikur fushata kundër hebrenjve

Derisa po lexoja një artikull në të përditshmen gjermane Der Tagesspiegel, në mendje, menjëherë, më erdhi situata e Kosovës sonë të robëruar nga ngërçi politik dhe udhëheqësit milionerë, të cilët përveç interesave të veta nuk njohin dhe nuk shohin asgjë tjetër më sy. Ky artikull në mënyrë koincidence ndërlidhej edhe …

Më shumë...

Ismet Azizi: Një atllas gratis por i pavlerë

Hartat shkollore gjeografike, të cilat përdoren në shkollat tona, janë plot me gabime dhe në të shumtën e rasteve edhe të papërdorshme. Nëse merret në konsiderim mundësia e zgjedhjes atëherë del se edhe atllasi gjeografik i Librit Shkollor duhet të hiqet nga përdorimi. Zbatimi dhe përdorimi i mjeteve mësimore është …

Më shumë...

Faik Miftari: Rezistenca dhe asistenca

Për të kuptuar gjendjen e tanishme katastrofale në të cilin gjendet bota islame në përgjithësi e bota arabe në veçanti, do të analizoj  disa shkaqe apo indiciet të cilët kanë kontribuar në këtë situatë të tanishme në të cilin gjenden myslimanët në botë. “Me 29 nëntor 1947 Asambleja e Përgjithshme …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj; PËR KUVEND E QEVERI

PËR KUVEND E QEVERI   Në luftë bashkë, n ‘ liri të ndarë kush në vend të dalë i parë, ndërmjet dreqi u ka hy për kuvend e qeveri. Njëri grup thotë e kam numrin, as të dytin s’ e zë gjumi si t ‘ kish dro se e mori …

Më shumë...

Frank Shkreli: Shqipëria nderon martirët e kombit e të fesë

Dy ditë para se të shkelë në tokën arbërore për vizitën e tij  në Tiranë, Papa Francesku ka përshëndetur gjatë një meshe në Vatikan, shqiptarët dhe ka falënderuar popullin shqiptar për përgatitjet që ka ndërmarrë për ta pritur atë sa më mirë me rastin e vizitës së tij në kryeqytetin …

Më shumë...