Ahmet Qeriqi

Arbanë Qeriqi-Gashi: Rektor Zejnullahu, biografisë Tuaj i keni vënë një njollë të pashlyeshme

Komentet e shkruara, fjalët të thëna e të cituara për protestën e 4 dhjetorit 2014 të mbajtur  para Rektoratit të UP-së, nxorën në pah opinionet e të gjithëve atyre, që kurrë nuk e kanë frenuar urrejtjen e tyre për pjesën  më meritore të kombit tonë.   Po  çfarë  do të  …

Më shumë...

Mr. Sheremet Krasniqi: “Çlrimtarët dhe mercenarët”, vepër që pasqyron realitetin aktual

Këto ditë, doli nga shtypi një vepër sa interesante aq edhe e veçantë. Është fjala për veprën “ Çlirimtarët dhe mercenarët “ të autorit Ahmet Qeriqi. Para se të flasim për këtë vepër, ja nja dy-tri fjalë për autorin. Ahmet Qeriqi tashmë është një emër i njohur në letrat shqipe. …

Më shumë...

Frank Shkreli: Kur humbë Rusia humbë edhe Serbia

Rusia njoftoi se po heqë dorë nga ndërtimi i  të ashtuquajturit  projekti i gazsjellësit jugor, vendim ky që po cilësohet nga ekspertët dhe analistët si një humbje diplomatike dhe ekonomike për Moskën, e i cili njëkohësisht ka shqetsuar shumë edhe aleaten e saj  të ngushtë në Ballkan, Serbinë.   Presidenti rus, …

Më shumë...

Ragip Shala: Zhbërja e Bashkimit Sovjetik dhe RSFJ-së goditi synymet e hegjemonizmit ruso-serb

Ngritja dhe rënia e murit nëpëmjet Berlinit , paraqet simbolin më emblematik të luftës së ftoftë. Antagonizmat gjeopolitike në mes SHBA-ve dhe BRSS –së ,   aleatëve të tyre ndikuan në ndarjen e Evropës , ngritjen dhe  rënien e murit të Berlinit. Protogonist në shembjen e murit krahas kombit gjerman , …

Më shumë...

Melsi Labi: Kush ka frikë nga Lufta Nacionalçlirimtare?

Duke u ngacmuar nga debati i zhvilluar këto ditë, për sa i përket rolit të organizatave politike, gjatë periudhës 1939-1944, duke parë edhe përplasjet e mendimeve të historianëve, ndiej obligimin tim si qytetar dhe historian, që të sqaroj se, në lidhje me këtë çështje ka dokumente historike që provojnë se …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: A është me “sherr” hapja e dyerve për ekzil nga ana e Francës?

Franca, do të kishte bërë ma mirë, që të angazhohej në liberalizimin e vizave, në mënyrë që qytetarët të shkonin lirshëm dhe të ktheheshin, madje si shtet i fuqishëm që është, të angazhohej në ndonjë investim kapital në vendin tonë, ku do të mund të punësoheshin të rinjtë tanë të …

Më shumë...

Dorian Koçi: Lufta jonë nuk është më e madhja në Europë, por as më vogla për numrin e popullsisë

Lufta jonë, përveçse një luftë çlirimtare, është dhe një sfidë për shqiptarët e sotëm për të parë të vërtetën dhe të shkuarën drejtpërdrejtë në sy, pa komplekse për të shkuarën dhe me një tharm dinjiteti njerëzor për të shkruar historinë moderne të Shqipërisë, larg llogoreve të hapura që në frontin …

Më shumë...

RKL: Kudo nëpër Shqipëri, me Flamurin Kuqezi

Festa e katërfishtë kombëtare e shqiptarëve, 28 Nëntori sot po festohet kudo në trojet e Shqipërisë, Kosovës, Iliridës dhe trevave të tjera e po ashtu edhe në mërgatë. 28 Nëntori shënon Ditën e Kthimit të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut në Krujë, në vitin 1443, Ditën e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, në …

Më shumë...

Fadil Shyti: NJËZETËETETËMIJË!

(Njëzetetetëmijë dëshmorë e mbrojtën Atdheun, në çdo cep arbëror). Njëzetetetëmijë, Zambakë e Trëndafile ishin, Njëzetë e tetëmijë, madhështi mbetën në histori, Brezintë, me ideale proletare, çlirimtare, Sot e mot,-shekujve që do vinë, Do t´i ruajnë në zemra, do t´i duan-PËRJETËSISHT, Aq sa, -e ruajnë e duam Nënë Shqipërinë!… Zambakë Trëndafiltë …

Më shumë...

Rrustem Geci: FLAMUR SHQIPTAR

Shqipëri e gjitha kohërave bijë e bir e ke Kosovën bijë e bir e ke Shqipërinë bijë e bir e ke Çamërinë   Jem një Komb, një Flamur Një e folur, një e shkruar Dje dhe sot, sot dhe nesër Jem shqiptar përgjithmon    I nderuar flamur kombëtar këngës tënde …

Më shumë...

Zamira Çavo: Frika nga Enveri apo nga e Vërteta?

Më në fund dhe Shqipëria do të hapë dosjet! Shumë vonë për të rihapur edhe njëherë plagët që kishin zënë të mbyllen! Politika më shumë se vendi, do të përjetojë tronditje të forta. Kam qenë për t’u hapur dosjet që 15 vite më parë. Që atëherë kur Shqipëria po kërkonte …

Më shumë...

Pirro Prifti: Kosova përballë opsionit për të bërë Shtet, apo për ta mbajtur pushtetin?

Kosova gjëndet për disa muaj rresht pa qeveri dhe spekullimet për vështirësitë e bërjes së një qeverie legjitime janë të shumta duke filluar që nga idetë  e marra për të bërë një koalicion pas zgjedhur me humbësit… duke lënë pas dorë fituesit aktualë të zgjedhjeve. Përplasjet e forta politike politike …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Koalicioni i hipokritëve, fituesit dhe humbësit

Koalicioni qeveritar, PDK-LDK nuk ka habitur asnjë qytetar të Kosovës, i cili mendon  me kokën e vet. Është për t’ u habitur vetëm me faktin pse zonja ambasadore, amerikane, lejoi të kalojnë afër gjashtë muaj bllokadë, kur është ditur fare mirë se vetëm autoriteti i saj mund t’i pajtojë në …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: M’u shoftë ndihma që ma jep Shteti nga tatim-paguesit, Halil Matoshi e company

Edhe unë dikur,  si shumë bashkëkohës,  fillova Fakultetin nga që e doja shkollimin sa edhe vet jetën, por për shkak të aktiviteteve, ashtu si edhe shumë shokë të asaj kohe u detyrova ta lë fakultetin edhe Atdheun.   Jeta në mërgim ishte po aq e rëndë sa edhe shtypja serbo-sllave …

Më shumë...

RKL: Kujt i pengon regjistrimi i 1000 studentëve nga kategoritë sociale të luftës?

Gjatë luftës sonë çlirimtare dhe fitimtare  për çlirimin e Kosovës kanë rënë rreth 2000 dëshmorë, ndërsa janë martirizuar rreth 12.000 të tjerë. Po ashtu nga pasojat e luftës kanë mbetur rreth 1400 invalidë. Nuk është zbardhur fati edhe i rreth 1700 të pagjeturve.  Këto janë kategoritë sociale, të cilat i …

Më shumë...

Farid Zakaria: Alternativa e Kinës për një rend të ri botëror

Kina ka kohë që e ka kuptuar se si mund të ngjitet në majë të botës, ekonomikisht më shumë se politikisht. Nëse ajo vazhdon që të përdorë rritjen e saj të jashtëzakonshme ekonomike, duke u kërkuar vendeve të ndryshme që të zgjedhin mes marrëveshjeve të deritanishme dhe atyre të reja, …

Më shumë...