Ahmet Qeriqi

Sheradin Berisha: Komunisti i pakënaqur, shoku Ibrahim Rugova (1985-1986)

Në mesin e viteve 80’të “fshesa” e regjimit serbë ishte koncentruar kryesisht në “pastrimin” e teksteve shkollore në gjuhën shqipe nga njësitë mësimore me përmbajtje “nacionaliste e irredentiste” si dhe nga “armiq” të politikës së “vëllazërim – bashkimit” etj. Pleqësia e Arsimit e Kosovës, pas presionit të drejtëpërdrejtë nga ana …

Më shumë...

Reshat Badallaj: Zuzari, Halil Matoshi leh kundër kombit të vet, për atë edhe paguhet

(Replike me Halil Matoshin, që  ndërsehet  dhe ndërzehet nga serbianët)   Këtë  replikë po e filloj me një fjalë të urtë të Dostojevskit, së cilës nuk do t i përmbahem me këtë rast dhe do ta përfundoj me një  fjali të Enver Hoxhës për llapaqenin serb, Sinan Hasani.   Shpeshherë …

Më shumë...

Skënder Haliti: Fahri Fazliu- një kreshnik i shqiptarisë

Një çerekshekulli më parë, pikërisht  më 2 nëntor 1989, ranë heroikisht në Prishtinë  në luftë me policinë serbe Fahri Fazliu dhe Afrim Zhitia.   Pas 11 marsit të  vitit 1981 kur rinia studentore dhe masat e gjera popullore u hodhën në revoltë të hapur kundër politikave diskriminuese dhe shkombëtarizuese  serbe, …

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Kujtime për dëshmorin, Afrim Zhitia

… Atë ditë fillim-nëntori, për një çast, nuk munda ta përthekoj kuptimin e fjalëve të kantinierit (shitësit), i cili bëri llogarinë për sasinë e kufizuar të gjësendeve të porositura nga unë. Vëmendjen time e kishte pushtuar njoftimi i spikerit të Radio Beogradit, i cili po njoftonte për demonstrate të reja …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: EULEX, ik nga Kosova se e turpërove Evropën jo pak herë të turpëruar

( Shantazhet, korrupsioni dhe veprimet anti shqiptare të EULEX-it në Kosovë)   Misionit  më të  madh të Bashkimit Evropian në vendin tonë, tashmë  edhe nga brenda i  dolën në sipërfaqe ligësitë, korrupsioni, mashtrimet, aferat perverse e skandalet, politika pro serbe dhe antishqiptare, pse jo edhe ajo anti-islame, e cila ka …

Më shumë...

Adil Fetahu: Një vepër për Shefqet Bylykbashin, i njohur si Shefqet Kapetani

(Ramadan Haziri: PËRMASAT E NDËRGJEGJES, roman, botoi “SAGA”,Prishtinë 2014, fq.145)   Janë të rrallë shkrimtarët që të jenë kaq produktiv si Ramadan Haziri, i cili vetëm në pesëmbëdhjetë vjetët e fundit (prej 1999 deri më 2014) ka botuar 30 vepra letrare: romane, publicistikë, tregime, drama. Si historian që është me …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Ngërçi aktual politik në Kosovë dhe pasojat e mundshme

Situata politike e krijuar në Kosovë pas zgjedhjeve parlamentare të 8 Qershorit 2014, përveç që “Vendi tani ka hyrë në një fazë kritike, kur qëndrueshmëria e tij po lëkundet, kur gjithashtu po rrezikojmë futjen në një krizë të thellë jo më politike, por buxhetore dhe financiare dhe kur po rrezikohet …

Më shumë...

Dinko Gruhonjiq: Dronët e netëve të kristalta

Nëse merrni një gurë dhe godisni furrën e dikujt, vetëm se pronari i saj është shqiptar, Prokuroria serbe do t’ju akuzojë për veprën penale “të prishjes së pronës private” dhe jo për “nxitjen e urrejtjes etnike, fetare, raciste”, vepër kjo që “shpërblehet” me më shumë vite burg. Në fund të …

Më shumë...

Metë Bytyçi: Paranoja e UEFA-s dhe e politikës europiane për Shqiperinë Natyrale

Metë Bytyçi: Paranoja e UEFA-s dhe e politikës europiane për Shqiperinë Natyrale Deri më sot, gjithmonë, ashtu ka qenë perceptimi i të gjithëve, është se kultura, arti, sporti etj, nuk njohin dhe nuk kanë kufij politikë. Mirëpo kjo nuk u dëshmua me rastin e ndeshjës futbollistike në mes të Serbisë …

Më shumë...

Kushtrim Sheremeti: Decalogue post Autochthonous

I – Ndeshja   Të gjithë ata që e trajtonin ndeshjen në mes Shqipërisë dhe Serbisë, vetëm si “edhe një ndeshje në kalendarin e UEFA-së”, u bindën se ishin gabim! Po aq gabim e kishin edhe ata tjerët kur thoshin se të shkuarit për çfarëdo “beteje” në Beograd është diçka …

Më shumë...

Sërish Fishta: Heu Evropë ti Kurva e motit…

Kasta e politikanëve të sotëm shqiptarë, janë shumë të dashuruar në Evropën, e cila as pas 100 vitesh nuk e ka ndyshuar, as pritet ta ndryshojë qëndrimin e saj përbuzës dhe poshtërues ndaj nesh. Këta politikanët e sotëm të trekëndëshit: Tiranë, Shkup, Prishtinë, shumica syresh bijë gjenetikë të atyre të …

Më shumë...

Fatmir Lamaj: Çmenduri e përkëdhelur

Ajo që ndodhi në një ndeshje futbolli, nuk ishte e papritur për çdo shqiptar që akoma nuk është indoktrinuar nga idealet “ evropiane”, që në tregun e politikës shqipëtare po bëhen mallra çdo ditë e më të skadueshme. Duke pasur parasysh reklamuesit servil e interesaxhinj të OJQ-ve që si kulpra …

Më shumë...

Ismet Azizi: Çetnikët serbë po bëjnë përpjekje të destabilizojnë Sanxhakun

 Çetnikët e Serbisë,  jo rastësisht e kanë zgjedhë 23 tetorin si ditë të marshimit nëpër qytetin e Pazarit të Ri. Më 23 tetor të viti 1912 ka filluar beteja e Kumanovës në Luftën e I-rë Ballkanike, ku ushtria serbe u shkaktoi humbje trupave osmane dhe atyre shqiptare, të cilat nuk …

Më shumë...

RKL: Agonia e nacional-fashizmit serb, kurrsesi nuk po heq shpirt, edhe pse është goditur rëndë

Dueli i futbollit i 14 tetorit 2014, i zhvilluar në Beograd mes Kombëtares shqiptare dhe asaj serbe, edhe njëherë nxori në sipërfaqe jo vetëm armiqësinë 13 shekullore shqiptare serbe, por edhe vazhdimin e agonisë së nacional-fashizmit serb, i cili kurrsesi nuk po heq shpirt, edhe pse është plagosu rëndë, edhe …

Më shumë...

Ilmi Veliu: Isa Boletini ne Beograd

Isë Boletini,  nga Londra në Beograd.   Kaluan udhë të gjatë dhe shkuan  te Vuçiqi Ismail Qemali Isa Boletini.   Arritën  dy shqiptarët n’stadium – n’Beograd njeri me kobure tjetri diplomat.   Por roja Ishte shumë i prerë armët, more  zotërinjë lini këtu në derë Nuk mund të bindej Isa …

Më shumë...