Ahmet Qeriqi

Zef Shtjefni: Familjarët e Berishës, duan paratë dhe pushtetin

Gjithë problemi është se e bëjnë këtë vetëm me ndihmën e babait, ish-President dhe ish-Kryeministër fuqiplotë i vendit për vite me radhë, ndërsa sot kryetar real i Opozitës. Familjarët e Berishës dje u pasuruan. Sot duan të ngjisin shkallët e hierarkisë së PD-së. Nesër duan të kapin majat e shtetit …

Më shumë...

Adil Fetahu: Një libër që na kujton historinë e gjenocidit mbi shqiptarët

Elena Kocaçi-Levanti: “PLANET PËR ZHDUKJEN E SHQIPTARËVE”, “EMAL”,, fq. 230)   Nuk ka komb në Evropë apo në botë që të ketë vuajtur kaq shumë nga fqinjët e tij sa shqiptarët, thotë autorja në hyrjen e librit. Ajo thotë se ky studim ka për qëllim të tregojë planet, format dhe …

Më shumë...

Frank Shkreli: Rreziqet ndaj Euro-Atlanticizmit

Javën që kaloi në Uashington u mbajt një konferencë e organizuar nga Qendra për Analiza të Politikës Evropiane ku morën pjesë akademikë, ekspertë të çështjeve dhe politikës europiane, diplomatë të huaj dhe amerikanë.  Forumi i gjashtë i këtij enti iu kushtua sigurisë në Europë, përfshirë rolit të NATO-s si dhe …

Më shumë...

Dorota Horodyska: Kadare, shumë pranë çmimit “Angelos”

( “Aksidenti” i shkrimtarit Ismail Kadare, pretendent për çmimin e lexuesit në Poloni)   Gati një vit më parë, përkthyesja polake e shkrimtarit Ismail Kadare, Dorota Horodyska, teksa fliste për krizën e botimeve në Poloni, shpresonte që romani që sapo kishte përfunduar së përkthyeri, “Aksidenti” i Kadaresë, të gjente dritën …

Më shumë...

Arsim Sejdiu: Kujt dhe si i shërbejnë disa nga mediet tona?!.

Siç dihet përgjithësisht mediet apo thënë më qartë  mjetet e informimit të të gjitha llojeve, detyrë parësore e kanë informimin, për të vazhduar pastaj me edukimin, me argëtimin, me formimin e opinioneve të drejta dhe pozitive nga të gjitha rrafshet, respektivisht fushat e jetës së njeriut. Pra, misioni i tyre …

Më shumë...

Ridvan Raimi: Prioritetet e shtetit dhe lufta kundër terrorizmit

Lajm i ditës gjatë këtij muaji, kudo ndër shqiptaret mbetet Terrorizmi dhe lufta ndaj tij. Kjo dukuri shkatërruese për çdo shoqëri është bë “bonus” për disa pseudopatriotë, përmes së cilës nga dështimet e tyre në politikë apo në karrierën e tyre profesionale dëshirojnë të tërheqin vëmendjen dhe të përfitojnë poenë …

Më shumë...

Sadik Përvetica: Keqpërdorimi i lirisë dhe i gjakut të derdhur për Kosovën

Pas zgjedhjeve të 8 Qershorit të këtij viti e deri në ditët e sotme, siç po e shohim të gjithë: Shteti i Kosovës ka mbetur pa funksionimin e institucioneve vitale  dhe pa kryerjen e shumë punëve dhe obligimeve ligjore: brenda e jashtë  vendit, si pasojë etjes për pushtet të pakufishëm …

Më shumë...

Dr. Fatmir Terziu: Diskurset e fotografisë së luftës së Kosovës në spektrin filozofik të një libri

 Libri më i suksesshëm i pas luftës së Kosovës, ndoshta më i veçanti i këtij lloji, “Terrori i Serbisë pushtuese mbi shqiptarët 1844-1999” i autorit Pr. Dr. Nusret Pllana, ka dhe një arsye tjetër të jetë më i ndjeshmi. Është i tillë, jo thjesht si dokumentim, as edhe si një …

Më shumë...

Rilindësi i kohës sonë (Në 78-vjetorin e lindjes së dr. Rexhep Qoses)

Profesor, dr. Rexhep Qosja tashmë është ndër emrat më të shquar të krijimtarisë dhe botës sonë intelektuale, në përgjithësi. Ai bën pjesë në mesin e emrave më të shquar dhe më të nderuar të kombit. Në çfarëdo përzgjedhje metodologjike realiste, (pa anime e shpirtvogëlsi, sikur ndodh rëndom te ne), Qosja …

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Marrëveshja për parime apo parimet për marrëveshje?

Ra ky ”ngërç“ dhe u pa se :… Kaluan 100 ditë qeverisjeje jo të plotë të një qeverie në detyrë apo në ikje siç kanë dëshirë ta quajnë ata që duan ta zënë vendin e tyre apo qeverisë në hije e cila dëshiron që të vendoset nën diellin qeveritar, ndërsa …

Më shumë...

RKL: Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ishte ushtri guerile e Hashim Thaçit?

Duke lënë anash kaosin dhe ngërçin politik, në të cilin e ka futur vendin, kryetari i PDK-së dhe kryeministri aktual, Hashim Thaçi, ish-drejtori i Drejtorisë Politike të UÇK-së gjatë luftës, e ka parë të arsyeshme të krenohet dhe të dallohet nga kolegët  e tjerë të politikës, për besnikërinë ndaj Amerikës …

Më shumë...

Afrim Berisha: Për “Këmbët e Gjarprit”, të zvarranikut Surroi

Me librin “Këmbët e Gjarprit”, Veton Surroi i rikthehet edhe njëherë pasionit të tij të dikurshëm për të promovuar zbulimin e tij se shoqëria kosovare ka elemente fashiste. Por kësaj radhe ai shkon edhe më tutje duke e orientuar urrejtjen e tij të sëmurë për shoqërinë kosovare në gjithçka që …

Më shumë...

Ismet Azizi: Zukorliqi dhe Uglanini në shënjestër të medieve serbe

Kryetitujt më të shpeshtë të shkrimeve apo analizave të ditëve të fundit  në mediat serbe janë: “Daçiç kërcënon Uglaninin: “Mos luaj me shtetin e Serbisë!”; “Vuqiq – Çfarë do të thoshte Uglanini për “Republikën Serbe “, e cila i ka 61 komuna?”; “Sanxhaku dhe Kosova nuk mund të krahasohen!”; “Paralajmërim …

Më shumë...

Xhemil Zeqiri: Kur frikacakët himizohen dhe konsiderohen heronj

”Më e mirë është një humbje heroike sesa një kompromis i turpshëm”.  (Nikolla Makiaveli).   -Kjo thënie gjeniale u shkon më së miri politikanëve shqiptarë të frymëzuar nga ideologjia titiste. Vitet e fundit (Arbën Xhaferi ishte gjallë), në Shqipërinë londineze mbizotëronte një gjendje e palakmueshme. Edi Rama do të shprehej: …

Më shumë...

RKL: Sukseset e Borchardit- arrestimi i çlirimtarëve të Kosovës

Kryepari i EULEX-it, gjermani, Bernd Borchardt, i cili ka kryer tashmë misionin e tij në Kosovë,  është lavdëruar se ka arritur ta arrestojë kreun e luftës në Drenicë, mes tjerash edhe  serbin, Oliver Ivanoviq, i akuzuar për krime kundër shqiptarëve. Duke folur për angazhimin dhe zellin e tij për arrestimin …

Më shumë...

RKL: Gazetarët në Kosovë nuk i kërcënon askush, pos vetja e tyre

Pretendimet e disa gazetarëve për ta paraqitur veten viktimë, për shkak të shkrimeve të tyre të papërgjegjshme dhe të njëanshme, nuk e karakterizojnë pjsën më të madhe dhe më avangarde të gazetarisë në vendit tonë.  Katër-pesë raste të gazetarëve të kërcënuar, për fajet dhe shkrimet e tyre përbuzëse, abuzuese e …

Më shumë...