leoni

Ahmet Qeriqi

Faik Miftari: Mendja, logjika dhe kritika

Sot, bota islame në përgjithësi, e bota arabe në veçanti, por edhe bota shqiptare myslimane gjenden në një udhëkryq të madh, do të varet prej tyre, se cilin prej këtyre dy rrugëve do ta zgjedhin për tu ballafaquar dhe rrugëtuar gjate këtij shekulli XXI.   E para, është rruga e …

Më shumë...

Faik Islami; Lufta kundër UÇK-së nuk paska të mbaruar

Rastësisht këto ditë lexova në një portal një material prej gati njëzët faqesh, me titull: “Lufta e UÇK-së midis nihilizmit dhe karrjerizmit disfatist të Dilaver Goxhës, alias Jovan Bregu”, shkruar  në formë replike analitike kundër shkrimeve të Dilaverit, apo më mirë ta quajmë një trillim për të përlyer emërin e …

Më shumë...

Nexhmedin Gerguri: Veton Surroi nuk u çlirua nga Serbia, sepse nuk ishte i pushtuar

Veton Surroi në surrogat – veprën e tij „Këmbët e Gjarprit », të nxjerrë nga shtypi pikërisht më 8 qershor 2014, datën e fillimit të zgjedhjeve parlamentare të Kosovës, merret jo vetëm me portretizimin e kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçit, por edhe me diskualifikimin e luftës  çlirimtare të UÇK-së duke …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Kohë mallëngjimi

   … Në atë godinë të madhe ku dikur dera gjithherë ka qëndruar hapur, atdhedashës, miq e dashamirë të shumtë kanë hyrë e dalë pa pushim. Kjo nuk duhet të nënkupton më shumë se sjelljen njerëzore për të nderuar zakonin e pashkruar, respektin e brendshëm shpirtërorë që nuk preket me …

Më shumë...

Frank Shkreli: Nga Lëvizja antikomuniste polake, në krye të Evropës

 Këshilli i Europës vendosi javën e kaluar të zgjedhë si President të Këshillit të Europës, Kryeministrin e Polonisë, Z. Donald Tusk, në mandatin që fillon më 1 Dhjetor, 2014 deri më 31 Maj, 2017.  Këshilli Europian emëroi gjithashtu italianen Federica Mogherini në detyrën e Përfaqsuesës së lartë të Bashkimit Europian …

Më shumë...

Pirro Prifti: Paloka i PD ose zhurmuesi tinëzar ndaj të Vërtetës

Në mejdanin e politikës shqiptare, Kryetari i grupit Parlamentar të Opozitës shqiptare vazhdon të nxjerrë fishekzjarre për të shpërqëndruar opinionin publik dhe mediat duke bërë show aspak serioz por edhe qesharak, pra jo-vetëm zhgënjim për konfliktualitetin e vazhdueshëm me Maxhorancën. Këtë konfliktualitet të ashpër, mesa duket e ka të trashëguar …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Arrestimi i shqiptarëve që morën pjesë në luftën e Sirisë, një analizë ndryshe

Rasti i fundit i aksionit spektakolar i Policisë së Kosovës në arrestimin e 40 shqiptarëve të paragjykuar si terroristë islamë, na sjellë në kujtesë edhe raste të tjera, të ngjashme, kur kjo polici me një virulencë të paparë kishte ndërhyrë në shpërndarjen e demonstratave e protestave të Vetëvendosjes, në arrestimin …

Më shumë...

Adil Fetahu: Një studim kompleks për Epirin e jugut – Çamërinë

Çështja çame (e Çamëve  dhe e Çamërisë), tash e një shekull e pazgjidhur, është temë e ligjërimit politik, diplomatik, juridik, shkencor, historik, ekonomik, kulturor – kombëtar e ndërkombëtar, që kërkon zgjidhje të drejtë e paqësore. Çamëria ka një histori të veçantë. Për këtë janë shkruar shumë libra, studime, artikuj, nota, …

Më shumë...

Haki Abazi: Kujt i intereson të krijohet përshtypja se çdo shqiptar është terrorist?

Drejtori i Fondacionit “Rockfeller Brothers” për Ballkanin, Haki Abazi në një bisedë për Gazetën Blic ka thënë se të gjitha këto që po ndodhin në Kosovë, si shkak kanë paperspektivën, varfërinë, dhe jetën e e padinjitetshme që janë duke e bërë qytetarët e Kosovës. Ai shpreson që këto arrestime të …

Më shumë...

Dr. Jakup Krasniqi: Arrestimet a janë të mjaftueshme?

Sot, për aksionin e policisë së Kosovës, e cila arrestoi një grup goxha të madh të të rinjve shqiptar u konsiderua sukses i madh. Pasi deri më tani, të gjithë mekanizmat parandalues të shtetit e të shkollës kombëtare shqipe, të fesë (BIK) dhe familja si bërthamë e edukimit kombëtar, kanë …

Më shumë...

RKL: Në fushatën e arrestimeve në Kosovë duhet maturi dhe përgjegjësi

Histeria e një pjese të medieve të Kosovës kundër myslimanëve, me rastin e fushatës së arrestimit të 40 apo më shumë  qytetarëve të vendit, për të cilët, tash për tash ka vetëm  dyshime  se kanë luftuar në Siri kundër regjimit të kriminelit, Bashar al Assad, ka shënuar kulmin e urrejtjes …

Më shumë...

A. Qeriqi: “Enciklopedia….” e njëanshme dhe pa kriter shkencor e Ndriçim Kullës

Ditë më parë, në Tiranë,  është përuruar libri, Enciklopedi Antologjike e Mendimit Shqiptar, 1807-1957, vepër e autorit, Ndriçim Kulla. Pavarësisht se prezantimi i mendimtarëve shqiptarë në këtë ta quajmë “Enciklopedi” është krejtësisht i njëanshëm, i mbështetur kryesisht në mendimtarët shqiptarë të krishterë, këtij libri  iu dha një publicitet i jashtëzakonshëm, …

Më shumë...

Ariola Molla: Mbi 300 mijë shqiptarë ortodoksë me identitet të mohuar në Maqedoni

Njëri ndër lajmet më të rëndësishme për konfliktin shqiptaro-maqedonas, ishte  ai i botuar ditët e fundit në faqen e internetit The Albanian mbi praninë e një komuniteti prej 300 mijë shqiptarësh ortodoksë me identitet të mohuar në Maqedoni.   Përpos dhembjes për asimilimin e dhunshëm dhe harresën historike të këtij …

Më shumë...

Prof. dr. Nusret Pllana: Monografi që plotëson zbrazëtirat e historisë

(Argjend Hasani dhe Xhevat Berisha, SPAHIAJT E  LLASHTICËS, monografi, Prishtinë, 2014)     Argjend Hasani dhe Xhevat Berisha, dy autorë të rinj, bëjnë përpjekje të plotësojnë mangësitë e kujtesës sonë kombëtare, e cila pasi nuk është shkruar, ka mbetur më shumë kujtesë folklorike. Mirëpo, edhe këto rrafshe të kujtesës, autorët …

Më shumë...

Frank Shkreli: Dhjetë këshillat e papës për të qenë të lumtur

Pak para disa ditësh lexova në mediet  amerikane njoftime në lidhje me një intervistë që Papa Françesku kishte dhënë muajin e kaluar për gazetën Viva të Argjentinës, gjatë së cilës ai kishte rekomanduar  dhjetë këshillat e tija bazuar në përvojën e tij, që ai thotë se po ti zbatojmë, do …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: “Milioneri”

          Tek ai restorant i vogël, në periferi të Athinës, ndaloi rastësisht, se nuk i premtonte koha për të zgjedhur një lokal luksoz. Në banak qëndronte një burrë i ri rreth të tridhjetave, ndërsa kamariere qe një simpatike po e asaj moshe. Nga gjashtë tavolinat e lokalit, dy ishin me …

Më shumë...