Ahmet Qeriqi

Fatmir Lamaj: Çmenduri e përkëdhelur

Ajo që ndodhi në një ndeshje futbolli, nuk ishte e papritur për çdo shqiptar që akoma nuk është indoktrinuar nga idealet “ evropiane”, që në tregun e politikës shqipëtare po bëhen mallra çdo ditë e më të skadueshme. Duke pasur parasysh reklamuesit servil e interesaxhinj të OJQ-ve që si kulpra …

Më shumë...

Ismet Azizi: Çetnikët serbë po bëjnë përpjekje të destabilizojnë Sanxhakun

 Çetnikët e Serbisë,  jo rastësisht e kanë zgjedhë 23 tetorin si ditë të marshimit nëpër qytetin e Pazarit të Ri. Më 23 tetor të viti 1912 ka filluar beteja e Kumanovës në Luftën e I-rë Ballkanike, ku ushtria serbe u shkaktoi humbje trupave osmane dhe atyre shqiptare, të cilat nuk …

Më shumë...

RKL: Agonia e nacional-fashizmit serb, kurrsesi nuk po heq shpirt, edhe pse është goditur rëndë

Dueli i futbollit i 14 tetorit 2014, i zhvilluar në Beograd mes Kombëtares shqiptare dhe asaj serbe, edhe njëherë nxori në sipërfaqe jo vetëm armiqësinë 13 shekullore shqiptare serbe, por edhe vazhdimin e agonisë së nacional-fashizmit serb, i cili kurrsesi nuk po heq shpirt, edhe pse është plagosu rëndë, edhe …

Më shumë...

Ilmi Veliu: Isa Boletini ne Beograd

Isë Boletini,  nga Londra në Beograd.   Kaluan udhë të gjatë dhe shkuan  te Vuçiqi Ismail Qemali Isa Boletini.   Arritën  dy shqiptarët n’stadium – n’Beograd njeri me kobure tjetri diplomat.   Por roja Ishte shumë i prerë armët, more  zotërinjë lini këtu në derë Nuk mund të bindej Isa …

Më shumë...

A. Qeriqi: “Enciklopedia….” e njëanshme dhe pa kriter shkencor e Ndriçim Kullës

Sot në Prishtinë,  është përuruar libri, Enciklopedi Antologjike e Mendimit Shqiptar, 1807-1957, vepër e autorit, Ndriçim Kulla. Pavarësisht se prezantimi i mendimtarëve shqiptarë në këtë ta quajmë “Enciklopedi” është krejtësisht i njëanshëm, i mbështetur kryesisht në mendimtarët shqiptarë të krishterë, këtij libri  iu dha një publicitet edhe Kosovë. Autori, Ndriçim …

Më shumë...

Ramadan Bozhlani: Stadiumi i futbollit në Beograd u konvertua në arenë mesjetare

Më 14 tetor në qendër të Beogradit natyra paqësore dhe festive e stadiumit të futbollit rrëshqiti tragjikisht duke nxjerr në sipërfaqe atmosferën mesjetare të arenës së gladiatorëve. Për një moment mu dukë që bari u shndërrua në rërë, presidenti i Sërbis në Jul Cezarin e Romës, policët në ushtar me …

Më shumë...

Ramadan Pllana: Bajrush Xhemaili nga Kumanova, një hero i heshtur

( Në përkujtim të njëvjetorit të vdekjes sëveprimtarit të paepur për çlirim e ribashkim kombëtar, i cili vdiq, më 21 tetor 2013.)   Bajrush Xhemaili (15.02.1950 – 21.10. 2013)   Një aktivist i lirisë kombëtare, i cili u dëshmua me veprimtarinë e vet qysh nga mosha e re, deri në …

Më shumë...

Albert Z. Zoli: Bisedë me një rus

Atë mëngjes marsi, së bashku me një shok, shkuam në Durrës për të bërë një vizitë te një mik i përbashkët. Moti ishte i ftohtë dhe binte një shi i imët. Takimin e kishim lenë aty ku pritej rruga e Durrësit me atë të Plazhit. Për t’ju shmangur shiut hymë …

Më shumë...

Brahim I. Avdyli: Çështje me prioritet bashkimi i Kosovës dhe i trojeve të tjera me Shqipërinë

Çështja që na preokupon më së shumti nëpër gazetat e botës dhe gazetat rajonale shqiptare, është bashkimi i vërtetë i tokave shqiptare të Kosovës me Shqipërinë. Prej Republikës së Kosovës thuhet se dëshiron që të ndahet toka e ripushtuar serbe, që prej Ibrit dhe andej, ndërsa thuhet se Republikës së …

Më shumë...

Mr.Ali Hertica: Platforma e Shqipërisë Natyrale

Pjesërisht në ditët tona, ka gjetur vend një pjesëmarrje e theksuar politike si vlerë me përshkrimin e ndryshimit që ndodh me njerëzit,në kalimin nga gjendja natyrore në gjendje shoqërore.E rëndësishme është që tani njerëzit nuk duhet të jenë nën pushtetin arbitrar të të tjerëve.Sipas vrojtimeve të gjendjes natyrore ,sfera politike …

Më shumë...

F. Graiçevci: Me thirrjet gjakatare serbe habiten vetëm ata që besojnë në demokratizimin e Serbisë

Nuk është për t’u habitur me dhunën e shfrenuar dhe thirrjet gjenocidale serbe ndaj shqiptarëve por është për të ardhur keq me habinë e atyre që janë habitur me këtë mendësi të serbëve! Nuk është për të u habitur as me mos shprehjen e keqardhjes nga shtresa politike apo intelektuale …

Më shumë...

Frank Shkreli: Konferencë kushtuar shqiptarëve në Mal të Zi

Nga një ftesë që më dërgoi Profesori Viktor Ivezaj i Universitetit Wayne State të shtetit Miçigan në Shtetet e Bashkuara, mësova për organizimin e konferencës së dytë ndërkombëtare, kushtuar shqiptarëve në Mal të Zi.  Konferenca e parë mbi gjëndjen e shqiptarëve në shtetin malazez mbi “Historinë, Identitetin dhe Politikat e …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Reagim ndaj deklaratave shoviniste të Tadiçit e Daçiçit

Valëvitjet e fluturakes me hartën e Shqipërisë Etnike dhe dy heronjtë kombëtarë shqiptarë, Ismail Qemali dhe Isa Boletini mbi qielli i ngrysur nga urrejtja antishqiptare kanë qenë si ylberi i shpresës dhe lirisë dhe RIBASHKIMIT KOMBËTAR për kombin shqiptar anëmbanë trevave etnike shqiptare dhe Diasporës, që kanë rrethuar globin në …

Më shumë...

E. Babamusta: Të hiqet statusi kandidat i Serbisë për në BE; t’i jepet fund dhunës mbi shqiptarët

U bëj thirrje të gjithë shqiptarëve  të kontaktojnë qeveritarët dhe organet e larta të komunitetit ndërkombëtar si OKB, BE, NATO, etj me këtë peticion, nënshkruar në emrin dhe adresën tuaj. ShBA-ja dhe komuniteti ndërkombëtar duhet të paraprijnë në çështjet emergjente të shkeljes të drejtave njerëzore ndaj shqiptarëve sot.  Më 14 …

Më shumë...

Ismet Azizi: Flamuri që zbriti nga qielli në Beograd, ngjallë emocione në Sanxhak

Në flamurin që fluturoi lartë mbi stadiumin e ish APJ ( JNA)  janë paraqitur territoret e “Shqipëri së Madhe”, me datën e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë 28 11 1912, me tekstin: “vendasit” dhe ilustrimi me dy figurat e historisë shqiptare, shkruan sanxhak-avaz. Përveç Ismail Qemajlit, ishte edhe Isa Boletini, …

Më shumë...

Pirro Prifti: Çmimi Nobël – përsëri larg Kadaresë

Shumë shqiptarë  shprehën keqardhjen që për të satën herë shkrimtari ynë i njohur Ismail Kadare nuk arriti të fitojë edhe kësaj here çmimin Nobel për Letërsinë  Sidoqoftë kjo gjë nuk është fundi i botës. I.Kadare njihet për talentin e tij letrar që herët pasi ai mbaroi shkollën e lartë në …

Më shumë...