Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / BE-ja shprehet skeptike për zgjedhjen e kryetarit të ri të Kosovës
Mogherini Thaçi

BE-ja shprehet skeptike për zgjedhjen e kryetarit të ri të Kosovës

Zyra për Politikë të Jashtme e BE-së, në një komunikatë për medie  ka komentuar zgjedhjen e Hashim Thaçit në krye të shtetit. Ende mungon urimi zyrtar. Zyra e zonjes Mogherini thotë se Thaçi u zgjodh kryetar në një situatë të tensionuar e përçarëse. “Kuvendi i Kosovës ka zgjedhur Hashim Thaçin President të Kosovës, në një atmosferë të tensionuar dhe përçarëse. Skenat që kemi parë dje në Kuvend, për një rast të tillë, janë tejet shqetësuese”, thuhet në njoftim.  Aktet e dhunës në çdo formë dhe nga kushdo janë të papranueshme. Retorika nxitëse vetëm sa e thellon ndarjen dhe e bën të vështirë dialogun. Ne presim që liderët politikë të Kosovës të veprojnë me përgjegjësi dhe bashkë të ulin tensionet, thuhet në komunikatën e BE-së.

Kontrolloni gjithashtu

Nga vitit 2012 e deri qytetarët kanë paguar nga mbi 8 milionë euro për humbjet e rrymës në veri të vendit

Nga java e ardhshme fillon kompensimi për mësimdhënësit e viteve të ’90-ta

Udhëheqësi i Departamentit të Pensioneve në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Bahri Xhaferi, ka ...