MIT KS
Fillimi / Institucionet (faqe 667)

Institucionet

Nënkryetari Haxhimustafa priti në takim, zyrtar të Këshillit për Siguri në Republikën e Kosovës

Nënkryetari i Komunës së Rahovecit z. Xhemali Haxhimustafa, priti në takim zyrtar të Këshillit për Siguri në Republikën e Kosovës, qëllimi i takimit ishte informimin në lidhje me “Strategjisë për Radikalizmin e Ekstremizmit të Dhunshëm dhe Radikalizmin që Shpie në Terrorizëm”. Në takim morën pjesë z. Osman Ismajli, Komandant i ...

Më shumë...

Rinovohet godina e shkollës “De Rada” me anë të një donacioni

Këto ditë është bërë e ditur se Komuna e Ferizajt ka përfituar një donacion për renovimin e shkollës “Jeronim de Rada” të qytetit, dhuratë e Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-së, gjegjësisht Ushtrisë Amerikane, me seli në Wiesbaden të Gjermanisë. Renovimi përfshin izolimin e jashtëm e të brendshëm, meremetimin e dyshemeve ...

Më shumë...

Në Suharekë shënohet Dita ndërkombëtare e parqeve

Në shenjë të shënimit të Ditës ndërkombëtare të parqeve, nxënësit e SHFMU “ Destan Bajraktari” në Suharekë, përkatësisht grupi i ekologëve të rinj nga kjo shkollë, kanë mbjellur sot dy drunj dekorativ dhe lule përreth shtatores së ish kryetarit të komunës së Suharekës Ukë Bytyçit.  Në këtë aktivitetet të nxënësve ...

Më shumë...

U mbajt takimi i koordinimit lokal për siguri në Suharekë

Në takimin e radhës për koordinim lokal të sigurisë, kryesuesi Rexhep  Kuçi, nënkryetar i komunës së Suharekës, në mes tjerash ka thënë se gjatë javës që lamë pas janë zhvilluar këto aktivitete: “ Është mbajtur takimi i KPF-së, Mbledhja e tretë e Asamblesë komunale për këtë vit. Pastaj ka bërë ...

Më shumë...

24 Marsi ,,EPOPEJA E DUKAGJINIT’’

Në kuadër të  shënimit të  24 Marsit ,,EPOPESË SË DUKAGJINIT’’, të enjten në ora 11:00 do të organizohen homazhe në Gllogjan, ndërsa në ora 13:00 në Deçan do të vazhdoi Manifestimi qendror dhe koncerti festiv.  Në rast të motit të lig me shi ngjarja bartet në Pallatin e Kulturës ku ...

Më shumë...

Debatohet për mbrojtjen e ambientit dhe pyjeve të komunës së Shtimes

Nën organizimin e OJQ – së, Shoqata e Familjeve të Pronarëve të Pyjeve Private “Gryka e Carralevës” dhe Kuvendit të Komunës së Shtimes, u mbajt punëtoria me temat: Kontributi i institucioneve në mbrojtjen e pyjeve, pengesat ligjore, sfidat e ndryshme; Ngritja e bashkëpunimit të OJQ-ve, në ngritjen e vetëdijes për ...

Më shumë...

Kryetari Kuçi priti në takim aktivisten Indira A. Hoxha

Kryetari i komunës së Junikut z.Agron Kuçi ka pritur në takim një person të veçante, aktiviste për të drejtat e personave me aftësi te veçanta, poliglote e 7-te gjuhëve ndërkombëtare, ekonomiste nga profesioni, bashkëvendësen e nderuar, zonjushën Indira A. Hoxha. Në këtë takim janë diskutuar shumë çështje të cilat kanë ...

Më shumë...

Garda e FSK-së nderon Dëshmorët në Deçan dhe Gllogjan 

Në kuadër të  shënimit të  24 Marsit ,,EPOPESË SË DUKAGJINIT’’  dhe  shënimit të shumë aktiviteteve që  po mbahen  për nderë të kësaj dite Brigada për  Reagim të Shpejtë, Batalioni i Dyte me Njësitin e saj realizoj Marshin Kondicional ,,Marsi i Lirisë’’, Pikënisja e këtij Marshi ishte  fshati Isniq, aty ku ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Burim dhe Gurbardh

Njoftohen banorët e Burimi dhe Gurbardhi të komunës së Malishevës, se repelimi i kafshëve në këto  vendbanime, do të bëhet të enjten më 24 mars 2016. Repelimi i kafshëve, bëhet në kuadër të luftimit dhe parandalimit të etheve hemorragjike krime kongo, prandaj luten të gjithë ata që kanë kafshë shtëpiake, ...

Më shumë...

ATK rimbyllë dy lokale të lojërave të fatit në Malishevë  

Departamenti Ligjor i Administratës Tatimore të Kosovës, nën asistimin e inspektoratit komunal në Malishevë, kanë mbyllur dy lokale të lojërave të fatit, pasi të njëjtat ishin mbyllur edhe më herët, por janë rihapur ilegalisht dhe kanë ushtruar veprimtarinë e tyre, duke mos i plotësuar kushtet e parapara me legjislacionin në ...

Më shumë...

Vendos Qeveria: Për Kinematografinë 1 milion euro

MKRS

Me dhënien e shumës shtesë prej 250 mijë eurosh, buxheti i QKK-së për herë të parë do të shkojë në 1 milion euro dhe do të jetë në funksion të subvencionimit të projekteve filmike për vitin 2016. Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, ka miratuar një fond shtesë ...

Më shumë...

Ministri Zharku nënshkruan Ekspozeun e Rrjetit për vitin 2016

Pas konsultimeve paraprake që ka zhvilluar Ministri i MI-së,  Lutfi Zharku, me palët e Interesit, InfraKos, TrainKos dhe ARRH-së, me 22.03.2016, ka nënshkruar Ekspozeun e Rrjetit për vitin 2016. Më anë të këtij ekspozeu rregullohen tarifat për shfrytëzimin e rrjetit hekurudhor dhe niveli i përgjithshëm i pagesave për shfrytëzimin e ...

Më shumë...

Kryetari Xhafer Gashi takoi ministrin Ferid Agani

Kryetari i komunës së Kastriotit Xhafer Gashi së bashku me nënkryetarin Nysret Kelmendi dhe drejtorin e Drejtorisë së Ambientit Arben Berisha, takuan ministrin e Ministrisë së Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani. Në takim u bisedua për rëndësinë që ka miratimi i projektligjit për Kastriotin. Me këtë rast ministri Ferid ...

Më shumë...

Filloi realizimi i projektit të serrave për 15 bujq malishevas

Investimet në bujqësi, përkatësisht përkrahja për bujqit e Komunës së Malishevës, edhe këtë vit do të jetë prioritet. Për këtë qëllim, Komuna e Malishevës, përkatësisht drejtoria e bujqësisë, në mesin e disa projekteve që pritet ti realizoj gjatë këtij viti, nga sot ka filluar implementimin e projektit për ndërtimin e ...

Më shumë...

Komuna e Malishevës po vazhdon me ndërtimin e infrastrukturës shkollore

Në kuadër të realizimit të projekteve kapitale, Komuna e Malishevës, momentalisht, është duke ndërtuar katër shkolla të reja dhe dy fusha sportive. Ecurinë e punimeve në dy nga këto projekte, e ka parë nga afërt edhe drejtori i urbanizmit, z.Ahmet Morina, me zyrtarë të tjerë (inxhinier) të kësaj drejtorie, ku ...

Më shumë...

Njoftim për mbajtjen e akademisë përkujtimore në fshatin Celinë

Komuna Rahovec

Me rastin e shtatëmbëdhjetë vjetorit të masakrës dhe rënies së Dëshmorëve të fshatit Celinë të Komunës së Rahovecit, këshilli organizativ i këtij fshati do të mbajnë akademi përkujtimorë me datë 25.03.2016. Akademia  përkujtimore do të mbahet tek varrezat e dëshmorëve dhe martirëve në fshatin Celinë, me fillim në ora 13:00.

Më shumë...