MIT KS
Fillimi / Institucionet (faqe 668)

Institucionet

Kryetari Kuçi priti në takim aktivisten Indira A. Hoxha

Kryetari i komunës së Junikut z.Agron Kuçi ka pritur në takim një person të veçante, aktiviste për të drejtat e personave me aftësi te veçanta, poliglote e 7-te gjuhëve ndërkombëtare, ekonomiste nga profesioni, bashkëvendësen e nderuar, zonjushën Indira A. Hoxha. Në këtë takim janë diskutuar shumë çështje të cilat kanë ...

Më shumë...

Garda e FSK-së nderon Dëshmorët në Deçan dhe Gllogjan 

Në kuadër të  shënimit të  24 Marsit ,,EPOPESË SË DUKAGJINIT’’  dhe  shënimit të shumë aktiviteteve që  po mbahen  për nderë të kësaj dite Brigada për  Reagim të Shpejtë, Batalioni i Dyte me Njësitin e saj realizoj Marshin Kondicional ,,Marsi i Lirisë’’, Pikënisja e këtij Marshi ishte  fshati Isniq, aty ku ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Burim dhe Gurbardh

Njoftohen banorët e Burimi dhe Gurbardhi të komunës së Malishevës, se repelimi i kafshëve në këto  vendbanime, do të bëhet të enjten më 24 mars 2016. Repelimi i kafshëve, bëhet në kuadër të luftimit dhe parandalimit të etheve hemorragjike krime kongo, prandaj luten të gjithë ata që kanë kafshë shtëpiake, ...

Më shumë...

ATK rimbyllë dy lokale të lojërave të fatit në Malishevë  

Departamenti Ligjor i Administratës Tatimore të Kosovës, nën asistimin e inspektoratit komunal në Malishevë, kanë mbyllur dy lokale të lojërave të fatit, pasi të njëjtat ishin mbyllur edhe më herët, por janë rihapur ilegalisht dhe kanë ushtruar veprimtarinë e tyre, duke mos i plotësuar kushtet e parapara me legjislacionin në ...

Më shumë...

Vendos Qeveria: Për Kinematografinë 1 milion euro

MKRS

Me dhënien e shumës shtesë prej 250 mijë eurosh, buxheti i QKK-së për herë të parë do të shkojë në 1 milion euro dhe do të jetë në funksion të subvencionimit të projekteve filmike për vitin 2016. Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, ka miratuar një fond shtesë ...

Më shumë...

Ministri Zharku nënshkruan Ekspozeun e Rrjetit për vitin 2016

Pas konsultimeve paraprake që ka zhvilluar Ministri i MI-së,  Lutfi Zharku, me palët e Interesit, InfraKos, TrainKos dhe ARRH-së, me 22.03.2016, ka nënshkruar Ekspozeun e Rrjetit për vitin 2016. Më anë të këtij ekspozeu rregullohen tarifat për shfrytëzimin e rrjetit hekurudhor dhe niveli i përgjithshëm i pagesave për shfrytëzimin e ...

Më shumë...

Kryetari Xhafer Gashi takoi ministrin Ferid Agani

Kryetari i komunës së Kastriotit Xhafer Gashi së bashku me nënkryetarin Nysret Kelmendi dhe drejtorin e Drejtorisë së Ambientit Arben Berisha, takuan ministrin e Ministrisë së Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani. Në takim u bisedua për rëndësinë që ka miratimi i projektligjit për Kastriotin. Me këtë rast ministri Ferid ...

Më shumë...

Filloi realizimi i projektit të serrave për 15 bujq malishevas

Investimet në bujqësi, përkatësisht përkrahja për bujqit e Komunës së Malishevës, edhe këtë vit do të jetë prioritet. Për këtë qëllim, Komuna e Malishevës, përkatësisht drejtoria e bujqësisë, në mesin e disa projekteve që pritet ti realizoj gjatë këtij viti, nga sot ka filluar implementimin e projektit për ndërtimin e ...

Më shumë...

Komuna e Malishevës po vazhdon me ndërtimin e infrastrukturës shkollore

Në kuadër të realizimit të projekteve kapitale, Komuna e Malishevës, momentalisht, është duke ndërtuar katër shkolla të reja dhe dy fusha sportive. Ecurinë e punimeve në dy nga këto projekte, e ka parë nga afërt edhe drejtori i urbanizmit, z.Ahmet Morina, me zyrtarë të tjerë (inxhinier) të kësaj drejtorie, ku ...

Më shumë...

Njoftim për mbajtjen e akademisë përkujtimore në fshatin Celinë

Komuna Rahovec

Me rastin e shtatëmbëdhjetë vjetorit të masakrës dhe rënies së Dëshmorëve të fshatit Celinë të Komunës së Rahovecit, këshilli organizativ i këtij fshati do të mbajnë akademi përkujtimorë me datë 25.03.2016. Akademia  përkujtimore do të mbahet tek varrezat e dëshmorëve dhe martirëve në fshatin Celinë, me fillim në ora 13:00.

Më shumë...

Kursehen mijëra euro nga krasitja e drurëve

Komuna e Ferizajt filloi sot krasitjen e drurëve dekorativë, një veprim ky rutinor i pranverës. Por ngjarja ka marrë kuptim të ri, pasi krasitja sivjet do të bëhet falas, duke ia kursyer arkës së Komunës deri 5 mijë euro. Nxënës të klasës së XII të shkollës së mesme të lartë ...

Më shumë...

Zogaj – Gashi: Gratë rol të rëndësishëm në zhvillimin ekonomik të vendit

Në  muajin e ardhshëm,  Marrëveshja e Stabilizim Asociimit (MSA),  do të hyjë në fuqi dhe do të krijojë mundësi të mëdha për prodhuesit kosovarë. Produktet nga  Kosova do të hyjnë në tregun e Bashkimit Evropian,  pa ndonjë barrierë dhe në kthim kjo do të krijojë shumë mundësi në krijimin e ...

Më shumë...

Futbolli i Kosovës në prag të ndërkombëtarizmit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, është takuar me kryetarin e Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrrin, me të cilin ka biseduar rreth ecurisë së procesit të ndërkombëtarizmit të futbollit të Kosovës, meqë tani po afrohet data kur UEFA dhe FIFA do të kenë në rend të ...

Më shumë...

Ministri Zharku mori pjesë në tryezën e organizuar nga KDI-ja

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, mori pjesë në tryezën e diskutimit me temën “Përmirësimi i Sistemit të Prokurimit Publik”, të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës. Me këtë rast ai shprehu përkrahjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës për projektet e këtilla të cilat kanë për qëllim rritjen e transparencës ...

Më shumë...

Për të qenë shëndoshë duhet vizitosh mjekun

Për të qenë shëndoshë duhet vizitosh mjekun, kjo është moto e fushatës së programit socio-shëndetësor për një jetë të shëndetshme të femrës nga sëmundja e gjirit. Meqenëse, kohëve të fundit nga kjo sëmundje janë të rrezikuara një pjesë e madhe e femrave, jo vetëm në Kosovë por në gjithë botën, ...

Më shumë...

Kryetari Naim Ismajli po merr pjesë në Kongresin e autoriteteve lokale dhe regjionale në Këshillin e Evropës

Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK), z. Naim Ismajli ka udhëtuar për në Strazburg të Francës, ku po merr pjesë në sesionin e 30-të të Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Regjionale në Këshillin e Evropës. Tema e diskutimit të këtij sesioni është: “Etika dhe transparenca në pushtetin lokal ...

Më shumë...