kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 1613)

Lajmet

KE-ja, për hir të Serbisë, hodhi poshtë të gjitha amendamentet e Kosovës që i prezantoi Shqipëria

Ka përfunduar në Stasburg,  votimi i amendamenteve në Komisionin për Politikë të Jashtme i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës për projektrezolutën e Parlamentit Evropian për Kosovën, përgatitur nga raportuesja, Ulrike Lunaçek. Projektrezoluta, pas ndërhyrjes së Serbisë ka pësuar ndryshime rrënjësore. Në Komision janë hedhur poshtë të gjitha amendamentet, që ...

Më shumë...

Vuçiq: Nuk pranoj asnjë vendim të “së ashtuquajturës” Gjykatë Kushtetuese të Kosovës

Nga Brukseli bëhet e ditur se  ka përfunduar edhe një rreth i bisedimeve midis kryeministrave: Isa Mustafa dhe Aleksandar Vuçiq, nën ndërmjetësimin e komisares së BE-së, Federica Mogherini. Temë kryesore e këtij takimi ka qenë zbatimi i marrëveshjes për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë. Në ...

Më shumë...

Nëndega e “Ulpianës” kërkon nga deputetët e LDK-së të mos e votojnë Thaçin për kryetar

Kryesia e nëndegës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në lagjen “Ulpiana” në Prishtinë, kanë kërkuar nga deputetët e LDK-së që të mos e votojnë kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi për kryetar të Kosovës. Duke u thirrur në një letër të kësaj dege, gazeta “Zëri” njofton se anëtarët ...

Më shumë...

Kardiologët dhe Prokuroria akuzojnë njëra tjetrën se po bëjnë presion

Pas zgjerimit të hetimeve të Prokurorisë në rastin “Stenta” kardiologët kanë thënë se do ta bojkotojnë punën e tyre. Ata kanë paralajmëruar se nga sot ata do të trajtojnë vetëm rastet emergjente dhe se nuk do t’i trajtojnë pacientët tjerë. Mjekët kardiolog kanë thënë se ata do ta bojkotojnë punën ...

Më shumë...

Gjuriq: Kryeministri Isa Mustafa ka gënjyer për epilogun e dialogut të fundit në Bruksel

Zyrtari i lartë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, është cituar të ketë deklaruar se Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka gënjyer për epilogun e dialogut të fundit në Bruksel. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, e ka interpretuar jo saktësisht epilogun e raundit të fundit të dialogut mes Beogradit dhe ...

Më shumë...

Më 27, 28 e 29 janar të vitit 1999 kanë rënë në pritë të forcave serbë 21 dëshmorë të UÇK-së

Më 27, 28 dhe 29 janar të vitit 1999 kanë rënë në pritë të forcave serbe, 21 luftëtarë dhe eprorë të dalluar të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Gjatë atyre ditëve, në pritat e ushtrisë e Policisë serbe në Rugovë të Hasit, në Bishtazhin dhe në Goden kanë rënë ...

Më shumë...

Isa Mustafa, u takua me Federica Mogherinin në kuadër të dialogut të Brukselit

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, u takua sot me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini, në kuadër të dialogut të Brukselit, njofton kumtesa nga Kryeministria. Gjatë takimit është diskutuar për aspektet e zbatimit të marrëveshjeve të arritura, si dhe perspektivat e dialogut për të ardhmen.  Ishte vlerësim ...

Më shumë...

Opozita me qytetarë nga sot deri më 17 Shkurt në aksionin: “Bjeri borisë, kundër Qeverisë”

Tri partitë politike të Opozitës, Vetëvendosja, AAK-ja dhe Nisma,  bashkë me qytetarë nga sot deri më 17 Shkurt do të zhvillojnë aksionin “Bjeri borisë, kundër Qeverisë”. Ky aksion sipas një postimi të Lëvizjes Vetëvendosje ndermirret për ta shprehur kundërshtinë kundër kësaj qeverie. Takimi me gazetarë bëhet përballë hyrjes së Kuvendit ...

Më shumë...

Mogerini takohet dhe me kryeministrin e Serbisë, Vuçiq

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka arritur në selinë e Shërbimit të Evropës për Veprim të Jashtëm, ku është takuar me Përfaqësuesen e Lartë për Politika të Jashtme dhe Siguri, Frederica Mogherini, për dialogun Prishtinë-Beograd. Ndërsa, raportohet që paraprakisht Mogherini ka zhvilluar një takim me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. ...

Më shumë...

27 janari shënon Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit. Shqiptarët, shpëtuan hebrenjtë

27 janari shënon Ditën Ndërkombëtare e Holokaustit, me ç’ rast përkujtohen miliona viktima të gjenocidit, që kishte kryer  Gjermanisë naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore, ku rreth gjashtë milionë hebrenj u vranë, në përpjekjen sistematike naziste për shfarosjen e tyre. Asambleja e Përgjithshme OKB-së caktoi 27 janarin si Ditën Ndërkombëtare ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Vuçiqi, është duke e përçmuar kryeministrin e Kosovës Isa Mustafa

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka deklaruar se kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiqi, është duke e përçmuar kryeministrin e Kosovës Isa Mustafa. Ymeri ka thënë se Vuçiqi është duke e mbajtur Mustafën në xhep. “Vuçiq, që do të duhej të ishte në gjyq për krime lufte, po e përçmon ...

Më shumë...

Ka humbur jetën në moshën 39-vjeçare, Samed Elshani, vëlla i dëshmorit, Ramadan Elshani

Nga pasojat e një aksidenti tragjik, në fshatin Davidoc të Shtimes, ditë më parë ka humbur jetën,  Samed Elshani, me vendbanim në Shtime,  vëlla i dëshmorit të kombit, Ramadan Elshani. Varri i të ndjerit bëhet sot në orën 12.00 në varrezat e Shtimes.  

Më shumë...

Limaj: Kryetarin e Shtetit duhet ta zgjedhë populli dhe pazaret e partive politike

 Kryetari i Nismës për Kosovën është bërë pjesë e debatit për zgjedhjen e kryetarit  të vendit duke thënë se zgjidhja më e mirë tash për tash është shkuarja në zgjedhje parlamentare, e gjithashtu edhe zgjedhja e presidentit nga vota e qytetarit. Deri tash, është argumentuar mjaftueshëm që të ndërrohet mënyra ...

Më shumë...

Rexhepi: Të tejkalohet kriza, e pastaj të flitet për zgjedhjen e presidentit

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Fatmir Rexhepi i ka bërë thirrje pozitës dhe opozitës që të ulen në bisedime për tejkalimin e krizës, çka sipas tij, do të krijonte mundësi për të shqyrtuar çështjen e presidentit. Ai konsideron se tani është me rëndësishme që të ketë tejkalim ...

Më shumë...

Opozita nis aksionin ‘Bjeri borisë, kundër Qeverisë’

Partitë e bllokut opozitar sot kanë realizuar aksionin ‘Bjeri borisë, kundër Qeverisë’. Kjo ka bërë që shumë vetura në Prishtinë të solidarizohen me këtë aksion, duke i rënë borisë së veturave e duke krijuar një zhurmë të padurueshme. Përfaqësuesit e partive opozitare, me këtë rast, kanë bërë thirrje që qytetarët ...

Më shumë...

Thaçi: Populli ynë ka shpëtuar shumë familje hebreje

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi ka kujtuar sot viktimat e Holokaustit. Në një postim të afishuar në profilin e tij në Facebook, ai ka përkujtuar se shqiptarët, të rreshtuar përkrah forcave aleate, kanë shpëtuar familje të shumta hebraike. “Kosova nderon dhe kujton sot viktimat e Holokaustit. ...

Më shumë...