kek
mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet (faqe 1613)

Lajmet

Mehmet Bislimi: „MARIGOJA“ PO QËNDISË FLAMURIN!

Sot kur në Gjermani ka filluar samiti i G 8-ës, pra të tetë shteteve më të industrializuara, gati e gjithë elita jonë politike ka varur shpresat se në këtë samit, do të parashtrohet edhe miratimi i rezolutës për zgjidhjen e statusit të ardhshëm të Kosovës. Deklarata e kancelares gjermane, zonjës ...

Më shumë...

Demonstrimi i serbëve në Gazimestan të Kosovës shënoi fillimin e realizimit të planit të Ahtisarit ( Koment redaksional i Radios-Kosova e lirë)

  Edhe pse serbët nuk e kanë pranuar planin e Ahtisarit, ata po i shfrytëzojnë, mbase edhe po i keqpërdorin të drejtat, që rrjedhin pikërisht nga ky plan.Demonstrimi e militantizmit serb, antishqiptar, dje në Gazimestan ndodhi faqe forcave të KFOR-it, të policisë ndërkombëtare dhe të SHPK-së. Dhe, nuk mund të ...

Më shumë...

Halil Katana: VLORA DI T’I NDEROJË VLERAT E VËRTETA

Kohët e fundit, menjëherë pas vizitës së Presidentit të Shqipërisë Bamir Topi në Kosovë, Këshilli Bashkiak i qytetit të Vlorës shpalli “Qytetar Nderi”, ish drejtuesin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, sot kryeministër i Kosovës, zotin Hashim Thaçi. Ishte një reagim i mençur dhe i shpejtë, për të rikuperuar mangësitë që ...

Më shumë...

Dr. Laver Stoka: Pamjaftueshmëria e valvulës aortike

Çfarë kuptojmë me pamjaftueshmëri të valvulës aortike? Aorta përbën damarin kryesor nëpërmjet të cilit gjaku i “pastruar” në mushkëri, pasi zbret në veshore të majtë e më tej në barkushen e po kësaj ane, pompohet drejt çdo qelize trupore. Gjatë kalimit të gjakut prej barkushes së majtë në aortë, valvula ndërmjet ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Për një debat konstruktiv e të argumentuar, jo për debat paragjykues, paradoksal

Si nuk përmendet edhe një fakt shumë i rëndësishëm, pse nuk pati demonstrata dhe protesta masive derisa ishte gjallë Enveri? Të kujt ishin ata lotë kur vdiq ai? Sa do të ishte e arsyeshme që shqiptarët e Kosovës të protestonin kundër sistemit të atëhershëm komunist, kur shqiptarët e Shqipërisë nuk ...

Më shumë...

Soren Petersen, megjithatë, kryeadministratori më i suksesshëm i Kosovës

  Disa zëra të njohur për përhapjen e sensacioneve dhe hipokrizisë, po kurdisin profka të ndryshme, po përhapin fjalë pa shije, madje edhe duke iu gëzuar faktit se kryeadministratori paska qenë sëmurë, se nuk paska udhëtuar në Tiranë, për këtë apo atë arsye, se u dashka të largohet nga vendi ...

Më shumë...

(RKL) Kur gjuha e ndragur dhe lapërdhare shprehet përmes Internetit

  Komunikimi dhe shërbimet që ofron interneti janë komunikime dhe shërbime universale, pa të cilat më nuk mund të mendohet bota, as qytetërimi ynë bashkëkohor. Përmes kësaj “magjie” pa fund e pa skaj, njerëzit nga mbarë bota komunikojnë mes veti, shërbehen, shkëmbejnë dhe zbulojnë me shpejtësi informacione, të cilat më ...

Më shumë...

Lirim Muhaj: Në Serbi feja s’është në rrugën e mësimeve të Jezuit, por në rrugën e djallit

  Kam bindje qytetare, (po jo shkencore) se fetusi qe krijoi Millosheviqin, Karaxhiqin e viçër të tjerë para, gjatë dhe pas shekullit 20 duhet të ketë zënë fill si gjithë fetuset nga të cilët kanë dalë speciet njerëzore për mijëra vjet, madje pa pasur nevojë për klonim. Po s’mund te ...

Më shumë...

Izet Shala: Politika, kancer i zi në shkolla

Shkolla shqipe nëpër kohë dhe periudha të ndryshme bëri përpjekje për mbijetesë dhe u përballojë fuqishëm uraganeve tmerrues të jashtëm e të brendshëm.Dhe sot në 120-vjetorin e zhvillimit të saj si shkollë kombëtare, rrezikohet në përshkallëzime të mëdha nga elementi politik i imponuar padrejtësisht dhe për interesa të ngushta partiake ...

Më shumë...

Sami Lushtaku u burgos në prag të mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

Ish-komandanti i Zonës Operative të Drenicës gjatë kohës së luftës së UÇK-së dhe kryetari aktual i komunës së Skënderajt, z. Sami Lushtaku është burgosur për shkak se sikur thuhet, kohë më parë paska penguar një person zyrtar në kryerjen e detyrës. Urdhërin për burgosje, pikërisht në prag të mbajtjes së ...

Më shumë...

(31. 7. 2007) SMAJL LATIFI: BRAKTISJA E POLITIKËS SË “PAVARËSISË” SHËNON NJË FILLIM TË MBARË PËR TË GJITHË SHQIPTARËT

  Nuk është e vërtetë se është i paarritshëm çlirimi dhe bashkimi kombëtar. Kështu kanë thënë e thonë ata që nuk besojnë në veten e tyre dhe në forcën e popullit shqiptar, ata që nuk i njohin rrethanat apo ata që duan të ruajnë pozitat e tyre në skenë, duke ...

Më shumë...

Tri TV-të e vendit, kryekëput në shërbim të klaneve politike (Koment redaksional i Radio-Kosova e lirë

  Ndihmesën më të madhe klasës politike të Kosovës ia kanë bërë dhe po ia bëjnë mediumet e papërgjegjshme, që janë vënë nën tutelën partiake, apo qeveritare. Aktualisht tri TV-të kryesore të vendit janë bërë zëdhënës tejet besnikë të klasës politike dhe qeveritare të vendit. RTK-ja tashmë po kontrollohet nga ...

Më shumë...

Adnan Abrashi EDHE ME KËTË PAVARËSI GJYSMAKE SIKUR PO KËNAQEMI

Nga mësimet e traditës mistike të shumë urtësive të civilizimeve të lashta, si simboli më i fuqishëm veprues, konsiderohet pentagrami, ose ylli pesëcepësh. Nga të urtit e kohës, ky simbol nuk është i përzgjedhur rastësisht, sepse në prapavijën figurative të domethënies së tij, fshihej porosia e madhe e veprimit të ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Për një debat konstruktiv e të argumentuar, jo për debat paragjykues, paradoksal

  Si nuk përmendet edhe një fakt shumë i rëndësishëm, pse nuk pati demonstrata dhe protesta masive derisa ishte gjallë Enveri? Të kujt ishin ata lotë kur vdiq ai? Sa do të ishte e arsyeshme që shqiptarët e Kosovës të protestonin kundër sistemit të atëhershëm komunist, kur shqiptarët e Shqipërisë ...

Më shumë...

POPULLI SHQIPTAR NUK DUHET TË LEJOJË TË MANIPULOHET NGA GARA E SËMURË PËR PUSHTET E PARTIVE POLITIKE KOLABORACIONISTE NË LUGINËN E VARDARIT

  Ata që nxitin këtë “luftë për pushtet” duke përdorur pushkën kundër njërit tjetrit , veprojnë sipas skenarit të implikuar në shërbimet e fshehta serbo-sllavomaqedonase! Mona Agrigoroaiei Minimumi i një demokracie përfaqësuese është organizimi i zgjedhjeve të lira, korrekte, koherente, me një fushatë elektorale normale dhe civilizuese. Në IRJM-në artificiale, ...

Më shumë...

PËR NJË SHTET SOCIAL E DEMOKRATIK, shkruar nga Ismet Hajrullahu

  Gjithë historia e shkuar e Kosovës deri më sot ka qenë histori e luftës për liri. Me dëbimin e forcave serbe , për Kosovën dhe qytetarët e saj ka filluar një epokë dhe një luftë e re, luftë për një shtet social dhe demokratik. Mjerisht ky proces historik edhe ...

Më shumë...