MIT
tv dielli
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Njoftime (faqe 23)

Njoftime

Me 22 maj 2019 përkujtohen dëshmorët Tefik Raka, Mejdi Dalloshi, Suad Brava, Gafurr Luma dhe Danush Kurtaj

Me 22 maj 2019 përkujtohen dëshmorët Tefik Raka, Mejdi Dalloshi, Suad Brava, Gafurr Luma dhe Danush Kurtaj

Me rastin e 20 vjetorit të rënies së dëshmorëve Tefik Raka, Mejdi Dalloshi, Suad Brava, Gafurr Luma dhe Danush Kurtaj mbahet Akademi përkujtimore në Shtëpinë e Kulturës “Imri Curri” në Han të Elezit me datën 22 maj 2019 në orën 18:00. Paraprakisht në orën 16:00 bëhen homazhe tek Varrezat e ...

Më shumë...

Tryeza përkujtimore, “Dritë për Ukshin Hotin”, mbahet më 16 maj 2019, në orën 16.00 në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë

Tryeza përkujtimore, “Dritë për Ukshin Hotin”, mbahet më 16 maj 2019, në orën 16.00 në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë

Organizuar nga Shoqatat e të Burgosurve Politikë, Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve, Instituti Albanologjik dhe Shoqëria “Lëvizja”, nesër më 16 maj do të mbahet një Tryezë përkujtimore, kushtuar veprimtarit, filozofit dhe politikanit të Kosovës, profesor Ukshin Hoti, fati i të cilit prej 16 majit të vitit 1999 ende nuk është ...

Më shumë...

Në Gjakovë protestohet sot për mbrojtjen e natyrës nga eksplatuesit e gurthyesve dhe dëmtuesve të pyjeve

Në Gjakovë protestohet sot për mbrojtjen e natyrës nga eksplatuesit e gurthyesve dhe dëmtuesve të pyjeve

Banorët e fshatrave Kusar, Dol, Pjetërshan, Lipovec, Raçë, Moglicë, do të protestojnë sot në orën 11:00, në vendin Shpella e Kusarit rruga Kusar – Goden në Gjakovë. Tubimi protestues mbahet për mbrojtjen e natyrës nga eksplatuesit e gurthyesve, pra dëmtuesve të pyjeve dhe të natyrës në përgjithësi. “Ju njoftojmë se ...

Më shumë...

Më 17 maj do të mbahet një tubim përkujtimor, me rastin e 70 vjetorit të rënies së Rifat Berishës dhe familjarëve të tij

Rifat Berisha

Më 17 maj 2019, nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, do të mbahet një tubim përkujtimor, me rastin e 70 vjetorit të rënies së Rifat Berishës dhe familjarëve të tij. Tubimi mbahet në Berishë, duke filluar në orën 14:30. Tubimi do të mbahet sipas kësaj agjende: ...

Më shumë...

Me 21 maj 2019 Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë të veçantë parlamentare për 20-vjetorin e masakrës së Dubravë

Me 21 maj 2019 Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë të veçantë parlamentare për 20-vjetorin e masakrës së Dubravë

Më 21 maj (ditë e martë), në orën 11:00, Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë të veçantë parlamentare për 20-vjetorin e masakrës së Dubravës. Lajmin e ka bërë me dije Nait Hasani, deputet i Kuvendit të Kosovës, i mbijetuar i masakrës në burgun e Dubravës, i cili është edhe ...

Më shumë...

Nderohet heroi i kombit Mehedin Morina në 21 vjetorin e rënies heroike të tij

Nderohet heroi i kombit Mehedin Morina në 21 vjetorin e rënies heroike të tij

Për nderë të 21 vjetorit të rënies së heroit të kombit, Mehedin A. Morina sot bëhen homazhe dhe nderime pranë të tij në Varrezat e Dëshmorëve në Kodër të Kuqe në Grabanicë në orën 10:00. Ndërsa në orën 11:00 vendosën kurora lulesh pranë bustit në Gegje të Rahovecit.

Më shumë...

Me rastin e 70 vjetorit të rënies së Rifat Berishës dhe familjarëve të tij, të premten mbahet tubim përkujtimor në Berishë

Me rastin e 70 vjetorit të rënies së Rifat Berishës dhe familjarëve të tij, të premten mbahet tubim përkujtimor në Berishë

Më 17 maj 2019, nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, do të mbahet një tubim përkujtimor, me rastin e 70 vjetorit të rënies së Rifat Berishës dhe familjarëve të tij. Tubimi mbahet në Berishë, duke filluar në orën 14:30. Tubimi do të mbahet sipas kësaj agjende: ...

Më shumë...

Nesër shënohet 20-vjetori i masakrës së Qyshkut, Pavlanit, Zahaqit dhe Llabijanit të Pejës

Nesër shënohet 20-vjetori i masakrës së Qyshkut, Pavlanit, Zahaqit dhe Llabijanit të Pejës

Nesër  shënohet 20-vjetori i masakrës së Qyshkut, Pavlanit, Zahaqit dhe Llabijanit. Në orën 10:0, të martën, do të mbahen homazhe në fshatin Qyshk, ndërkaq manifestimi qendror do të mbahet në orën 16:00 në sallën e kuqe në Prishtinë. Naim Lushi, i cili ka të humbur anëtarë të familjes së tij ...

Më shumë...

Të enjten mbahet Akademi politko-shkencore kushtuar veprimtarit, Ukshin Hoti, në 20 vjetorit të zhdukjes së tij

Tryeza përkujtimore, “Dritë për Ukshin Hotin”, mbahet më 16 maj 2019, në orën 16.00 në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë

Të enjten me 16 maj 2016 në orën 12:00 nën patronatin kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj mbahet Akademi politko-shkencore kushtuar veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin Hoti me rastin e 20 vjetorit të zhdukjes së tij. Akademia mbahet në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren. Në orën 11:45 bëhen homazhe tek shtatorja ...

Më shumë...

Sot mbushen 20 vjet nga “Dita e Martirëve” në Korishë të Prizrenit

Sot mbushen 20 vjet nga “Dita e Martirëve” në Korishë të Prizrenit

Sot mbushen 20 vjet nga “Dita e Martirëve” në Korishë të Prizrenit, ku  ushtria dhe policia serbe popullsinë e pafajshme shqiptare të kësaj ane e vendosi në një kazermë, me qëllim që të goditej nga NATO-ja. Më 13 maj 1999, u krye masakra e tmerrshme nga ushtria dhe policia serbe ...

Më shumë...

Me 16 maj 2019 në Prishtinë mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e rënies heroike të heroit të kombit, Abaz Thaçi

Me 16 maj 2019 në Prishtinë mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e rënies heroike të heroit të kombit, Abaz Thaçi

Me rastin e 20 vjetorit të rënies heroike në kufirin shqiptaro-shqiptar të heroit të Kosovës Abaz Thaçi i njohur me nofkën “Komandant Bjeshka”, të enjten me datë 16 maj 2019 mbahet Akademi përkujtimore në Prishtinë. Akademi mbahet në Teatrin Kombëtar, në orën 12:00. Duke qenë ushtarak i shkolluar, Abaz Thaçi ka ...

Më shumë...

Në 20-vjetorin e rënies përkujtohet heroi, Qamil Ilazi, “Komandant Bardhi” dhe dëshmorët e martirët

Në 20-vjetorin e rënies përkujtohet heroi, Qamil Ilazi, “Komandant Bardhi” dhe dëshmorët e martirët

Me rastin e 20 vjetorit të rënies së komandantit të Brigadës 162 “Agim Bajrami” Qamil Ilazi – i njohur si komandant “Bardhi” dhe dëshmorëve: Selim Shehu, Rizvan Bela,  Xhezair Bela, Sakip Mulaku e Ejup Dushkaja, Burhan Zeneli e Hesat Axhami si dhe martirët: Hajdin Bela, Zejnete Avdiu, Selvete e Miradije ...

Më shumë...

So në Skenderaj mbahet Akademi për Tahir dhe Nebih Mehën, Malush Ahmetin dhe 31 dëshmorë të tjerë

Nesër në Skenderaj mbahet Akademi për Tahir dhe Nebih Meha, Malush Ahmeti dhe 31 dëshmorë të tjerë të muajit maj

Me 13 maj 2019 në 20 vjetorin e rënies heroike të komandantit, Malush Ahmeti në Skenderaj mbahet Akademi përkujtimore. Ai ka rënë dëshmorë tri ditë pas zhvillimit të betejës së 12 majit 1999 ku pjesëtaret heroikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i shkaktuan humbje të madhe forcave serbe në fshatin ...

Më shumë...