kek
MIT
Airport Adem Jashari
tv dielli
Fillimi / Opinione (faqe 83)

Opinione

Xhevat Bislimi: U bënë vite qe Gjykata Speciale po përdoret si gogol për t’i trembur shqiptarët

Xhevat Bislimi

U bene vite qe Gjykata Speciale po perdoret si gogol per t’i trembur shqiptaret qe guxuan dhe guxojne te aspirojne liri, pavaresi, sovranitet dhe shkeputje te plote nga Serbia! Edhe para themelimit te kesaj Gjykate, unikate ne bote, luftetaret e lirise, dalezotesit e Kosoves u ndoqen nga “drejtesia” nderkombetare qe ...

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Zonja Reshitaj, trego guximin dhe aftësinë për mbrojtje të Lumëbardhit të Deçanit

Adem Lushaj

Premtimi “i famshëm” i ministrisë së Mjedisit për marrjen e gjitha masave të duhura ligjore për mbrojtjen e mjedisit, ishin shpresëdhënëse, se një femër po del më  “e zonja”, e ish kolegët e saj, të cilët treguan aftësi të jashtëzakonshme, për shkatërrim të mjedisit deçanas. Kemi dëgjuar shumë të përfolët ...

Më shumë...

Skënder Kapiti: Tirana hesht kur kleri dhe diplomacia serbe edhe nga Shqipëria propagandojnë se Kosova është Serbi

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Kam shkruar dy shkrime kohë më parë me titull: Tiranë mjaft më me politikë antiKosovë. Mirëpo deklarata e  priftit malazez në Kishën ortodokse të Vrrakës, në Shkodër, me rastin e krishtlindjeve ortodokse si dhe pas tij dhe në sinkron me të edhe të ambasadorit serb, në Shqipëri, ku ai përsërit ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Puçistët në Vetëvendosje si “Kali i Trojës”

Nebih Rexhepi

Gurë-gurë bëhët muri. Mur-mur ndërtohët Kalaja. Në të kaluarën e lashtë qytetërimi ka jetuar nëpër kala, mirë të fortifikuara për mbrojtje nga armiqët. Por e vetmja mundësi për ti pushtuar ka qenë nga brenda, siq është pushtimi i Kalasë së Trojës… Fillimisht Lëvizjen Vetëvendosje  e krijoi Albin Kurti me disa ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Uji i turbulltë është testuar, por gota nuk është thyer

Agim Vuniqi

Polarizimi në rritje rreth shfuqizimit te Gjykatës Speciale ripërtrijnë thirrjet e diplomatëve perëndimor për kujdes, dhe nuk janë aspak të favorshme për zyrtarët e krahut të luftës, siç i quajnë disa. Tash për tash “trio” në pushtet përfaqësojnë zbehtë politikën zyrtare të vendit, edhe për faktin se ata kanë lidhur ...

Më shumë...

Надежда Лубянецкая: Ja kush kanë qenë dhe janë sot pasardhësit e Rokfellerëve dhe të klanit Rothschild

Надежда Лубянецкая: Ja kush kanë qenë dhe janë sot pasardhësit e Rokfellerëve dhe të klanit Rothschild

Mirëdita, zotërinj! Unë e konsideroj si detyrë time qytetare për t’iu informuar se: Vladimir Putin, ashtu si britaniku Charles me “Princi” janë të afërm të ngushtë të gjakut hebrenj -mason nga  origjina e Baron Guy de Rothschildëve. Dmitry Medvedev, pastaj Menahem- David Rockefeller Mendel, janë nga lloji  i hebraikëve sefardit. ...

Më shumë...

Astrit Dervishaj: Radio-Kosova e lirë, Zëri i Lirisë

Astrit Dervishaj: Radio-Kosova e lirë, Zëri i Lirisë

Radio-Kosova e lirë, Zëri i Lirisë Më 4 janar në vitin 1999 në kohën më të vështirë Filloi të dëgjohej zëri unik i Radios Kosova e Lirë Ai ishte zë autentik që i dha mesazh të gjithë botës Ai zë unik ishte zëri i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Zëri më ...

Më shumë...

Milazim Kadriu: Radio “Kosova e Lirë”- Urime 19-vjetori

Milazim Kadriu

Radio “Kosova e Lirë”- ishte zëri i lirisë, zëri i pastër shqiptar, nderi i kombit ! Kaluan 19 vite  kur u lind në tymin dhe flakën e barotit të UÇK-së së lavdishme! Zëri i saj depërtoi nëpër krisma pushkësh duke u dhënë kurajë luftëtarëve të lirisë për luftë kundër okupatorit ...

Më shumë...

Ilir Sefaj: Dekada e parë e mëvetësisë po na gjen pa ushtri!

Ilir Sefaj

Kanë mbetur edhe pak javë që kur qytetarët e vendit do ta festojnë 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Por, fatkeqësisht dekada e parë e mëvetësisë së saj, Kosovën po e gjen pa ushtri. Përderisa po i ofrohemi dekadës së parë të pavarësisë së vendit, pak ka shpresë që njëkohësisht po ...

Më shumë...

Refik Hasani: Ushtarakët e Rusisë në Nish duan imunitet diplomatik e territorial!

Refik Hasani

Ushtarakët e Rusisë në Nish bashkarisht me ata të Serbisë  duan  të vishen  me  imunitet diplomatik e territorial për të luajtur rolin e ushtarakëve në këtë pjesë. Vetëm ata do të mundë  sipas tyre të kryenin detyrën e Ushtarakut por me petkun e diplomatëve.  Në qendrën e quajtur,,Humanitare’’ në Nish ...

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Radio Kosova e Lirë ka përhapur dhe po e përhapë zërin e Lirisë

Nebih Rexhepi

Secili përvjetor i Radios Kosova e Lirë ka qenë  i veçantë, edhe ky i sivjetmi është i tillë. Çdo vit e më shumë ky medium po bëhet më i begatshëm, sepse e tillë është Liria, ajo po rritet, duke u bërë gjithnjë e më madhështore. Është madhështore sepse pikërisht Radio ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: 30 dhjetori Dita e Veteranit të UÇK-së, dita e burrave dhe burrëreshave të Atdheut

Nexhmi Lajçi

Pranvera është stina kur për çdo ditë i kujtojmë bashkëluftëtarët tanë që kurrë nuk u kthyen nga betejat, por sot është 30 dhjetori, dita e përkujtimit të angazhimit, kontributit dhe sakrificës së të gjithë atyre që u kthyen gjallë nga frontet e luftës, shumë prej tyre me plagë në shtat ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Karamele… në tezgjah

Agim Vuniqi

Bisedime… me kushte, pa kushte, me flamuj, me himn, me karrige në OKB, me sovran tjetër të deleguar nga BE-ja, jo nga OKB-ja… “Ali Hoxha, Hoxhë Alia”. Për pak harruam edhe shumë ëmbëlsime tjera autoktone, lesh me fije sheqeri, sheqer-lesh, etj? Shumica i duan festat, shumë festa. Por unë jo ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi kundër propozimit për ndërtimin e xhamisë në oborrin e Universitetit të Prishtinës

J. Krasniqi

Në një reagim të tij lidhur me propozimin për ndërtimin e një xhamie në kompleksin,  universitar, kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi u shpreh kundër ndërtimit të xhamisë  në oborrin e Universitetit të Prishtinës. Në reagimin e tij thuhet: Kompleksi Universitar, duhet të mbetet aty ku ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Koalicioni i Vetëvendosjes me AKR-në ishte gabim që gati i kushtoi VV-së me humbjen e Prishtinës

Xhevat Bislimi

Ndertimi i nje xhamie turko-arabe (te pakten te ishte shqiptare…) ne oborrin e Universitetit “Hasan Prishtina”(!!) paska qene “premtim” i Selim bej Pacollit, prandaj duhet ta jetesoje ate ne koalicion me VV-ne!! Koalicioni i panatyrshem i LVV-se me “partine” e pacolleve ishte gabim qe gati i kushtoi VV-se me humbjen ...

Më shumë...

Shefik Surdulli: Çlirimtarët dhe përbuzësit e lirisë

Shefik Surdulli

 Goditja mbi interesat dhe vlerat kombëtare, nga segmente të caktuara brendapërbrenda llojit, në momentet vendimtare në historinë tonë kombëtare, nuk është diçka e panjohur ndër ne. Por, që ajo të bëhet edhe tash, në kohën moderne, kur Kosova është çliruar dhe ka fituar lirinë e pavarësinë e saj, duket e ...

Më shumë...