RKL: Deklaratat prepotente, por të mjera të Vjosa Osmanit e Albin Kurtit për heqjen e barrikadave

Daniel Fried: Qeveria e Albin Kurtit ka abuzuar me besimin amerikan deri në atë nivel që do të jetë e vështirë ta rregullojnë

Ish-ndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, Daniel Fried, në një intervistë për Radio Evropa e Lirë ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës  nuk ka qenë kurrë kaq të zemëruara me Qeverinë e Kosovës dhe një gjë e tillë është mjaft shqetësuese. Kryeministri Albin Kurti dhe ekipi i tij “e kanë marrë mbështetjen amerikane si të mirëqenë. Ata kanë abuzuar me besimin amerikan në atë mënyrë që do të jetë e vështirë për ta që ta rregullojnë”, thotë Fried. Është e qartë që Kosova është duke i injoruar shqetësimet e Shteteve të Bashkuara dhe duke vepruar në një mënyrë që ne nuk e inkurajojmë. Unë kurrë nuk e kam parë administratën amerikane kaq të zemëruar me Qeverinë e Kosovës, në 15 vjet që nga shpallja e pavarësisë. Qeveria amerikane u ka tërhequr  vërejtjen që të mos e bëjnë këtë problem në veri, por ata na kanë injoruar. Dhe, rezultatet janë pikërisht ato për të cilat i kemi paralajmëruar. Unë nuk kam dyshim në supozimet e mia. Përndryshe nuk mund ta shpjegoj se përse ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, dhe Gabriel Escobar do të ishin aq të irrituar. Unë supozoj se ata i kanë arsyet e tyre. Unë supozoj se arsyet e tyre bazohen në injorimin që u bëri Kurti paralajmërimeve të tyre dhe në të konsideruarit e mbështetjes së Amerikës  si të mirëqenë. Ku është një gabim i pafalshëm, tha mes tjerash, ish-ndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, Daniel Fried.

Kontrolloni gjithashtu

DW: Pasivizimi i dokumenteve në administratë shtetërore të Serbisë, ka prekur mijëra shqiptarë etnikë në Kosovën Lindore

Pasivizimi i dokumenteve në  administratë shtetërore të Serbisë  ka prekur mijëra shqiptarë etnikë në Kosovën …