David L. Phillips: Zero tolerancë për agresionin e Iranit në Siri

Sulmi me dron nga Korpusi i Gardës Revolucionare iraniane (IRGC) kundër një objekti amerikan në Hasaka. javën e kaluar. vrau një kontraktor amerikan dhe plagosi gjashtë amerikanë të tjerë. Sulmi nuk ishte një incident i izoluar. Milicitë shiite të mbështetura nga Irani lëshuan gjithashtu një raketë kundër objekteve të tjera, duke përfshirë “Fshatin e Gjelbër”, një bazë e SHBA-së afër kufirit me Irakun. Milicitë shiite kanë kryer 78 sulme që nga janari 2021. Qëllimi i Iranit është të detyrojë tërheqjen e 900 trupave amerikane të mbetura në Siri.

SHBA duhet t’i rezistojë përpjekjeve iraniane për ta larguar atë nga rajoni. Uashingtoni ka një interes strategjik në Sirinë veriore dhe lindore. Aleati i mëparshëm i Amerikës, Forcat Demokratike Siriane (SDF), është një forcë multietnike me kurdët në thelbin e saj që është kritike për të parandaluar rilindjen e Shtetit Islamik. Deri më sot, më shumë se 11,000 luftëtarë kurdë kanë vdekur dhe 24,000 janë plagosur duke luftuar ISIS me urdhër të Amerikës.

SDF ofron një tjetër shërbim të vlefshëm për komunitetin ndërkombëtar. Ajo operon qendra ndalimi për luftëtarët e kapur të ISIS që numërojnë 11,000 burra, nga të cilët 9,000 janë sirianë ose irakenë. Luftëtarët e huaj kanë kaluar tranzit nëpër Turqi, duke përfituar nga fondet, trajnimet dhe armët e ofruara nga Agjencia Kombëtare e Inteligjencës së Turqisë. Sulmet ndërkufitare të Turqisë kundër SDF-së kanë destabilizuar rajonin. Një pushim nga burgu do të ishte një fat i papritur për Shtetin Islamik. 2000 të burgosur të tjerë të ISIS nga 50 vende ose do t’i bashkoheshin luftës në Mesopotami ose do të shkonin në shtëpi për të kryer sulme terroriste. Kampi Al Hol, me 70,000 nuse të ISIS-it dhe fëmijët e tyre, është një inkubator i anti-amerikanizmit virulent.

Administrata Biden njeh kërcënimin që paraqet Irani në Siri. Në përgjigje të sulmit të fundit të IRGC-së, SHBA-ja nisi një sulm ajror hakmarrës duke përdorur dy avionë luftarakë F-15E që goditën një depo municionesh dhe një vend grumbullimi të inteligjencës në Sirinë lindore. Këto goditje me gjilpërë dërguan një mesazh. Por pa veprime të rëndësishme hakmarrëse, milicitë e mbështetura nga Irani do të vazhdojnë të agresojnë kundër forcave amerikane dhe aleatëve të tyre kurdë. Pentagoni duhet të braktisë parimin e proporcionalitetit, duke ndaluar më intensivisht milicitë shiite në Siri dhe duke rritur koston e agresionit të tyre.

SHBA është e kujdesshme ndaj përshkallëzimit. Ajo duhet të balancojë reagimin e saj të kufizuar me masa më proaktive për të ndëshkuar Teheranin për sulme frymëzuese të milicisë. SHBA nuk duhet të hezitojë të nisë një sulm parandalues kur një sulm kundër forcave amerikane është i pashmangshëm.

Komanda Qendrore e SHBA-së duhet të hetojë se si dronët iranianë depërtuan në sistemet e mbrojtjes ajrore në Hasaka. Pentagoni duhet të përcaktojë nëse sistemi i radarëve Avenger po funksiononte ose cilat aspekte të tjera të sistemit të mbrojtjes ajrore të shtresëzuar nuk arritën të ndalonin Iranin. Pasi të jetë diagnostikuar dobësia, Pentagoni duhet të përmirësojë sistemin e mbrojtjes ajrore amerikane për të parandaluar sulmet e ardhshme.

Irani mund të mohojë veprimet e milicive shiite. Megjithatë, këto grupe janë nën kontrollin e Iranit. Teherani duhet të mbajë përgjegjësi.

Parandalimi mund të përfshijë vrasje në shënjestër, të cilat janë të lejueshme në të drejtën ndërkombëtare kur nuk ka mundësi të zbatimit të ligjit për të parandaluar një veprim të afërt terrorist. Uashingtoni e ka bërë këtë më parë.

Gjenerali Qasem Soleimani, i cili udhëhoqi operacionet ushtarake iraniane në Lindjen e Mesme si kreu i Forcave elitare të Iranit Quds, u vra nga një sulm me dron grabitqar amerikan së bashku me figura të tjera të milicisë të mbështetur nga Irani në aeroportin e Bagdadit në vitin 2020. Nën udhëheqjen e Soleimanit, Irani u zgjerua prania e saj ushtarake në Irak dhe Siri, forcoi Hezbollahun dhe mbështeti ofensivën e Sirisë kundër grupeve rebele në luftën civile të vendit. SHBA nuk duhet të hezitojë të nisë një vrasje të synuar për të penguar veprimin armiqësor të Iranit.

Dhoma e Përfaqësuesve votoi së fundmi një rezolutë për tërheqjen e të gjitha forcave amerikane nga Siria brenda 180 ditëve nga miratimi. Rezoluta u mund 321-103. Megjithatë, ajo mori më shumë se njëqind vota pro.

Mbështetësit e rezolutës përfshinin izolacionistët dhe “të parët e Amerikës” – Lauren Boebert (R-CO), Marjorie Taylor Greene (R-GA), Harriet Hageman (R-WY), Chip Roy (R-TX). Pro votuan gjithashtu demokratët progresivë, duke përfshirë Pramila Jayapal (D-WA) Ro Khanna (D-CA), Alexandria Ocasio-Cortez (D-NY) dhe Rashida Tlaib (D-MI). Anëtarët e Dhomës që mbështetën rezolutën nuk kanë asgjë të përbashkët përveç naivitetit dhe mungesës së mirëkuptimit për Lindjen e Mesme.

Disa ligjvënës mund ta kenë mbështetur masën bazuar në antipatinë e tyre për Izraelin. Ata duhet të kuptojnë më mirë se braktisja e Sirisë do t’u shërbente keq interesave të SHBA dhe Izraelit. Siria, Irani dhe Rusia do ta merrnin si një dritë jeshile për të intensifikuar veprimet ushtarake. Edhe Kurdistani i Irakut do të ishte në rrezik.

ërheqja e forcave amerikane nga Siria do të portretizohej si një humbje e turpshme nga propagandistët iranianë. Kjo do të bënte që vendet e tjera në rajon të rikalibrojnë llogaritjet e tyre të angazhimeve të sigurisë së Amerikës. Pas debaklit në Afganistan, SHBA do të diskreditohej më tej nga një disfatë në duart e autokratëve islamikë.

Administrata Biden është e kujdesshme për përshkallëzimin e konfliktit me Iranin. Ajo nuk duhet të kërkojë konfrontim me Iranin. As nuk duhet të mbyllë një sy ndaj agresionit nga Irani dhe përfaqësuesit e tij. Uashingtoni duhet të jetë me sy çeliku. Irani është një aktor i keq, që teston vendosmërinë e SHBA-së. Vrasja e forcave amerikane është një vijë e kuqe që duhet zbatuar. Shtetet e Bashkuara duhet të jenë të vendosura kundër agresionit të Iranit.

Shkrimi fillimisht u botua në Institutin Kurd të Uashingtonit më 27 Mars 2023

 

  1. Phillips është një ish-zyrtar amerikan i cili aktualisht punon si Drejtor i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtave të Njeriut në Universitetin e Kolumbisë.

Kontrolloni gjithashtu

Dardan Molliqaj

Dardan Molliqaj: Nuk do ta lejojmë vizitën e Trendafiloves në Kosovë, në kohën kur Gjykata Speciale po i persekuton luftëtarët e UÇK-së

Pasi është paralajmëruar se kryetarja e Gjykatës Speciale të Hagës, Ekaterina Trëndafilova, më 29 nëntor …