US Deputy Secretary of State Wendy Sherman (L) and Russian deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov (R) pose for pictures as they attend security talks on soaring tensions over Ukraine, at the US permanent Mission, in Geneva, on January 10, 2022. - A top Russian official said he had a "difficult" conversation with his US counterpart on January 9, 2022 as preliminary talks on Ukraine got under way amid fears of a Russian invasion of its pro-Western neighbor. "The conversation was difficult, it couldn't have been easy," Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov was quoted as saying by the Interfax news agency after meeting US Deputy Secretary of State Wendy Sherman during a working dinner in Geneva. (Photo by DENIS BALIBOUSE / POOL / AFP) (Photo by DENIS BALIBOUSE/POOL/AFP via Getty Images)

Delegacionet e Amerikës dhe Rusisë përfunduan bisedimet në Gjenevë, pa arritur ndonjë marrëveshje

Delegacionet e Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë përfunduan bisedimet në Gjenevë, që janë pjesë e përpjekjeve diplomatike që do të zhvillohen gjatë kësaj jave. Bisedimet janë nxitur nga kërkesat e Moskës për marrëveshje rreth sigurisë dhe grumbullimit të trupave ruse afër Ukrainës. Zëvendëssekretarja amerikane e Shtetit, Wendy Sherman, që ka udhëhequr delegacionin amerikan, tha se bisedimet dypalëshe me zëvendësministrin e Jashtëm rus, Sergei Rjabkov, ishin “serioze”. Sherman iu referua takimit me termin “bisedime” dhe jo “negociata” dhe shtoi se Shtetet e Bashkuara nuk kanë shqyrtuar një nga një kërkesat e Rusisë. Sipas Sherman, në këtë takim SHBA-ja prezantoi disa propozime, përfshirë edhe për vendosjen e raketave dhe kufizimet për stërvitjet ushtarake. Propozimet amerikane  duhet të jenë reciproke dhe hodhi poshtë thirrjet për zvogëlimi i trupave amerikane në Evropën Lindore, duke thënë se kjo çështje “nuk ishte në agjendën” e bisedimeve të mbajtura më 10 janar.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Vetëvendosja ka garuar në zgjedhjet e fundit me platformën për punësim dhe drejtësi, jo për rritje pagash

Kryeministri, Albin Kurti, ka thënë sot para deputetëve, në Kuvend,   se pakoja për përballje me …