KEK
Fillimi / Lajmet / Engel: Marrëveshja finale duhet t’i hapë rrugës Kosovës drejt strukturave veri-atlantike, BE-së dhe NATO-n
Eliot Engel: Gjykata Speciale duhet ë heton çdo kënd që ka kryer krime lufte në Kosovë, jo vetëm shqiptarët

Engel: Marrëveshja finale duhet t’i hapë rrugës Kosovës drejt strukturave veri-atlantike, BE-së dhe NATO-n

Udhëheqësi i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve, Eliot Engel, ka thënë se rikthimi i dialogut këtë javë në Uashington mes Kosovës dhe Serbisë është hap pozitiv, ndonëse ka përmendur se zgjidhja përfundimtare duhet të përfshijë disa parime kyçe. Teksa ka përmendur se konflikti në mes të këtyre dy shteteve ka zgjatur shumë dhe ka dëmtuar jetët e shumë personave, Engel ka thwksuar se dokumenti përfundimtar duhet të çojë drejt njohjes reciproke nga Kosova dhe Serbia. Megjithatë, ai ka shprehur dilema nëse mund të arrihet një gjë e tillë tani. Sipas tij, marrëveshja finale “duhet të hapë rrugën për Kosovën dhe Serbinë që të jenë pjesë e strukturave veri-atlantike, duke përfshirë Bashkimin Evropian dhe NATO-n, duhet t’i garantojë Kosovës anëtarësim të plotë në Kombet e Bashkuara dhe organizata tjera të rëndësishme ndërkombëtare, ashtu që të ecë përpara sikurse do të duhej secili shtet tjetër.

Kontrolloni gjithashtu

23 vjet nga Beteja e komandantit, Adem Jashari me bashkëluftëtarët e tij në Rezallë të Re, ish Ludovik

23 vjet nga Beteja e komandantit, Adem Jashari me bashkëluftëtarët e tij në Rezallë të Re, ish Ludovik

Më 26 nëntor të vitit 1997 , forca të shumta të policisë serbe me autoblinda ...