MIT KS
Fillimi / Lajmet / Gjatë dy muajve të fundit nga sulmet e ushtrisë ruse në Siri janë vrarë vrarë 544 civilë dhe janë plagosur 2 mijë të tjerë
Gjatë dy muajve të fundit nga sulmet e ushtrisë ruse në Siri janë vrarë vrarë 544 civilë dhe janë plagosur 2 mijë të tjerë

Gjatë dy muajve të fundit nga sulmet e ushtrisë ruse në Siri janë vrarë vrarë 544 civilë dhe janë plagosur 2 mijë të tjerë

Rusia u priu sulmeve ajrore gjatë dy muajve të fundit mbi Sirinë, duke vrarë 544 civilë dhe plagosur më shumë se 2 mijë të tjerë. Sipas aktivistëve për të drejtat e njeriut, aeroplanët rusë iu bashkuan ushtrisë siriane në sulmin më të madh që organizuan në provincën e Idlibit për luftën e presidentit Bashar al Assad ndaj kundërshtarëve të tij. Sipas të dhënave, 544 civilët u vranë në 100 sulmet e kryera nga aeroplanët rusë. E në mesin e të vrarëve, janë së paku 130 fëmijë. Këto akuza i ka mohuar ushtria ruse, duke u arsyetuar se sulmet janë kryer mbi caqet e rebelëve. Në një raport tjetër të Kombeve të Bashkuara, vlerësohet se së paku 300 mijë njerëz janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre në rajonet e luftës dhe ia kanë mësyrë Turqisë.

Kontrolloni gjithashtu

Hani i Elezit përfitues i projektit "Për mbrojtje të mjedisit përmes përmirësimit të sistemit të kanalizimit te ujërave te zeza”

Hani i Elezit përfitues i projektit “Për mbrojtje të mjedisit përmes përmirësimit të sistemit të kanalizimit te ujërave te zeza”

Nën organizimin e projektit të ekipeve të Gazi Babës dhe Hanit te Elezit është mbajtur ...