Daçiq

Ivica Daçiq: Në takimin e Ohrit kemi fituar Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe, pa premtuar njohjen e pavarësisë së Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka folur për takimin e Ohrit ku ka thënë se Serbia ka bërë arritjen më të madhe pas vitit 1999, duke marrë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Nuk kemi bërë asgjë në dëmin tonë, kemi marrë Bashkimin e Komunave Serbe, pra bëhet pasuri ligjore e BE-së”, ka thënë Daçiq.   Kryetari  i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka arritur t’i mbrojë interesat e kombëtare të shtetit në raport me kryeministrin Albin Kurti gjatë bisedimeve në Ohër. Kishte rrezik që Serbia të akuzohej për kolapsin e dialogut. Tashmë që është hedhur vija, nuk ka asnjë arsye të vetme për të mos thënë se kemi arritur t’i mbrojmë interesat kombëtare dhe shtetërore me politikën e urtë dhe burrështetare të Aleksandër Vuçiqit”, ka thënë Daçiq për mediet në Serbi. Një entuziazëm non sens e ka shprehur edhe klani i Ali Ahmetit, në Maqedoni duke e relativizuar me marrëveshjen që ai nën presionin ndërkombëtar kishte arritur në Ohër,  në vitin 2001. Marrëveshjes deri tani nuk iu ka gëzuar asnjë shqiptar në Kosovë, madje jam i sigurt se nuk iu ka gëzuar as Albin Kurti, sepse dihet se ky akt e degradon pavarësinë e Kosovës dhe e dëmton rëndë shtetin.

Kontrolloni gjithashtu

Ejup Maqedonci: Serbia me qasjen e saj hegjemoniste dhe agresive karshi Kosovës do të bëjë që tensionet të vazhdojnë

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedonci, dje pas bllokimit në kufi me Serbinë të …