AKS

Jo zyrtarisht: Lista Serbe do ta kushtëzojë votimin e Demarkacionit me krijimin e AKS-së në veri

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se përveç nëntë deputetëve të koalicionit PDK-LDK, të cilët janë deklaruar publikisht se nuk do ta votojnë demarkacionin, Lista Serbe në koalicion qeveritar ka kushtëzuar votimin me krijimin e Asociacionit të Komunave serbe nëp Veri të Kosovës. Edhe pse lajmi nuk është konfirmura zyrtarisht është e mundshme që Beogradi zyrtar përmes deputetëve serbë të shantazhojë Qeverinë e Kosovës për pazare të reja në dëm të pavarësisë së vendit. Lidhur me këtë lajm Lëvizja “Vetëvendosje” është e bindur se koalicioni PDK-LDK i është përshtatur vazhdimisht kërkesave të Listës Serbe. Pikërisht duke iu përmbajtur këtyre kërkesave, Kosova po rikthehet në Serbi.

Kontrolloni gjithashtu

Lumir Abdixhiku: Pas një viti me marrëveshjen e Qeverisë Kurti nuk do të flitet më për Asociacion, por për autonomi territoriale

Lumir Abdixhiku: Projekt-statuti i Asociacionit është një autonomi me rrugëtim potencial për federalizim

Kryetari  i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka folur lidhur me  çështjen e dialogut me Serbinë dhe …