KEK
Fillimi / Lajmet / Kocias vazhdon ta injorojë çështjen çame, madje edhe fotot e panot e Çamërisë
Nikos Kotzias

Kocias vazhdon ta injorojë çështjen çame, madje edhe fotot e panot e Çamërisë

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, i cili injoron çështjen e Çamërisë në një emision informativ të televizionit “MEGA” ka theksuar se, disa qarqe të caktuara nacionaliste po përpiqen të minojnë përpjekjet e Greqisë dhe Shqipërisë për përafrim, duke sjellë në qendër të vëmendjes çështjen inekzistente të çamëve. I pyetur për rastin e pankartës, të shfaqur nga një grup tifozësh në stadiumin e Lensit në ndeshjen e Shqipërisë me Zvicrën, Koztias ka deklaruar se Greqia nuk duhet të bjerë viktimë e përpjekjeve të caktuara të një grupi njerëzish, që nuk duan një marrëdhënie të mirë midis Athinës dhe Tiranës, duke shtuar me nënkuptim se, “ka disa vite, që ndikimi i Turqisë në Shqipëri ka rënë, për shkak se udhëheqësit fetarë të Shqipërisë kanë kontradikta të mëdha me udhëheqjen turke, dhe kjo nuk u pëlqen disa personave të caktuar”. “Është e habitshme sesi ajo pankartë ka kaluar në stadium me të tilla masa dhe theksoj se, UEFA ka ndërhyrë menjëherë duke e hequr dhe duke mos e lënë të shfaqej edhe në ekranet e televizionit.

Kontrolloni gjithashtu

Kadri Veseli: Në zgjedhjet e ardhshme lista e kandidatëve të PDK-së do të përshijë më shumë të rinj

Kadri Veseli: Në zgjedhjet e ardhshme lista e kandidatëve të PDK-së do të përshijë më shumë të rinj

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli gjatë takimit me të rinjtë në Kaçanik, ka thënë se ...