FILE PHOTO: Russian President Vladimir Putin attends a meeting with Chinese President Xi Jinping in Beijing, China February 4, 2022. Sputnik/Aleksey Druzhinin/Kremlin via REUTERS

Kryetari i Kinës, Xi Xhinping, ka përfunduar vizitën tre ditore në Rusi dhe takimet e shumta me kryetarin rus, Vladimir Putin

Kryetari i Kinës, Xi Xhinping ka përfunduar vizitën tre ditore në Rusi dhe takimet e shumta  me kryetarin rus, Vladimir Putin. Udhëheqësit e dy vendeve më të fuqishme të botës  u zotuan të thellojnë lidhjet në një shfaqje uniteti që ka rritur shqetësimet se Pekini do të sigurojë sërish mbështetje për luftën e Kremlinit në Ukrainë. Në përfundim të vizitës së tij Xi Xhinping ka dhënë edhe një mesazh për Perëndimin duke paralajmëruar se po vjen ndryshimi që nuk ka ndodhur në 100 vjet dhe se Rusia dhe Kina po e drejtojnë atë. Kryetari kinez tha se ka ndërtuar marrëdhënie të ngushta me kryetarin e Rusisë, Putin, sidomos  gjatë dekadës së fundit. Të dy udhëheqësit gjithashtu morën pjesë në një ceremoni të nënshkrimit të dokumenteve në Kremlin, ku thanë se kriza e Ukrainës duhet të zgjidhet përmes bisedimeve të paqes.

 

Kontrolloni gjithashtu

Ministrja, Shvarc dhe kryetarja Osmani paralajmërojnë luftë, në rast se bashkësia ndërkombëtare nuk e ndryshon qasjen ndaj Serbisë

Ministrja, Donika Shvarc ka paralajmëruar luftë, në rast se, sipas mendimit të saj, bashkësia ndërkombëtare …