Brickos

Turqia

Kryetari i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, do të vizitojë disa vende të Ballkanit gjatë muajit të ardhshëm

Ministri  i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavushoglu,  ka bërë të ditur se  kryetari,  Rexhep Taip Erdogan,  do të vizitojë disa vende të Ballkanin gjatë muajit të ardhshëm. Vizita që presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan do të bëjë në vendet e Ballkanit muajin e ardhshëm konfirmon angazhimin tonë për paqen dhe stabilitetin e rajonit. Turqia mbështet fuqishëm paqen dhe stabilitetin e Ballkanit, ka thënë Cavusoglu. Kohë më parë kryetari Erdogan është takuar me homologun e tij rus, Vladimir Putin, ndërkohë që Turqia ka qenë ndërmjetësuese e një marrëveshjeje Rusi-Ukrainë për eksportin e grurit. Por Ankaraja zyrtare është tejet e kyçur edhe në zhvillimet e rajonit, kjo thuhet vazhdimisht nga komunikatat publike të Qeverisë në Ankara.

Kontrolloni gjithashtu

Daniel Fried: Uashingtoni ka të drejtë të zemërohet me qeverinë-Kurti, pasi kjo është thyerja më e madhe në raportet e saj me Kosovën

Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried, thotë se situata e krijuar në veri të …