Zelensky

Kryetari i Ukrainës, Zelenski, ka përmendur tensionet e vendosjes së masës së reciprocitetit mes Kosovës e Serbisë

Kryetari i Ukrainës, Vladimir Zelenski, ka përmendur tensionet e vendosjes së masës së reciprocitetit midis Kosovës dhe Serbisë. Në një adresim ai foli edhe për vizitën e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Amerikës, Nancy Pelosi, në Tajvan si dhe për vdekjen e disa ushtarëve armenë dhe azerbajxhanë në përleshjet pranë rajonit të diskutueshëm të Nagorno Karabakut. Të gjitha këto situata duken të ndryshme, por ato janë të bashkuara nga një faktor: arkitektura globale e sigurisë nuk ka funksionuar”, tha Zelensky. Në këtë kuptim, presidenti ukrainas siguroi se populli ukrainas ka bashkuar “botën e lirë jo vetëm rreth luftës së tyre për liri, por edhe rreth të kuptuarit se sa e brishtë është liria jonë”.

 

Kontrolloni gjithashtu

U përkujtua Masakra e Gollubovcit, ku 24 vite më parë, forcat serb vranë mizorisht 30 civilë shqiptarë, të fshatrave Plloqicë e Gollubovc

U përkujtua Masakra e Gollubovcit, ku 24 vite më parë, forcat serb vranë mizorisht 30 civilë shqiptarë, të fshatrave Plloqicë e Gollubovc

Sot është përkujtuar masakra e Gollubovcit, ku 24 vite më parë forcat serbe kanë vrarë …