kek
Airport Adem Jashari
MIT
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Kryetari i vendit, Hashim Thaçi thotë se pa rolin e Shqipërisë, Kosova nuk do të ishte e lirë dhe e pavarur
Kryetari i vendit, Hashim Thaçi thotë se pa rolin e Shqipërisë, Kosova nuk do të ishte e lirë dhe e pavarur

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi thotë se pa rolin e Shqipërisë, Kosova nuk do të ishte e lirë dhe e pavarur

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se pa rolin e Shqipërisë, Kosova nuk do të ishte e lirë. Këto komente, ai i ka bërë, teksa dekoron personalitete shqiptare në Tiranë që dhanë kontribut për çlirimin e Kosovës. “Në shënimin e 20 vjetorit të çlirimit, na u bashkua njeriu kryesor që ishte vendimtar për fillimin e fushatës së bombardimeve të NATO-s, Bill Clinton, sekretarja Albright dhe gjenerali Clark. Shpreh mirënjohjen e thellë për SHBA-të dhe gjithë shtetet që na ndihmuan. Por një gjë është e qartë, pa rolin e UÇK-së, pa angazhimin e gjithë atyre djemve e vajzave, pa gjithë atë kryengritje që ndodhi, kësaj radhe UÇK bashkoi popullin e Kosovës, bashkoi gjithë shqiptarët, në Shqipëri, Maqedoni, Malin e Zi. Kur kombi shqiptar u bë bashkë, atëherë edhe bashkësia ndërkombëtare u vu në lëvizje. Shpreh mirënjohje për secilin prej juve personalisht, për rolin e jashtëzakonshëm diplomati, ushtarak, që ndikuat që bota të na përkrahë edhe më tepër. Por kjo nuk do të ndodhte pa rolin e Shqipërisë, prandaj pa Shqipërinë Kosova nuk do të ishte e lirë dhe e pavarur. Ishim bashkë në periudhat më të rënda të kombit tonë, jam i bindur s edo të jemi bashkë edhe në rrugëtimin tonë të mëtutjeshëm drejt NATO-s e BE’së”, ka thënë Thaçi.

Kontrolloni gjithashtu

Austria dhe Kroacia përkrahin Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për anëtarësimin e tyre në BE

Austria dhe Kroacia e përkrahin Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për anëtarësimin e tyre në Bashkimin Evropian

Austria dhe Kroacia përkrahin zgjerimin e BE-së me përfshirjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ministri ...