Refugjatet Ukrainas

Më shumë se një milion refugjatë ukrainas janë kthyer në shtëpitë e tyre pasi janë të frustruar me vendet e BE-së

Më shumë se një milion refugjatë ukrainas janë kthyer në shtëpi pasi janë “të frustruar me shqetësimin e luftës në rritje me sisteme të ndryshme rreth Bashkimit Europian”, tha ambasadori i Ukrainës në Britani, Vadim Pristaiko. Ai  u shpreh se refugjatëve ukrainas u mungojnë të dashurit e tyre, shtëpitë e tyre dhe punët e tyre që bënin në shtetin e tyre, raporton BBC. Pristaiko shtoi se kryebashkiakët e Kievit dhe Harkovit u thanë njerëzve që të mos kthehen në qytete pasi ishte ende e pasigurt. “Një nga gjërat që do të doja të trajtoja është se si ne mund të jemi ende në gjendje t’i mbajmë ata këtu ose në Bashkimin Europian, ndonjëherë përtej vendit si në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, tha Pristaiko.

Kontrolloni gjithashtu

Janjiq: Serbët mund të vetëshpallin Asociacionin

D. Janjiq: Vuçiqi, Bërnabiqja e Vulini me deklarata pompoze dhe paragjykuese vazhdimisht do t’i shqetësojnë serbët në Kosovë

Analisti serb, Dushan Janjiq, thotë se deklaratat e kryetarit Vuçiq, kryeministres Brnabiq dhe ministrave të …