Në Francë po mbahen protesta kundër vaksinimit të detyrueshëm për COVID-19

Në Francë po mbahen protesta kundër vaksinimit të detyrueshëm për COVID-19 dhe praktikës për licencën shëndetësore. Këto protesta po mbahen pasi Gjykata Kushtetuese e Francës miratoi licencën e vaksinimit që hyn në fuqi më 24 janar. Protestat kundër licencës së vaksinimit u zhvilluan në 4 pika të ndryshme të Parisit. Me thirrjen e “jelekëve të verdhë” mijëra protestues u mblodhën në sheshin “Anvers” të Parisit dhe marshuan drejt sheshit “Nation” duke mbajtur pankarta me mbishkrime “Macron nuk duam licencën (e vaksinimit)”, “Liri”, “Rezistencë”. Pas tensionit dhe përshkallëzimit të protestës, ka reaguar policia duke hedhur gaz lotsjellës dhe shpërndarë protestuesit.

Kontrolloni gjithashtu

BSPK-ja ka reaguar ndaj vendimit të ZRRE-së për shtrenjtimin e energjisë elektrike

Përfaqësuesit më të lartë të Federatave Sindikale, anëtare të BSPK-së, nesër mbajnë protesta në Prishtinë

Përfaqësuesit më të lartë të Federatave Sindikale, anëtare të Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të …